Korzár logo Korzár Spiš
Pondelok, 16. júl, 2018 | Meniny má Drahomír

Staroľubovnianskym futbalistom herné výkyvy skomplikovali účinkovanie

Po nie príliš vydarenej jesennej časti odštartovali v polovici januára staroľubovnianski futbaloví seniori zimnú prípravu.

Peter Drobňák. Staroľubovniansky kouč je pre klub dôležitým subjektom.(Zdroj: archív)

Po nie príliš vydarenej jesennej časti odštartovali v prvej polovici januára staroľubovnianski futbaloví seniori náročnú zimnú prípravu.

STARÁ ĽUBOVŇA. Po vlaňajšom zostupe z III. ligy skupiny Východ prevzal pred novou sezónou trénerskú taktovku mužstva staronový domáci kouč Peter Drobňák. Z jeho bohatého množstva poznatkov a skúseností, ako aj dosiahnutých priaznivých výsledkov z minulosti si mnohí zainteresovaní v tomto klube od neho stále veľa sľubujú. Oslovili sme ho, aby sme sa spoločne s ním obzreli nielen za skončenou prvou polovicou súťažného ročníka, ale aj na plány do najbližšieho obdobia.

Po vypadnutí z III. ligy ste ako staronový účastník najvyššej regionálnej súťaže v podstatnom rozsahu zaostali za očakávaním. V čom vidíte najväčšie príčiny tejto nepriaznivej skutočnosti?

Článok pokračuje pod video reklamou

„Pred prevzatím tohto mužstva som avizoval potrebu doplnenia mužstva minimálne o 5-6 hotových hráčov, s dostatkom herných skúseností aj z vyšších súťaží. Táto liga má v regióne svoju silu a váhu, čo pre náš mladý káder vytvára určité problémy ako málo herných poznatkov, mladý vek a fyzická zdatnosť týchto hráčov. Tieto nedostatky pritom mali najväčší vplyv na celkovú výkonnosť mužstva počas celej jesennej časti.“

Po vašom príchode k mužstvu, ktorého kostru tvoria väčšinou mladí hráči, si mnohí zainteresovaní v klube sľubovali opätovné oživenie futbalu. Pocítili ste v jesennej časti aj vy zvýšenie entuziazmu, hlavne zo strany hráčov?

„V prvom rade musím poznamenať, že toto mužstvo sa nachádzalo v situácii, s akou som sa pred tým ešte nestretol. Veľmi dôležitými krokmi bolo, aby sa nastolili určité pravidlá platné pre mužstvo v kabíne a celkový systém práce mužstva, vyriešiť veci tykajúce sa chodu mužstva v rozbehnutej sezóne, ale i vytvoriť adekvátne podmienky pre hráčov na úrovni tejto súťaže. Postupom času, kedy dostali priestor takmer všetci jednotlivci, bolo z ich strany pociťovať zvýšený entuziazmus a zanietenie, ktoré k futbalu zaiste neustále potrebujú.“

Výsledky mužstva presvedčili o kolísavej forme, spojenej s veľkými výpadkami na ihriskách súperov. Čím si to vysvetľujete?

„Musím zdôrazniť, že mužstvo v jesennej časti prenasledovali veľké výkyvy vo výkonnosti. Tomuto problému pripisujem málo hernej skúsenosti, technickej zdatnosti a určitej nedisciplinovanosti hráčov počas celého zápasu. Treba dodať, že tento mladý kolektív nie je ešte dostatočne vyzretý a tieto atribúty mali veľký vplyv na našich neúspešných vystúpeniach, najmä na ihriskách súperov. Príčinu vidím najmä v mladom kolektíve, kde sme v určitých fázach zápasov zlyhávali po kvalitatívnej a psychickej stránke, tak v obrannej ako aj útočnej činnosti, keďže momentálne postrádame typických strelcov, ktorý by dokázali premieňať vyložené šance. Tie sme si v každom meraní síl dokázali vytvoriť, no bohužiaľ sme ich nedokázali účelne využiť, čo nás potom pripravilo o veľmi dôležité body, ktoré nám môžu nakoniec chýbať.“

Bodové odstupy mužstiev naznačili výraznú vyrovnanosť a dramatickú atmosféru v tejto súťaži. Ste presvedčený, že momentálne umiestnenie vášho tímu nezodpovedá jeho hernej sile a kvalite?

„Škoda, že hlavne v domácich stretnutiach, v ktorých sme dokázali poraziť aj kvalitatívnejšie mužstvá, sme mohli získať minimálne aj o šesť bodov viac. Naše umiestnenie by bolo určite priaznivejšie a spolu s ním by sa aj nám pozeralo na tabuľku oveľa príjemnejšie. Treba však podotknúť, že pracovali sme s tým, čo sme mali k dispozícii a na vysokých prehrách na ihriskách súperov sa prejavila aj psychická labilita, málo herných skúsenosti, taktická nedisciplinovanosť a nekoncentrovanosť mojich zverencov. Musím ale zdôrazniť, že k pozitívnym výsledkom nedôjde zo dňa na deň, lebo práca s týmto mužstvom je vlastne dlhodobým procesom.“

Jesenná polovica súťaže ukázala nielen mnoho prekážok, ale aj kladov, ktoré môžu byť príkladom a ponaučením do nastávajúceho obdobia. Stretávali ste sa s nimi počas vášho koučingu v širšom rozsahu aj vy osobne?

„Myslím si, že v priebehu jesennej časti došlo vo viacerých činiteľoch k určitému pokroku. Hráči sa pritom sami presvedčili, že futbal je drina. Uvedomili si, že len zodpovedným prístupom k tréningovým povinnostiam a stretnutiam sa môžu presadiť niekde vyššie. Ponaučením pre nich môže byť aj skutočnosť, že ak dokážu byť voči sebe nároční, nadobudnú dostatok skúseností a hernej vyspelosti. Čo sa týka tréningových procesov, tých som počas mojej činnosti prežil už dostatok. V porovnaní s minulosťou, kde boli vytvorené podmienky na inej úrovni, môžem potvrdiť, že terajší proces taktiež spĺňa určitú fazónu úrovne tejto súťaže, ktorá sa v plnej permanencii osvedčila, však až v záverečných kolách jesene.“

S trénovaním na staroľubovnianskej stoličke máte už dostatočné množstvo poznatkov a skúsenosti. Prináša vám terajšia práca kouča viac nadšenia alebo starosti, než tomu bolo pred niekoľkými rokmi?

„Musím uviesť, že v mojom bývalom koučingu pri staroľubovnianskych senioroch bola pre mňa radosť trénovať. Vtedajšie mužstvo bolo navyše zložené z nesmierne skúsených hráčov, ktorí sa futbalom skvele bavili a tréning bol pre nich radosťou. V kolektíve prevládala po psychickej stránke herná pohoda, ktorá sa potom prejavovala na jeho účinkovaní. Aj keď vtedajší tím neobišli herné výkyvy a zastihli ho slabšie chvíle, vždy sa potvrdila jeho vnútorná sila. V súčasnom období je situácia iná, lebo hráči sa neraz boja ísť do rizika, čo sa negatívne zvyklo prejavovať v majstrovských zápasoch. Z toho vyplýva, že v súčasnosti o nadšení z trénovania rozprávať nemôžem, lebo ide skôr o maximálnu zodpovednosť z trénovania. Celkovú súčasnú situáciu však ihneď nezmením, pretože na jej zmenu vplýva viacej faktorov, pričom hráči si musia vytvoriť návyky, na základe ktorých sa môžu odraziť v určitom časovom horizonte nahor. Aj keď je to teraz síce oveľa náročnejšie, túto prácu sa snažím vykonávať s maximálnou zodpovednosťou. Musím podotknúť, že pre staroľubovniansky futbal som sa snažil stále urobiť, čo bolo v mojich silách. Strávil som tu niekoľko pekných trénerských rokov a chvíľ a nikdy som neodmietol, ak ma požiadali funkcionári, pomôcť ľubovnianskemu futbalu, či to bolo v minulých rokoch alebo v terajšej situácii, v akej sa futbal nachádza. Či sa nám to podarí nezáleží len na mojej osobe, ale ja sa budem snažiť odovzdávať svoje skúsenosti hráčom v maximálnej miere, aby to zužitkovali v boji o záchranu.“

V súčasnosti máte pred sebou zimnú prípravu. S akými predsavzatiami do nej idete a na čo budete klásť najhlavnejší dôraz?

„Čo sa týka zimnej prípravy, tú sme odštartovali 8. januára a bude prebiehať prevažne v domácich podmienkach. Keď v našich podmienkach nemáme k dispozícii veľkú umelú trávu, o to bude náročnejšie a ťažšie. U nás sú ťažké klimatické podmienky, preto budeme striedať ihrisko s prípravnými zápasmi v okolitých mestách, ktoré majú veľkú umelú trávu. Dôležitou stránkou je zvýšenie fyzickej a kondičnej sily, bez čoho podľa mňa toto prípravné obdobie nemôže existovať. Veľký dôraz budeme klásť na čo najlepšiu zohratosť kolektívu, ale záleží, s akým kádrom zimnú prípravu budeme robiť. Vedeniu klubu som predostrel niekoľko posíl, o ktorých mám už v tejto príprave záujem. Ostáva veriť, že realizačnému tímu sa podarí dotiahnuť príchody hráčov, ktoré by nám dozaista prospeli a pomohli. Treba si uvedomiť, že tento káder treba posilniť vo všetkých formáciách a zvýšiť konkurenciu na jednotlivé posty. V odvetnej časti súťaže to budeme mať veľmi ťažké, ale budeme sa snažiť urobiť všetko preto, aby sa nám podarilo zachrániť v súťaži.“

Ste presvedčený, že vaše mužstvo počas prípravného obdobia dokáže nadobudnúť sebavedomie a silnejšieho tímového ducha, ktoré budú potrebné do náročnej jarnej odvety?

„Všetko záleží na hráčskom kádri. Myslím si, že postupom času urobia moji zverenci všetko preto, aby dokázali čo najintenzívnejšie pracovať na sebe a najúspešnejšie reprezentovať klub. Verím, že hráči nadobudnú dôležité sebavedomie, ktoré bude pre nich vhodným odrazovým mostíkom do odvetnej časti a ich futbalovom raste. Musím však pripomenúť, že ide o dlhodobejší proces, pri ktorom sa musí stabilizovať káder a vhodne ho dopĺňať, pričom sa musí vytvoriť vhodná herná koncepcia aj napriek tomu, že súčasní hráči na jednotlivých postoch ešte nedisponujú dostatkom skúsenosti, ale dúfam, že vo futbalovom raste budú napredovať.“

Ako ste spokojný so súčasnou spoluprácou realizačného tímu s mestom pri napredovaní futbalu a seniorského tímu, ktorý teraz vediete?

„Môžem otvorene povedať, že po mojom príchode a vzájomnej dohode novozložený výbor FK pristúpil k vytvoreniu a naplneniu podmienok pre hráčov adekvátnych tejto súťaže, ktoré im boli stanovené pred súťažným ročníkom.“Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dubravské Čerešne majú sladké prekvapenie pre najrýchlejších!
 2. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí
 3. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
 4. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 5. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie
 6. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice?
 7. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení
 8. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia
 9. Volkswagen Golf GTI TCR naživo na Slovakia Ringu!
 10. 3 dôvody, prečo sa oplatí mať online účet v ZSE už toto leto
 1. Dubravské Čerešne majú sladké prekvapenie pre najrýchlejších!
 2. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 3. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
 4. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí
 5. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice?
 6. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie
 7. Salón architektov A0 – Coneco 2018
 8. Záhradný nábytok: aký materiál je najlepší?
 9. Životné jubileum prof. Ing. Jaroslava Valáška, PhD.
 10. OMV pozýva na pretekársky supervíkend na okruhu Slovakiaring
 1. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí 9 819
 2. Ulovte si last minute dovolenku so zľavou do 70% 9 629
 3. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie 7 935
 4. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice? 7 422
 5. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení 6 107
 6. Nie sme žiadni paštikári. Slováci už dovolenkujú inak 4 842
 7. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia 4 426
 8. Iná tvár Mexika: Nocovanie s Indiánmi, dobrodružstvo v džungli 3 933
 9. 3 dôvody, prečo sa oplatí mať online účet v ZSE už toto leto 3 529
 10. Volkswagen Golf GTI TCR naživo na Slovakia Ringu! 3 187

Neprehliadnite tiež

Prešovčanov rozčuľuje systém vybavovania pasov a občianskych preukazov

Na lístočky sa čaká od rána, minú sa štvrťhodinu po otvorení.

Bývalú priateľku prenasledoval, na web zavesil jej nahé fotky

Košičan dostal podmienečný trest, musí sa aj ospravedlniť.

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Štát plánuje otvoriť trh s online hazardom. Vyhovovalo by to najmä Pente, tvrdia aktivisti

Nový zákon podľa stávkarov pomôže proti nelegálnemu hazardu.

DOBRE RÁNO

Dobré ráno: Súd mu vymeral 12 rokov, chce sa stať primátorom

Ako sa u nás robí komunálna politika.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Hazard nezastavíte

Hazard treba regulovať, nie zakazovať.

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop