Zimné mesiace sú nepriateľmi ľudí bez domova. Spišskonovoveský magistrát má vlastnú nocľaháreň, ktorá je v tomto období beznádejne obsadená. Ostatní bezdomovci sa uchyľujú do opustených domov. Nájdu sa aj takí, ktorí sa spoliehajú na dobrotu Spišiakov a z vyžobraných peňazí si zaplatia nocľah v ubytovni.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Zima sa stáva skúškou prežitia bezdomovcov. Metropola Spiša eviduje v meste okolo 25 bezdomovcov. V chladných dňoch sú odkázaní na pomoc iných.
Novovešťan Stanislav Etemberger sa od rána potuluje v okolí predajní a inštitúcií, kde je väčšia koncentrácia ľudí. Umelohmotný pohárik, v ktorom je pár mincí, natŕča pred okoloidúcich. Za pár drobných ochotne porozpráva svoj príbeh aj nám.
„Mal som v meste byt, ale prišiel som o neho. Neplatil som, nemal som z čoho,“ vysvetľuje.
Peniaze od štátu nedostáva žiadne, a preto žobre. „Novovešťania majú zlaté srdce, prispejú mi na poživeň a teplú posteľ. Niekedy vyžobrem menej, inokedy viac. Mal som už aj 20 eur,“ chváli sa.
Z peňazí od dobrodincov si platí stravu a miestnu ubytovňu. „Mám tam teplo a pokoj od druhých. Vyhovuje mi to,“ hovorí spokojne.
Teplá polievka denne
Spišská katolícka charita (SpKCH) v spolupráci s prevádzkovateľmi reštaurácií, s mestom a úradom práce vo svojich priestoroch podáva od začiatku decembra do polovice marca ľuďom bez strechy nad hlavou polievku.
„Polievka nie je sociálnou službou, ktorá má riešiť ich sociálnu situáciu, ale je naším skutkom telesného milosrdenstva, aby sme im zachránili život v dobe mrazov. Dávame im šancu zmeniť sa k lepšiemu a zaradiť sa do prirodzeného prostredia,“ vysvetľuje riaditeľ SpKCH Pavol Vilček. K dispozícii majú kávu či niečo na prilepšenie.
Kým teploty v noci neklesli pod nulu, niektorí bezdomovci si našli dočasné miesto na spanie pod mostom hneď na začiatku mesta. Ohrievali sa pri ohníku a konzumovali, čo sa im cez deň podarilo pohľadať.
„Všimli sme si, že tam prespávali. Nevystrájali ani nerobili hluk, aj keď po sebe zanechali poriadny neporiadok. Dali sme im aj staré oblečenie, bolo nám ich ľúto,“ povedala nám bývajúca v susedstve mosta.
Dom humanity Nádej
V metropole Spiša sa môže 15 ľudí bez domova ubytovať v dome humanity Nádej na Tehelnej ulici. Ubytovňa sa otvára večer o 18. hodine a zamyká ráno o 8. hod.
„Je to zariadenie len pre mužov, ktorí sa musia preukázať dobrým zdravotným stavom. V zimných mesiacoch je kapacita obsadená,“ informuje Viera Mikolajová z mestského úradu. Podľa stanovených pravidiel sa za noc platí od 0,70 eura po 1,80 eura za noc.
Podľa slov Mikolajovej, v prípade silných mrazov bude Dom humanity otvorený po celý deň. Zatiaľ k tomuto kroku neprikročili.
Navštívili sme sociálne zariadenie vo večerných hodinách. V spoločenskej miestnosti sedelo niekoľko mužov, ktorých sem doviedli rôzne osudy.
Timotej Mikuš žije v tomto zariadení už 12 rokov. V minulosti žil rodinný život s manželkou a deťmi. Pracoval v Rusku a na vtedajšiu dobu zarábal veľkú sumu peňazí. „Bývalá ma podviedla, obrala o všetko. Nezvládol som to a začal piť. Tak som sa dostal tu,“ otvorene o sebe hovorí.
Vyrieknutá hrozba
Chlapi neradi jatria vlastné rany. „Píšte radšej o tom, ako nám tu mladí výrastkovia z osady ubližujú, ako nás okrádajú. Hovoríme o tom už dlho, ale nič sa s tým neurobí, kým sa niečo hrozné nestane. To ale už bude neskoro,“ nechá sa počuť jeden z nich.
Riešením vidia rómsku občiansku hliadku, ktorá by mohla pred budovou stáť aspoň hodinu po otvorení, tak ako to bolo niekedy.
„Starých z osady sa boja, len z nás si urobili fackovacích panákov, hádžu do nás kamene,“ hnevajú sa.
Ťažké srdce majú aj na to, že v zimnom období nie je budova otvorená aj cez deň. Poukazujú na to, že v iných mestách to možné je.
„Nemôžu nás všetkých hádzať do jedného vreca. Veď za pobyt tu si platíme. Niektorí prišli o prácu a beznádej ich dohnala až sem. Nikto nemôže povedať, ako raz dopadne,“ tvrdí jeden z nich, ktorému po dlhej dobe ponúkli prácu a teraz je zamestnaný. Na zaplatenie nájmu prenajatého bytu to však nestačí.
Dve strany mince
Náčelník mestskej polície Michal Komara pomery na Tehelnej ulici pozná. „Pred rokom sme urobili opatrenia, aby rómska občianska hliadka vo večerných hodinách monitorovala situáciu pri Dome humanity, čo sa osvedčilo. Podľa skutočného stavu urobím opatrenia,“ reagoval náčelník.
Druhou stranou mince je, podľa jeho slov, že si za to môžu aj samotní bývajúci, ktorí neraz chodia do zariadenia v podguráženom stave.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš