SPIŠ. Polícia tvrdí, že na žiakov autoškôl je prísnejšia zámerne. Sú pripravení pre tento prístup odolávať aj kritike. Podľa ich štatistík totiž približne 20 percent dopravných nehôd spôsobujú práve mladí vodiči.
Vlani na Spiši navštevovalo autoškoly 1 490 žiakov. Takmer každý druhý žiak pri prvej skúške neuspel.
„Áno, je pravda, že naši skúšobní komisári sú prísnejší. Za posledných päť rokov pribúdajú totiž dopravné nehody, ktoré spôsobujú vodiči do 25 rokov alebo tí, ktorí sú v lehote do dvoch rokov po absolvovaní autoškoly. Na cesty preto chceme pustiť len tých vodičov, ktorí naozaj vedia viesť motorové vozidlo,“ povedal riaditeľ Okresného dopravného inšpektorátu v Spišskej Novej Vsi Miroslav Mních.
Vlani policajti evidovali v okrese Spišská Nová Ves 138 dopravných nehôd, 28 z nich zapríčinili mladí vodiči.
V Gelnickom okrese bolo 52 kolízií, mladí vodiči ich majú na svedomí jedenásť.
Na otázku, či sa polícia neobáva kritiky verejnosti, M. Mních odpovedal: „Mladý vodič, ktorý by teoreticky prešiel skúškou, hoci by nemal, môže zraniť na ceste aj toho, kto nás kritizuje za náš prístup alebo niekoho, kto mu je blízky. To by si ľudia mali uvedomiť. Bohužiaľ, veľa mladých je nezodpovedných, jazdia zbytočne rýchlo, chýba im predvídavosť. Okrem toho autá sú oveľa výkonnejšie ako v minulosti.“
Robia to celoplošne?
Eduard Garčár pôsobí už 35 rokov na Spiši ako inštruktor v autoškole. Počas svojej praxe zažil 40 skúšobných komisárov. Aj on tvrdí, že polícia je oveľa prísnejšia ako v minulosti.
„Ak sa policajti nazdávajú, že miera zodpovednosti u mladých je nízka, tak nech sú prísnejší. Ale robiť to tak celoplošne?“ pýta sa.
Podľa jeho názoru by mala polícia zverejňovať, aká je úspešnosť žiakov autoškôl v jednotlivých okresoch.
Zaujímalo nás, aká je situácia v Košickom kraji.
„Krajské riaditeľstvo PZ v Košiciach za minulý rok eviduje 10 962 vyskúšaných žiadateľov o vodičské oprávnenie. Z tohto počtu evidujeme 1 666 neúspešných testov. Z vedenia motorového vozidla evidujeme 4 394 neúspešných skúšok. Z náuky o vozidlách neprešlo 36 žiadateľov,“ uviedol policajný hovorca Alexander Szabó.
Uspela až tretíkrát
O skúsenosti sa s nami podelila 23-ročná Spišiačka Dominika zo Smižian. Tá uspela až pri tretej skúške v autoškole.
„Na prvej skúške mi komisár, podľa mňa, dal neskoro vedieť, že mám odbočiť a teda prejsť do odbočovacieho jazdného pruhu. Zazmätkovala som, nevedela som rýchlo, či spomaliť, dať prednosť chodcom alebo rýchlo sa zaradiť. Komisár mi povedal, že som zabrzdila premávku a mala som zlý reakčný čas. Podľa mňa mi krivdil. Na druhej jazde sme boli mimo mesta a opäť som sa zle zaradila do jazdného pruhu. Toto však už bola oprávnená kritika. Tretia skúška bola asi najhoršia. Jazdili sme po meste po všakovakých bočných uličkách, videla som, že komisár ma chce nachytať. Keď sme prišli pred dopravnú značku zákaz vjazdu, povedal, mi – choďte, kam chcete,“ opísala Dominika.
Nikto sa nesťažoval
Zlyhanie na skúškach ňou poriadne otriaslo. Doma jej otec adresoval výčitky, odrazilo sa to na jej sebavedomí. Autoškola ju vyšla viac peňazí ako plánovala, musela si doplatiť za cvičné jazdy. Spolu tak minula do 500 eur.
„Bola to moja prvá skúška v živote, na ktorej som pohorela,“ povedala.
Ak má niektorý žiak pocit, že skúšobný komisár mu ukrivdil, môže sa sťažovať na krajskom riaditeľstve PZ, uviesť musí pritom vecné argumenty.
Ak žiak neuspeje ani pri tretej skúške, dostane od polície rozhodnutie o neudelení vodičského oprávnenia. Môže sa odvolať alebo opäť absolvovať celý kurz v autoškole.
Ako nás informoval A. Szabó, v rámci kraji neevidujú žiadnu takúto sťažnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš