Korzár logo Korzár Spiš

Pripravovali atentát na Husáka, natočili o nich film

Filmársky tím ukončil v Poprade a okolí vyše dvojročné natáčanie hraného dokumentu Zamatoví teroristi.

Zoskok padákom. Bednár pristál pred popradskou radnicou.Zoskok padákom. Bednár pristál pred popradskou radnicou. (Zdroj: archív)

Filmársky tím v zložení režisér a dokumentarista Peter Kerekes, Pavol Pekarčík a Ivan Ostrochovský, ukončil v závere januára v Poprade a blízkom okolí vyše dvojročné natáčanie hraného dokumentárneho filmu Zamatoví teroristi.

POPRAD. Deväťdesiat minút dlhý celovečerný hraný dokumentárny film predstaví v troch samostatných príbehoch tri prípady odporu proti komunistickému režimu v čase normalizácie po vpáde okupačných armád 21. augusta 1968 do bývalého Československa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeden z príbehov zachytáva prípad politického väzňa z Popradu Františka Bednára.

SkryťVypnúť reklamu

Príprava atentátu na Husáka

Ešte v roku 1991 zaujal českého žurnalistu a politického väzňa Miroslava Dolejšího prípad prípravy atentátu na posledného komunistického prezidenta a dlhoročného generálneho tajomníka Komunistickej strany Československej socialistickej republiky Gustáva Husáka s názvom Svedectvo o GFP.

Ten sa rozhodol zverejniť ho vo svojej známej stati Analýza událostí 17. listopadu 1989, podľa ktorej bola zamatová revolúcia vopred dohodnuté odovzdanie moci medzi komunistickými tajnými službami a špičkami disidentu.

„Keby ma vtedy Miroslav Dolejší nepresvedčil, aby som zverejnil svoje Svedectvo o GFP, zrejme by som to v súčasnej politickej situácii nikdy neurobil,“ povedal Popradčan František Bednár, jeden z aktérov hraného dokumentárneho filmu Zamatoví teroristi.

SkryťVypnúť reklamu

„Skratka GFP bol nápis na mojom tričku, na základe ktorého ma mali v chorvátskom bare identifikovať pracovníci Slobodnej Európy z Mníchova, čo sa však nikdy nestalo,“ vysvetlil Bednár, ktorý je v súčasnosti predsedom Svetového združenia bývalých československých politických väzňov.

Činom chceli prebudiť národ

Vychádzajúc z historických faktov o totalitnej moci dospeli aktéri pokusu o atentát na Husáka k presvedčeniu, že jediným účinným spôsobom, ako vyvolať politický šok a iskru, ktorá by zbavila národ strachu a vrátila mu stratenú sebadôveru, by mohol byť úspešný politický atentát.

„Boli sme presvedčení, že jedine tento krajný spôsob naruší mýtus neohrozenosti a prehnaného sebavedomia, s ktorým komunistickí diktátori na verejnosti radi vystupovali. Sebaobetovanie pri predvedení atentátu sme preto považovali za nevhodné a z reálneho hľadiska za úplne zbytočné. Mal to byť demonštratívny akt, ktorým sme sa chceli pokúsiť prebrať z letargie mlčiacu väčšinu,“ vysvetlil Bednár motív a pohnútky diverzantskej popradskej skupiny.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jeho slov im ako vzor slúžila akcia československých parašutistov Gabčíka s Kubišom vyslaných z Anglicka, ktorí uskutočnili atentát na Reinharda Heydricha.

„Po zvážení všetkých okolností sme sa rozhodli, že uskutočnenie takej náročnej operácie si bude vyžadovať pomoc a podporu zo zahraničia,“ ozrejmil dôvod kontaktovať Slobodnú Európu.

Odsúdili ho na takmer 20 rokov

V súvislosti s iným prípadom si František Bednár na základe rozsudku Krajského súdu v Košiciach z augusta 1984 mal odsedieť 14 rokov väzenia.

„Počas odpykávania trestu mi v októbri 1989 vymerali ďalší trest vo výške 5,5 roka, ktorý sa po zamatovej revolúcii v novembri toho roka zrušil,“ povedal Bednár.

Po nadobudnutí účinnosti zákona o súdnych rehabilitáciách v roku 1990 mu súd zrušil pôvodný rozsudok z roku 1984 a jeho prípad sa znova otvoril.

Na základe nových, zistených skutočností mu súd svojím rozhodnutím ponechal zostatkový trest za nedovolené ozbrojovanie a všeobecné ohrozenie vo výške 24 mesiacov.

Za 4,5 roka odsedených vo väzení mu bolo priznané finančné odškodnenie ako politickému väzňovi a zostatkový trest vo výške 24 mesiacov mu následne popradský súd zrušil, čím sa na neho hľadí v zmysle zákona, akoby nebol odsúdený.

Dokument zobrazuje príbehy troch aktérov

Jedným z troch aktérov, ktorých príbeh protištátneho odporu pred rokom 1989 sa zfilmoval, bude Vladimír Hučín z Přerova, bývalý kapitán českej Bezpečnostní informační služby po novembri 1989 a dvaja Slováci, Stanislav Kratochvíl zo Serede a spomínaný Popradčan František Bednár.

„Film Zamatoví teroristi po vyše 20 rokoch predstavuje doposiaľ nepublikované prípady odporu proti štátnemu teroru totalitného režimu pomocou výbušnín, zbraní a v prípade Františka Bednára aj prípravy politického atentátu na prezidenta Gustáva Husáka,“ uviedol režisér filmu Peter Kerekes.

Natáčalo sa v Poprade aj Chorvátsku

Táto časť filmu sa natáčala v roku 2010 v chorvátskej Rovinji a v roku 2011 v Poprade, Vysokých Tatrách či v kameňolome pri Spišskej Novej za účasti pyrotechnikov.

Zábery sa točili aj na gymnáziu v Spišskej Novej vsi, kde jeden z hlavných aktérov dokumentu František Bednár prednášal študentom a na letisku v Smižanoch.

„Tam som si po rokoch zopakoval zoskok padákom z lietadla a podobnú scénu sme nakrúcali aj v Poprade pred mestským úradom,“ opísal miesta natáčania Bednár.

Projekt je financovaný Českou televíziou, Rozhlasom a televíziou Slovenska a taktiež chorvátskou televíziou.

Po dokončení filmu v apríli až máji tohto roka bude predstavený na viacerých medzinárodných festivaloch.

Potom sa dostane do kín a koncom roka 2013 bude aj v televíznej verzii na slovenských, českých a chorvátskych obrazovkách.

Očakávajú kontroverzie

„Dá sa očakávať, že tento dokument po vysporiadaní s našou nedávnou minulosťou udelením hrubej čiary za zločinmi komunizmu vyvolá viaceré polemiky o oprávnenosti protikomunistického odboja, podobne ako to bolo v Českej republike v prípade bratov Mašínovcov,“ myslí si Bednár.

Tí sa na vytúžený Západ prestrieľali a boli za to pred rokmi dokonca ocenení štátnym vyznamením, čo vyvolalo v spoločnosti protichodné polemiky, keďže pri prestrelkách vyhasli ľudské životy.

Ako ďalej uviedol na margo tohto filmu, podľa Charty OSN, Listiny základných ľudských práv a slobôd, ako aj podľa článku 32 Ústavy Slovenskej republiky má každý právo postaviť sa na odpor proti režimu, ktorý upiera základné ľudské práva.


Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 075
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 054
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 846
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 954
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 639
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 383
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 974
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 535
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu