Už len do 3. marca potrvajú tri výstavy pripravené pri príležitosti storočnice budovy elektrárne Tatranskej galérie v Poprade zobrazujúce architektúru ako jednu z foriem umenia.
POPRAD. Prvou z nich je unikátna výstava Daniel Libeskind - Architektúra je reč, jedného z najvýznamnejších architektov súčasnosti, žijúceho v New Yorku a tvoriaceho po celom svete.
Preslávil sa vďaka prehodnocovaniu tradičných prístupov k architektúre a vnímaním v celej jej komplexnosti. Rozmanité spektrum jeho projektov zahŕňa významné kultúrne i komerčné inštitúcie.
„Libeskindov rukopis nachádzame na projektoch viacerých galérií. Tento fakt je aj jeden z hlavných dôvodov, prečo sa Tatranská galéria rozhodla pre inštaláciu tejto výstavy,“ vysvetlila Anna Ondrušeková, riaditeľka Tatranskej galérie.
Vystavujú prácu ocenených popradských architektov
Výstava architektonickej tvorby dvojice popradských architektov Miloslava Dulíka a Branislava Rzymana pod názvom OSA atelier je venovaná mladému regionálnemu architektonickému ateliéru.
V posledných rokoch bola jeho tvorba ocenená aj v prestížnych slovenských súťažiach.
V súťaži Stavba roka 2010 získala stavba Rekonštrukcia meštianskeho domu v Spišskej Sobote Cenu vydavateľstva Eurostav za komplexné progresívne riešenie architektonického diela.
V súťaži CE-ZA-AR 2011 bola hlavnou cenou v kategórii rekonštrukcia a obnova budov ocenená stavba Centrum sociálnych služieb Poprad.
Výstavami oslavujú storočnicu
Tretím z prebiehajúcich podujatí je výstava z histórie výstavnej činnosti a rekonštrukcie Tatranskej galérie v Poprade pod názvom Elektráreň TG 1992 – 2012.
„Tatranská galéria v Poprade pri príležitosti storočnice budovy Elektrárne, jej terajšieho sídla, pripravila rozsiahly medzinárodný projekt venovaný architektúre, filmu, fotografii a hudbe pod názvom FactoryArt 2012. Otvoreniu súbežne niekoľkých výstav predchádzala náročná niekoľkoročná príprava a organizácia, do ktorej boli zapojené významné medzinárodné inštitúcie v USA, Poľsku a v Čechách,“ zdôraznila Ondrušeková.
Budova bývalej parnej elektrárne, kultúrna pamiatka a zároveň jedna z najkrajších zachovaných stavieb technickej secesie zo začiatku 20. storočia v podtatranskom regióne, ožila na tri mesiace súčasnou architektúrou.
„Tento popradský sviatok architektúry bude poďakovaním všetkým tým, ktorí verili vízii pretvorenia starej továrenskej budovy, určenej na zbúranie, na atraktívny kultúrny stánok,“ uzavrela.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš