V Levoči od augusta minulého roka zaviedli do praxe inštitút osobitného príjemcu sociálnych dávok. Mesto tak v súčasnosti hospodári s peniazmi až 140 miestnych ľudí.
LEVOČA. Mestu sa do vlaňajšieho decembra podarilo od neplatičov získať sumu 12-tisíc eur.
„Niektorí obyvatelia Levoče mali voči mestu podlžnosti. Išlo napríklad o poplatky za odvoz a likvidáciu odpadu, nájomné za byt a podobne. Dlžníkom sme posielali výzvy, navrhovali sme im splátkové kalendáre, dokonca ich zamestnanci mestského úradu aj osobne navštevovali. Nič nepomáhalo,“ uviedol vedúci odboru školstva, zdravotníctva a sociálnych vecí na mestskom úrade Nikolaj Kučka.
Mesto preto využilo možnosť zo zákona hospodáriť s peniazmi, ktoré neplatiči dostávajú od štátu v podobe sociálnych dávok.
Nielen ľudia z osady
V Levoči dávky prideľujú dvakrát v mesiaci. Najprv je to 80 percent z celkovej sumy. Práve z toho balíka peňazí Levočanom sťahujú postupne sumu, ktorú dlhujú mestu. Na druhýkrát dostanú Levočania zvyšných dvadsať percent zo svojej dávky, s týmito peniazmi si už hospodária sami.
Zaujímavé je, že inštitút sa netýka len chudobných ľudí z miestnej osady. V deň, kedy na mestskom úrade rozdeľovali sociálne dávky, sme tam stretli aj mladú mamičku z miestneho sídliska v Levoči. Po peniaze si prišla na úrad aj so svojou 5-ročnou dcérou.
„Mám tri deti, žijem s nimi sama. Predtým som pracovala v kuchyni v jednej z levočských reštaurácií, dnes však poberám sociálne dávky vo výške 230 eur. Mestu som dlhovala 200 eur, išlo o poplatky za odpad. Mesačne mi teraz sťahujú po 16 eur. Každý mesiac sa na mestskom úrade musím postaviť do radu a čakať. Nie je to príjemné, ale nehanbím sa za to. Som si vedomá, že som urobila chybu, keď som neplatila,“ porozprávala nám.
Samospráva ako dozorca
Vlani dlhovali Levočania mestu na daniach a poplatkoch sumu 930-tisíc eur. Rok predtým to bolo viac ako milión.
„Nový systém prináša síce viac práce zamestnancom mestského úradu, ale osvedčil sa. Samospráva je podľa mňa najlepším dozorcom peňazí, ktoré niektorí ľudia dostávajú od štátu a nevyužívajú ich na ten účel, na ktorý sú určené. Ide napríklad o príspevok na bývanie,“ uviedol primátor mesta Miroslav Vilkovský (Smer–SD).
Mestá a obce sa nebránia
Korzár sa zaujímal, aké skúsenosti majú iné samosprávy.
Hovorkyňa Združenia miest a obcí Slovenska Marta Bujňáková uviedla: „Je to administratívne náročný proces, ale obce sa nebránia využívaniu tohto inštitútu. Práve naopak, hodnotia ho ako užitočný, pretože je v záujme najmä detí a rodín. Mnohé obce a mestá úzko spolupracujú s úradmi práce. Miestna znalosť v danom regióne i znalosť pomerov konkrétnych prijímateľov im pomôže účelnejšie nasmerovať tieto peniaze, ktoré sú poskytované štátom, skutočne na riešenie hmotnej núdze.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš