Tentoraz prostredníctvom internetu priblíži život vtáctva. V januári a februári zároveň monitoruje v tatranských vodných tokoch aj vydru riečnu.
VYSOKÉ TATRY. Dobrou správou sa skončilo rokovanie Správy TANAP-u so spoločnosťou Profi-Net, ktorá sa zaoberá špeciálnymi kamerovými prenosmi z prírody.
Minulý rok v jeseni tesne pred zazimovaním svišťov bola odcudzená web kamera s vysokým rozlíšením a s diaľkovým ovládaním priblíženia snímku.
Kameru zabezpečia proti zlodejom
Ani po nepríjemnej udalosti, po krádeži prenosovej kamery z kamzíčieho a svištieho biotopu Tatier tak prenosy zo života vzácnych živočíchov neskončia.
„Správa TANAP-u bude pri prenosoch vykonávať určité bezpečnostné opatrenia, aby sa krádež prenosového zariadenia nezopakovala. Intenzívnejšia bude strážna služba a zároveň sa využije aj najmodernejšia technika pri sledovaní a to fotopasce, ktoré nám môžu identifikovať prípadného páchateľa alebo narušiteľa teritória snímania,“ uviedol riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko.
Život spevavcov tatranskej kotliny tak budú môcť záujemcovia sledovať v pohodlí domova alebo kdekoľvek inde vo svete prostredníctvom internetových prenosov.
Priblížia spevavcov
Správa TANAP-u sa v zimnej sezóne zamerala na spevavce, ktoré sú počas mrazov ťažko skúšané.
Znova bude možné uvidieť rozmanité druhy vtákov, ktoré si prídu v zimnom období prilepšiť do kŕmidla. Kŕmidlo pre vtákov bude sledované web kamerou. Tá je umiestnená na špeciálnom podstavci, aby sa k nemu nedostali mačky a kuny, ktoré by si radi pochutili na operencoch.
„Dôležité je vybrať pre kŕmidlo bezpečné miesto, kde majú prehľad a kde je dostatok stromov vhodných pre úkryt vtáctva pred prirodzenými predátormi, ktorými sú aj dravé vtáky,“ dôvodil.
V zime, keď je veľa snehu a väčšie mrazy, majú vtáci nedostatok potravy. „V tomto čase im môžeme pomôcť vhodným prikrmovaním. Vtáctvo si rado pochutí na slnečnici, maku, aj nesolenom živočíšnom tuku,“ vysvetlil Majko.
Prenosy majú úspech
Už štyri roky Správa TANAP-u umožňuje širokej verejnosti a odborníkom sledovať online prenosy z rôznych kútov najstaršieho slovenského národného parku. Priame prenosy za rok 2012 si pozrelo na internetových stránkach vyše 4 miliónov návštevníkov.
Filmový záznam je nepretržite zaznamenávaný a ukladaný na pevný disk. Ukončenie prenosu určí počasie, pravdepodobne to bude koncom marca.
Návštevník stránky www.spravatanap.sk so živou kamerou a stránky www.kukaj.sk môže detailne sledovať denné správanie a prikrmovanie vtákov. Priamy prenos je možné sledovať taktiež na stránke MŽP SR.
Monitorujú aj vydru riečnu
Vydra riečna je ako vrcholový článok v biotopoch mokradí priamo závislá na kvalite vodných tokov a ich okolia. Jej prítomnosť a početnosť je indikátorom krištáľovo čistých potokov a čistých vôd s dostatkom potravy.
V mesiacoch január a február terénni pracovníci zo Správy TANAP-u monitorujú výskyt a početnosť vydry riečnej na všetkých významnejších vodných tokoch v národnom parku.
„Prítomnosť a početnosť vydry sa zisťuje na zamrznutých potokoch podľa zanechaných pobytových znakov, hlavne čerstvých stôp a trusu,“ zdôraznil riaditeľ Správy TANAP-u.
Ako dodal, pre získanie podrobnejších údajov o populácii vydier v TANAP-e sa počas monitoringu využívajú aj fotopasce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš