Potvrdzujú to skvelé úspechy a dosiahnuté výsledky, či už to bolo na domácej, alebo aj medzinárodnej scéne. Krivka zlepšovania a stúpajúci záujem mladých adeptov v tomto klube sa výrazným krokom dostáva čoraz viac v konkurencii úspešných súperov takmer na vrchol.
STARÁ ĽUBOVŇA. So súčasným prístupom a dosahovanými výsledkami svojich zverencov mohol byť dostatočne spokojný skúsený tréner František Vorobeľ. V nasledujúcom dialógu sme sa ho práve touto cestou opýtali nielen na vlaňajšie účinkovanie ŠKM, ale i vyhliadky do nastávajúceho obdobia.
Ako hodnotíte účinkovanie vašich karatistických talentov na domácej a zahraničnej scéne v poslednom období?
„Pri nahliadnutí predovšetkým do vlaňajšieho roka môžem otvorene podotknúť, že z našej strany išlo znova o úspešné obdobie. Určité rozdiely boli iba na medzinárodnom poli, kde sa nám nedarilo v takej miere, ako to bolo v minulosti. Potešením ale dozaista bola reprezentácia SR v podaní našich troch pretekárov Jakuba Kaletu, Sama Trusku a Adama Vorobeľa na medzinárodnom turnaji v Chorvátsku Croatia Open hneď v úvode minulého roka. Napriek tomu, že sa našim odchovancom nepodarilo na tomto podujatí dosiahnuť nejaké extra výsledky, už len fakt, že vo svojich kategóriách reprezentovali SR, bol podstatný úspech. O preukázanie nadobudnutých schopností a kvalít sa však postarali v centrálnej európskej lige na Grand Prix Slovakia, ktorá sa uskutočnila v Bratislave na jar. Družstvo juniorov na nej obsadilo pekné 3. miesto, čo bol v silnej konkurencii zaiste vynikajúci výsledok celého kolektívu. V tomto družstve totiž súťažili až štyria naši pretekári, kde štvrtým bol doplnený Rado Karabinoš, ktorý chlapcom vo veľkej miere takisto pomohol. V roku 2012 nás môže veľmi tešiť skutočnosť, že v kategórii seniorov máme troch majstrov Slovenska. Majstrovstvá SR sa uskutočnili už v druhej polovici mája v Partizánskom. O primát sa postaral Samo Truska, ktorý si v marci vybojoval v kategórii do 60 kg. Druhú zlatú medailu získal, majstrom Slovenska a celkovým víťazom slovenského pohára sa stal Oliver Barlík v kategórii 5-7–ročných do + 28 kg. Radosť nám urobila aj Vierka Kaletová, ktorá v kategórii žiačky 11-12–ročné do 45 kg taktiež obhájila titul majsterky Slovenska. Veľkým potešením pre nás sú aj výkony súrodencov Adama a Diany Jurákovcov, Kristíny Kormanikovej , Danka Majírskeho a Zuzany Bukovinovej.“
Považujete vašu trénerskú činnosť naďalej za dostatočnú inšpiráciu a radosť, o ktorú sa dokážu postarať práve začínajúce karatistické talenty svojím zanietením a dosahovanými výsledkami v tomto atraktívnom športe?
„Osobne ma jednoznačne môže tešiť neustále enormný záujem detí o karate v Starej Ľubovni. Potvrdil to ďalší zápis 40 detí do nášho klubu v septembri minulého roku. Musím podotknúť, že takmer dve tretiny tvoria 5 – 6–ročné deti, ktoré majú budúcnosť v karate ešte iba pred sebou. Ostatní karatisti sú už vekovo starší, no tu ma výrazne uspokojuje skupina 45 detí, v ktorej vyrastá veľmi dobrá konkurencia. Motiváciou pre mňa je aj skutočnosť, že tento šport môžu trénovať deti v podstate už od 5 rokov. Tu ale treba zdôrazniť, že na Slovensku je karate u mladších detí organizované. V kategóriách 5 až 7-ročných sú viaceré súťaže, kde ich štartuje asi 20. Stále sa potvrdzuje, že tieto deti sú nesmierne súťaživé a práve formou karate v našom klube, ktorý ich zároveň spája, môžu povedať, že majú veľa kamarátov a priateľov. Myslím si pritom, že za posledné obdobie sa tu vytvorili výborné medziľudské vzťahy a pretekári tvoria pritom výborný kolektív. Odmenou pre mňa je aj čoraz väčší záujem zo strany rodičov, ktorí sú vlastne základom toho, či ich dieťa športuje. Nachádza sa tu aj niekoľko jednotlivcov, ktorí dochádzajú aj niekoľko km od Starej Ľubovne. Obdivuhodné je, že rodičia svoje dieťa dovážajú na tréning aj tri– krát do týždňa v niektorých prípadoch zo vzdialenosti aj 30 km.“
Je podľa vás tento šport finančne nákladný?
„Finančne nákladná je hlavne záťaž na súťaže. Vďaka dotáciám z členského príspevku však pretekári cestujú na náklady klubu. Veľké položky berie hlavne štartovné, ubytovanie, nehovoriac o cestovnom. Investíciou do karate je kimono, ktoré stojí 20 eur a k tomu chrániče pre tých, čo chodia súťažiť na športové zápasy. Počiatočnou investíciou je niekedy 25 eur.“
Čo osobne očakávate a s akými predsavzatiami ste vkročili do roku 2013?
„V prvom rade je naším najväčším predsavzatím, aby sme boli všetci zdraví, pretože iba tak sa bude môcť kvalitne trénovať. Mojím prianím je, aby mali všetci moji zverenci v škole dobré výsledky, lebo ak sa im bude dariť v štúdiu, potom nebude problémom pre rodičov priniesť dieťa na tréning. Dôležitým faktorom je mať aj dostatok športového šťastia a chuť vytrvalo trénovať. Podotýkam, že karate je drinou, a kto ho netrénoval, ten to nepochopí. Dokážu to iba tí, ktorí sa mu aktívne venujú a tiež ľudia, ktorí robia akýkoľvek iný šport, takže vedia, o čom hovorím.“
Keďže ste už skúseným dlhoročným trénerom, ako hodnotíte celkový rozvoj a napredovanie karate v súčasnom období?
„Karate sa v terajšej dobe rozvíja dosť rýchlo. Hlavne potom, čo sa chce začleniť medzi športy na OH, bolo prijaté ako člen Medzinárodného olympijského výboru, hoci nie je ešte olympijským športom. Treba však poznamenať, že pravidlá sa naposledy upravovali tak, aby boli čo najbližšie k zaradeniu karate na olympiádu. Sme si však vedomí terajšej situácie, keď olympijské hnutie zatiaľ nemá ochotu rozširovať hry o ďalšie druhy športu. Uvidíme, ako bude v nasledujúcom období, no dúfam, že sa všetci konečne čoskoro dočkáme.“
Vynikajúce výsledky slovenských karatistov na konkurenčnom poli doma aj v Európe potvrdzujú, že u nás patrí tento šport azda medzi špičku a je príkladom pre ostatné štáty. Súhlasíte s týmto názorom?
„Samozrejme, karate na Slovensku, čo sa týka najmä detí, dorastu a žien, je na vysokej svetovej úrovni. U mužov je to už horšie, lebo u tých okrem práce je aj tréning iný. To, ako sa bude karate rozvíjať do budúcnosti, zatiaľ neviem vôbec posúdiť. Každý, kto chce vykonávať nejaký šport, tak dozaista by bol rád, aby s ním len napredoval a čoraz viac sa v ňom skvalitňoval. V porovnaní s inými športmi je však ohodnotenie iné, pretože ak sa v karate stanete majstrom sveta, je to vlastne o chuti trénovať.“
Môžete potvrdiť, že karate je pre vás srdcovou záležitosťou?
„Keď človek vykonáva nejaký šport 32 rokov, tak to srdcovou záležitosťou určite je. Bolo by pre mňa veľkou škodou neodovzdať nadobudnuté skúsenosti počas 30 rokov teraz niekomu inému. Treba dodať, že nejde ani tak o moje meno ako o to, že keď v hale počujem, že pretekár ŠKM Stará Ľubovňa dosiahol úspech ziskom medaily, práve to je vlastne pohladením pre trénera a ešte viac, keď príde ku mne môj pretekár a pekne mi za svoj dosiahnutý úspech poďakuje.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš