Pri stavbe mosta pri Iliašovciach sa pravdepodobne šetrilo pri oceľových stojkách, ktoré by zlepšili stabilitu skruže.
BRATISLAVA/ILIAŠOVCE. Za tragickým zlyhaním podpernej konštrukcie počas betonáže diaľničného mosta pri Iliašovciach počas výstavby prvého úseku D1 Jánovce - Jablonov vlani 2. novembra bolo podľa expertov na mostné objekty šetrenie na spevnení mosta.
To bolo nedostatočné, a tak sa zle postavené podpery zrútili a usmrtili štyroch robotníkov, informuje v utorok denník Pravda.
Pridanie pár kusov oceľových stojok, ktoré by rozhodne zlepšili stabilitu skruže, by podľa zistení novín vyšlo maximálne na 10-tisíc eur. Celá inštalácia skruží stála pritom 322-tisíc eur.
Expertízu už predložili NDSPosúdenie príčin tragédie už vyšetrovatelia predložili aj Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). "Obsah správy je súčasťou vyšetrovacieho spisu," potvrdil hovorca NDS Marcel Jánošík.
Preverovanie statických výpočtov výdrže stojok ešte pokračuje. "Keďže stojky boli postavené tak, ako boli nakreslené, pochybil zrejme aj statik," uviedla Pravda.
Minister dopravy Ján Počiatek (Smer) vystúpi so správou o opatreniach jeho rezortu na objasnenie situácie po páde rozostavaného mosta pri Iliašovciach na začínajúcej sa štrnástej schôdzi parlamentu.
"Kauza by mala vyústiť do toho, aby sa pri stavbách prestalo šetriť tam, kde to nie je možné. Štát by zároveň mal nájsť cestu na to, aby sa s rastúcou kvalitou stavby nepredražovali," informovala Pravda.
Odborníci vidia priestor najmä v obmedzovaní provízií pri verejných tendroch. Exminister dopravy Ján Figeľ (KDH) si myslí, že nešťastie pri Kurimanoch uvoľní cestu pre návrat verejno-súkromných PPP projektov.
"Pán minister naznačuje, že mu chýbajú obrovské marže na diaľniciach a rád by sa k nim vrátil. PPP projekty nezabezpečia Slovensku, že cesty budú bezpečné a že podobné tragédie sa stávať prestanú," povedal Figeľ.
Experti hovoria aj o ďalších možných príčináchPodľa vyšetrovateľov okrem vybočenia stojok na osudnej skruži mohol zlyhať aj základ pod skružou v druhom poli.
Ďalšou možnosťou zlyhania mohlo byť preklopenie priečnych nosníkov uložených na lisoch, stabilitu proti preklopeniu v tomto mieste však zabezpečovali napnuté laná.
Pri posudzovaní príčin tragédie sa podľa novín takisto uvažovalo o tom, či nepochybil stavebný dozor, ktorý na stavbe zabezpečovala NDS.
Stavebný dozor si totiž mal všimnúť, že podperná skruž je príliš štíhla a nebola ukotvená v betónových pilieroch. Dozor podobne pri pohľade na statiku mohol stavbu zastaviť.
Vyšetrovanie je ukončené zatiaľ len sčasti. Minister Počiatek vlani oznámil, že ak sa potvrdí zlyhanie NDS, odvolá jej generálneho riaditeľa Milana Gajdoša.
"Kým nebude jasné konečné stanovisko vyšetrovateľa, všetky dohady o príčine pádu konštrukcie sú a budú len špekuláciami," uviedol pre TASR hovorca rezortu Martin Kóňa.
Tragická havária na stavbe mostu pri Iliašovciach
Pozrite si fotogalériu >>
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš