Mínus päť stupňov a niekoľkocentimetrová námraza na oknách. Raňajší vlak z Popradu do Košíc mal iba tri vozne, z toho jeden úplne zamrznutý.
MARGECANY/KOŠICE. Juraj Frankovský cestuje do Košíc vlakom pravidelne.
Tento týždeň spolu s ostatnými cestujúcimi riadne premrzol. Prvýkrát na začiatku týždňa, po druhýkrát v stredu.
„Pri ceste do práce z Margecian do Košíc osobným vlakom s odchodom z Popradu o 4.36 hod. bola situácia skutočne neúnosná. Vlak mal len rušeň a tri vozne. Z toho jeden bol úplne nevyhovujúci. Vo vozni bolo mínus päť stupňov a okná boli pokryté 10–centimetrovou námrazou. Vlakom cestuje veľa ľudí za prácou do Košíc, aj študentov. Ako je to možné, že boli iba tri vozne, keď inokedy vedia pustiť päť?“ rozhorčoval sa nespokojný cestujúci.
Na železnice poslal oficiálnu sťažnosť, s nádejou, že sa situácia vyrieši. O dva dni nato sa však situácia opakovala.
„Vo vozni bolo mínus 2 °C a päťcentimetrová námraza. Na prvú sťažnosť mi odpovedali, že sa to bude riešiť a nič sa nevyriešilo. Za čo máme železniciam a štátu platiť? Ako je možné, že takéto staré súpravy tu na východe môžu jazdiť a na západnom Slovensku jazdia nové?“ pýta sa J. Frankovský.
Železnice: Kúrenie malo poruchu
O stanovisko sme požiadali Železničnú spoločnosť Slovensko, a. s., (ZSSK).
Podľa riaditeľky odboru komunikácie ZSSK Slavomíry Šubrtovej ku kráteniu súprav dochádza v dôsledku nedostatku vozňov.
„ZSSK dlhodobo rieši nepriaznivý stav osobných vozňov, ktorý je asi o 36 nižší, ako je turnusová potreba,“ uviedla S. Šubrtová.
Na otázku, prečo sa nekúrilo, odpovedala: „V pondelok 11. februára došlo k poruche kúrenia. Tá bola odstránená v Železničnej stanici Košice. V stredu 13. 2. bola tiež porucha, vozeň bol vyradený zo súpravy a poslaný do opravy.“
Zaujímalo nás, či si môže v takýchto prípadoch cestujúci uplatniť zľavu z cestovného. „Zľava sa nedá uplatniť. Cestujúci môže jedine vrátiť lístok a dostane cestovné späť,“ uviedla S. Šubrtová.
Teda, keď cestujúci nastúpi do vlaku a zistí, že je v ňom zima, v nasledujúcej stanici môže vystúpiť a za neprecestovaný úsek mu vrátia peniaze späť v tej stanici, kde vystúpil.
Šubrtová vysvetlila, že nastavenie tepelnej pohody (kúrenie, chladenie, vetranie) vo vozňoch je automatické prostredníctvom programovateľného regulátora.
V interiéri vozňa aj zvonka sú rozmiestnené tepelné snímače, ktoré sú vstupnými veličinami pre regulátor. V závislosti od toho je riadená teplota vo vozni.
„Pri kúrení je požadovaná teplota 22° C. Obsluha vozňa môže v rozvodnej skrini korigovať teplotu v rozpätí -2° C/+4° C. Obslužný personál je preškolený, v prípade extrémnych teplôt vo vozňoch je potrebné informovať vlakový personál. V prípade nezlepšenia situácie je pravdepodobná technická príčina. Vypnutie kúrenia, respektíve klimatizácie, je zakázané,“ doplnila.
Priemerný vek vozidiel je 22 rokov
„Je nám ľúto, že cestujúci majú nepríjemné skúsenosti s cestovaním vo vlaku. Priemerný vek železničných koľajových vozidiel je 22 rokov. ZSSK má k dispozícii 27 nových elektrických a dieselových jednotiek, ktoré boli financované z eurofondov,“ dodala.
Na otázku, či sa východniari dočkajú nových vlakových súprav, odpovedala nejednoznačne.
„Snahou Železničnej spoločnosti Slovensko je zlepšiť úroveň cestovania aj na východnom Slovensku. Nové elektrické poschodové jednotky jazdia už na tratiach Nové Mesto n. Váhom – Žilina – Košice, Košice – Lipany, Košice – Čierna nad Tisou.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš