V roku 2012 zasahovala Vrtuľníková záchranná zdravotná služba Air - Transport Europe (VZZS ATE) svojimi vrtuľníkmi a sanitným lietadlom spolu 1 400-krát. Najčastejšie lietali vrtuľníky v strediskách VZZS ATE Poprad, Banská Bystrica a Košice, ktoré primárne zasahujú najmä v horách, lesoch a ťažko dostupných terénoch.
POPRAD. Tak ako v minulosti, aj v roku 2012 platilo, že medzi pacientmi dominovali muži. „Takmer polovicu záchranných akcií popradských, banskobystrických a žilinských posádok tvorili náročné technické zásahy s pomocou palubného navijaka,“ uviedla Zuzana Turočeková zo spoločnosti ATE.
Stanice vrtuľníkových záchranárov v Nitre, Trenčíne a Bratislave prijímali najčastejšie požiadavky na zásahy k dopravným nehodám, ktoré tvorili takmer 20 percent zo všetkých zásahov.
Najrušnejším mesiacom pre leteckých záchranárov bol august, keď posádky ATE vzlietli celkovo 201 krát. Za ním nasledoval marec so 170 zásahmi.
Najčastejšími dôvodmi pre zásahy priamo v teréne boli v zime aj v lete úrazy pri športe. Červeno– biele vrtuľníky a ich záchranárske posádky pomáhali najmä turistom, lyžiarom a cyklistom.
Počas zimnej sezóny majú rušno
„Leteckých záchranárov privolávajú najmä k závažnejším prípadom na lyžiarskom svahu a tiež vtedy, ak nie je možný transport pacienta z nedostupného terénu alebo zo svahu iným transportným prostriedkom. Veľmi často leteli vrtuľníky k zrážke dvoch lyžiarov na svahu, prípadne k pacientom, ktorí pri lyžovaní vrazili do pevnej prekážky,“ uviedol Ladislav Šimák, šéflekár VZZS ATE.
Najčastejšie tak šlo o poranenia dolných končatín, zvlášť stehna a predkolenia, poranenia hlavy a bezvedomie, či podozrenia na poranenia chrbtice a miechy.
„V súvislosti s lyžiarskou sezónou a blížiacimi sa jarnými prázdninami lekári VZZS ATE vyzývajú k zvýšenej opatrnosti na lyžiarskych svahoch, a to aj z dôvodu väčšieho výskytu detí v lyžiarskych strediskách. Rodičom odporúčajú zabezpečiť dieťa prilbou,“ zdôraznila Turočeková.
Leteckým prevozom urýchľujú liečbu
Rýchly a šetrný transport pacientov zabezpečujú helikoptéry VZZS ATE nielen počas primárnych zásahov v teréne. Vrtuľníky poskytujú tiež prevozy pacientov medzi jednotlivými zdravotníckymi zariadeniami na Slovensku i v zahraničí.
Viac ako jednu tretinu tvorili v minulom roku medzinemocničné prevozy pacientov s akútnym infarktom myokardu do špecializovaných katetrizačných centier.
„Vďaka rýchlemu prevozu vrtuľníkom môže byť týmto pacientom poskytnutá potrebná špeciálna starostlivosť vo veľmi krátkom čase,“ dôvodila.
Pacientom, ktorým bola zdravotnou poisťovňou indikovaná liečba v zahraničí, poskytuje ATE letecký prevoz sanitným lietadlom Cessna Citation 560 Encore. V roku 2012 uskutočnili posádky VZZS ATE až 61 medicínskych letov lietadlom, najmä do nemeckých zdravotníckych zariadení.
Zistili sme
Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE patrí do integrovaného záchranného systému.
Jej posádky sú v siedmich strediskách na Slovensku – Bratislave, Trenčíne, Nitre, žiline, Banskej Bystrici, Poprade a Košiciach v pohotovosti 24 hodín denne.
Privolať ich možno prostredníctvom tiesňovej linky 112. VZZS ATE tiež prevádzkuje vlastný dispečing na čísle 18155.
Zásahy VZZS ATE sú pre slovenských občanov hradené z ich zákonného zdravotného poistenia.
mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš