Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
PIENINY. Ľudia znevýhodnení pre zdravotné hendikepy tvrdia, že v našom cestovnom ruchu existujú nedostatky.
„Záchytky na toaletách s úzkymi dverami sú pre človeka na vozíčku zbytočné. Rovnako aj výťah v hoteli, do ktorého vedie desať schodov. Poznámky hotelov na internete o bezbariérovosti sú často klamlivé. Človek to často zistí až na mieste, keď neraz precestuje stovky kilometrov,“ poznamenal Rastislav Sabatula zo združenia ZOM, ktoré pomáha zdravotne postihnutým.
Aj preto víta snahu zmeniť veci v turisticky atraktívnych Pieninách.
Bezbariérový turizmus chcú začať rozvíjať pomocou slovensko-poľského projektu Otvorené Pieniny. Má zlepšiť dostupnosť, ale aj podať informácie pre znevýhodnených o tom, kde ich nebudú čakať bariéry.
„Projekt Otvorené Pieniny bol podporený sumou 14-tisíc eur. Vďaka nemu bude pripravená webová stránka s aktuálnou databázou zariadení a podujatí, i mapa dostupnosti pre zdravotne znevýhodnených klientov,“ povedal Peter Rázus z občianskeho združenia Parnassius, ktoré projekty pripravuje. Spolupracovať chcú aj s ďalšími subjektmi.
P. Rázus dodal, že Pieniny sú výnimočnou lokalitou, ideálnou pre prírodný turizmus, s lákavými kultúrnymi pamiatkami v okolí.
„Určite chceme spolupracovať s pltníkmi na Dunajci, ale aj múzejníkmi v Červenom Kláštore či v Starej Ľubovni.“
Turistov s rôznym postihnutím by privítali aj pltníci. „U nás bežne aj teraz splavujeme vozičkárov či ľudí s rôznym postihnutím. Manipulácia je sťažená, ale na plť dokážeme dať jedného či dvoch ľudí na vozíku. Celej myšlienke sme naklonení,“ povedal nám pltník Jozef Hrivko.
Cieľom dobrovoľníkov je aj pripraviť informačné centrum v Lesníckom sedle, ktoré ponúka jedinečný výhľad nielen na Pieniny, ale aj Tatry.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš