Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Tatranské lesy trpia nelegálnymi výrubmi najviac v blízkosti rómskych osád.
TATRANSKÁ LOMNICA. Ako ukazujú štatistiky Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAP) od roku 2005, zlodeji dreva najviac atakujú lesné porasty na okraji národného parku v blízkosti rómskych osád. Lesníci tu každoročne evidujú viac ako sto prípadov rozkrádania drevnej hmoty.
Inak tomu nebolo ani vlani, kedy im do štatistík pribudlo ďalších 141 prípadov krádeží dreva.
Drevo mizne najmä v blízkosti osád
Najväčšie škody spôsobil neznámy páchateľ v ochrannom obvode Podspády, kde vyrúbal smreky v 5. stupni ochrany prírody. Škoda na majetku štátu presiahla šesťsto eur, environmentálna viac ako 27 000 eur.
Približne 320 metrov kubických (m3) smrekového a borovicového dreva v hodnote presahujúcej 16 200 eur ukradol neznámy páchateľ v lesnom poraste v ochrannom obvode Tatranské Matliare v blízkosti rómskej osady.
Vo zvyšných prípadoch išlo o krádeže drevnej hmoty a haluziny, ktoré jednotlivo dosiahli hodnotu jedného až piatich eur.
Aj v roku 2011 boli nezákonnými výrubmi dreva najviac poškodzované lesné porasty v blízkosti rómskych osád v ochrannom obvode Tatranské Matliare.
V tom roku zaznamenali ŠL TANAP–u v tejto časti Tatranského národného parku takmer sto krádeží drevnej hmoty. Škoda na majetku štátu v roku 2011 presiahla 1 700 eur.
Minulý rok drží zatiaľ rekord
Podľa záznamov krádeží dreva vedených ŠL TANAP po veternej kalamite v roku 2004, najviac drevnej hmoty si nezákonne z tatranského lesa odniesli páchatelia práve v minulom roku. Približne rovnaké množstvo, takmer 300 m3 dreva, zväčša neznámi páchatelia vyniesli z tatranského lesa aj v roku 2005. Škoda na majetku štátu však vtedy dosiahla „len“ približne 12 000 eur.
Najväčší počet krádeží v období od veternej kalamity do konca minulého roku, ktorý presiahol 150 trestných skutkov, zaznamenali Štátne lesy TANAPu v roku 2010.
Páchateľmi vo väčšine prípadov boli obyvatelia rómskych osád, pričom škoda na majetku štátu dosiahla necelých 1 400 eur.
Environmentálne škody v lesných porastoch chráneného územia Tatranského národného parku sú však podľa lesníkov nevyčísliteľné.
Všimli sme si
V Tatrách vysadili už 60–tisíc stromčekov
V rámci kampane Voda pre stromy sa doteraz podarilo vyčleniť prostriedky na výsadbu 60 000 mladých stromčekov. Znamená to, že les, ktorý od mája 2012 rastie nad Tatranskými Matliarmi, sa rozšíri z pôvodných desiatich na takmer štyridsať hektárov.
Vďaka 25 000 sadeniciam a práci piatich desiatok zamestnancov jedného obchodného reťazca sa v roku 2012 podarilo zalesniť o 10 hektárov kalamitného územia vo Vysokých Tatrách viac, ako sa pôvodne plánovalo.
mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš