Pohodlní šoféri chodia na Spišský hrad autami po chodníku pre peších. A tak začnú padať pokuty.
SPIŠSKÉ PODHRADIE. Na Spišský hrad sa návštevníci dostanú hlavnou bránou od Hodkoviec alebo spodnou bránou zo Spišského Podhradia.
Mesto Spišské Podhradie (okres Levoča) pred rokmi ku Spišskému hradu vybudovalo chodník pre peších. Investovali doň viac ako 66-tisíc eur.
Jednu časť chodníka tvorí betónové podložie, pokládkou je betónová dlažba s kamennými obrubníkmi. Druhá časť chodníka má pieskové podložie, pokládka je z opracovaného lomového kameňa a opäť z kamenného obrubníka.
Chodník smeruje z mestského parkoviska pod Spišský hrad. A práve tento chodník si niektorí vodiči zamieňajú s cestou.
Foto: TASR/Milan Kapusta
Na problém na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva upozornil poslanec Štefan Faltin (SNS). Zaoberala sa ním aj komisia ochrany verejného poriadku, kontrolná a škodová, ktorej Š. Faltin predsedá.
„Dostali sme upozornenie, že autá chodia až hore po chodníku. Upozornili sme na to políciu, tá má však zviazané ruky. Nemajú na základe čoho takýchto vodičov pokutovať, kým tam nie je dopravná značka,“ uviedol predseda komisie.
Komisia sa zhodla na tom, že je potrebné osadiť pred vstupom na chodník zákazovú značku. Presnejšie značku so zákazom vjazdu pre všetky vozidlá s dodatkovou tabuľou – dopravnej obsluhe vjazd povolený.
„Podľa mňa existuje jednoduché riešenie. Do stredu chodníka dať železnú tyč so sklápačkou a je po probléme,“ zamyslel sa poslanec Ján Furman (KDH).
Faltin potvrdil, že to bolo jedným z možných riešení, značka sa však komisii pozdáva ako účinnejšia aj pre možnosť pokutovania za jej porušenie.
Ďalším výstupom z komisie bolo umiestnenie rampy na začiatku chodníka.
Foto: TASR/Milan Kapusta
Autá ohrozujú sysle
Autá na hradnom kopci spôsobujú problémy aj živočíchom žijúcim pod Spišským hradom.
Hradný vrch je národnou prírodnou pamiatkou so 4. stupňom ochrany. Tým, že tam vodiči chodia, porušujú zákon o ochrane prírody.
Najvzácnejším obyvateľom hradného kopca je syseľ pasienkový.
„Syseľ je chránený druh európskeho významu. Autá na hradnom kopci narúšajú rozmnožovanie tohto živočícha a celkový biorytmus. Ak je syseľ pri pasení vyrušený, nedokáže si zabezpečiť dostatočné zásoby energie, aby prežil. Oslabne a zahynie,“ ozrejmil ochranár František Divok zo Správy Národného parku Slovenský raj.
„Zdá sa mi zvláštne, že vodiči chodia autami na Spišský hrad tadiaľto, keď z opačnej strany kopca tam vedie cesta,“ zamyslel sa ochranár.
Mesto situáciu bude riešiť. Návrh komisie sa v záverečnom hlasovaní poslancom pozdával ako najlepší. Pred chodníkom na Spišský hrad mesto umiestni zákazovú značku.
Foto: TASR/Milan Kapusta
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš