Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Vo Vysokých Tatrách sa počas víkendu uskutočnila ľadová šou pod názvom Tatry Ice Master. Počas troch dní na Hrebienku súťažilo osem tímov z Európy o najkrajšie výtvory, vytesané z ľadových krýh.
VYSOKÉ TATRY. V piatok umelci vytvárali ľadové sochy na tému medvede, v sobotu to bol motív krajiny, odkiaľ pochádzajú a nedeľňajšia téma bola prekvapením, pretože ju vyhlásili priamo v posledný deň súťaže.
„Kompozícia, ktorú sme robili s kolegom, sa skladá z medveďa a na vrchu je sova, presnejšie výr skalný. Začali sme ráno o deviatej. Najskôr sa skladali ľadové bloky do celku a okolo obeda sa začalo rezať. Na druhý súťažný deň sme si pripravili typický slovenský námet, ktorý sa bude skladať z baču s fujarou,“ povedal slovenský súťažiaci Branislav Petráš z Bošian.
V piatok najviac diváckych hlasov získal práve tento tím zo Slovenska.
Podujatie trvalo tri dniVýkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lenka Maťašovská v nedeľu popoludní pre TASR uviedla, že podujatie na Hrebienok prilákalo približne 20-tisíc návštevníkov.
Návštevníci si okrem sôch z ľadu mohli vychutnať aj sprievodný program.
V piatok sa na oficiálnom otvorení súťaže predstavila kapela Free Voices. Sobota patrila Mariánovi Čekovskému a Violin show Stanislava Salanciho na elektronických husliach. Zavŕšením ľadovej šou bolo vystúpenie maďarského umelca Zsolta M. Tótha.
„Ide o jedinečné majstrovstvo týchto umelcov, obdivujem ich, že dokážu z ľadovej kocky vytvoriť takéto umelecké dielo. Neľutujem, že som sem merala takú diaľku,“ povedala návštevníčka ľadového kráľovstva Mária z Bratislavy.
Mladších divákov upútal najmä snežný hrad, ktorý sa staval na Hrebienku už od pondelka 28. januára.
Zimný hrad s rozmermi 12 x 15 metrov slúži nielen ako zimná výzdoba Vysokých Tatier, ale aj ako štartovacia rampa na sánkarskej dráhe, ktorá sa končí až v Starom Smokovci.
Ako vznikajú a vyzerajú ľadové sochy v Tatrách
Pozrite si fotogalériu >>
Ľad priviezli z PoľskaNa sochy používajú súťažiaci špeciálne vyrobený ľad, dovezený až z Poľska.
Na Hrebienok organizátori postupne vyviezli až 25 ton ľadu. Jeden ľadový blok váži približne 100 kg.
Na medzinárodných majstrovstvách sa okrem domácich umelcov predstavili aj súťažiace tímy z Česka, Poľska, Maďarska, Srbska, Fínska, Švédska a Francúzska.
Ľadové diela by mali na Hrebienku vydržať až dovtedy, kým sa neroztopia. Špeciálne pripravený ľad by mal vydržať aj teploty niekoľko stupňov nad nulou.
Ako sa stavia snehový hrad v Tatrách
Pozrite si fotogalériu >>
Autor: Simona Ivančáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš