Mnohé samosprávy v Spišskonovoveskom okrese sa so snehovou kalamitou doteraz nevysporiadali. Výnimkou nie je ani rázovitá obec Rudňany, ktorú trápia neustále výpadky elektrického prúdu, ťažko udržateľné cesty a sneh, ktorý už nie je kam sypať.
RUDŇANY. Dedina so štyrmi tisícmi obyvateľmi bola jednou z tých, ktorú dlhodobé nepriaznivé poveternostné podmienky zaskočili. Už vyše týždňa paralyzuje sneh život v obci.
„Každý deň máme výpadky prúdu, ktoré trvajú aj niekoľko hodín. Stalo sa, že sme boli bez elektriny vyše 30 hodín. Ľudia v bytovkách a domoch bez pecí na tuhé palivo mrzli. Je to zúfalá situácia,“ posťažovala sa staršia Rudňančanka.
Starosta Miroslav Blišťan (nez.) priznal, že situácia nie je ružová: „V dedine máme vykurovací systém založený na elektrine, spôsobuje to nemalé problémy. Kolabujú školské a predškolské zariadenia, predajne. Nemôžeme byť donekonečna odkázaní na nálady počasia, na každý väčší záchvev vetra alebo snehové zrážky, ktoré pozrážajú stromy. Spoločnosť Východoslovenská distribučná by s tým mala niečo robiť.“
Podľa neho by mohlo pomôcť rozšírenie ochranného pásma v okolí elektrického vedenia. „Možno by sa zredukoval počet popadaných stromov na vodiče. V tomto nepriaznivom období na strane druhej treba obdivovať prácu technikov elektroúdržby v teréne.“
Obec, ktorá má 17 kilometrov miestnych komunikácií, nedokáže pri neustálych zrážkach udržiavať cesty a verejné priestranstvá zjazdné. Ľudia na úrad telefonujú, dožadujú sa lepších ciest.
„Na odhŕňanie snehu sme odkázaní na externých dodávateľov, ktorí vypomáhajú podľa svojich možností. Ručné čistenie zabezpečuje vyše šesťdesiat zamestnancov z aktivačnej činnosti a menších obecných služieb. Stále to nie je dosť. Určite by pomohla aj dobrovoľná pomoc našich občanov,“ dodal M. Blišťan.
Foto: ešl
Vlastná fréza
Sneh pomaly nie je kde odpratávať. Odvážajú ho na voľné priestranstvá pri futbalovom ihrisku a na rozsiahle námestie.
„Nechceme ho voziť k Zimnému a Rudnianskemu potoku, aby v prípade oteplenia nedošlo k vybreženiu. Máme už aj tak dosť problémov,“ vysvetlil starosta.
Obyvateľ Rudnian Ambróz Kapusta má doma vlastnú frézu: „Vypratal som dvor, aj pred bránou som sneh vyčistil. Pomohol som aj susedom. Musíme si predsa pomáhať.“
Otrasné cesty
„Mne chladné počasie nevadí, som naň zvyknutá. Nepáčia sa mi ale zle odhrnuté cesty. Chodievam pešo s deťmi do školy. Cesta trvá zhruba dvadsať minút a máme čo robiť, aby sme sa po nej dostali bez úrazu a včas. Je naozaj otrasná,“ tvrdí Adriana Melušová.
Anna Melušová má 76 rokov. Sneh spred dverí si odpratáva sama: „Deti tu nebývajú a iných sa snažím nezaťažovať. Musím si poradiť sama.“
Foto: ešl
Problémom sú vraj prírodné podmienky
„Rôznym poveternostným a fyzikálnym vplyvom, v dôsledku ktorých môže dôjsť k poškodeniu distribučnej sústavy a vzniku poruchy, nedokážeme zabrániť, a to ani pri vynaložení maximálneho úsilia,“ hovorí Andrea Vlková z Východoslovenskej distribučnej.
„Východ Slovenska má veľmi špecifické prírodné podmienky. Hovoríme o rôznych prevýšeniach, členitosti terénu a historicky daných pôvodných trasách. Aj preto je veľmi dôležité obnovovať distribučnú sústavu, o čo sa každoročne snažíme,“ dodala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš