Bločky z registračných pokladní musia vydávať všetky lyžiarske strediská bez výnimky. Zmene zákona sa od 15. februára prispôsobili aj neveľké prevádzky. Viac ako zavedenie pokladní ich však trápi neistá budúcnosť.
POPRAD. Prevádzkovatelia lyžiarskych stredísk pod Tatrami si pokladne pre zmenu zákona obstarali.
Viac ich však trápi súčasná situácia, ktorá vraj neveľkým strediskám na Slovensku nepraje.
„V pokladni problém nevidím, keď ju podľa zákona musíme mať, tak si ju zaobstaráme. Skôr ma trápi, že prevádzkovatelia menších stredísk nemajú rovnaké možnosti ako veľké strediská. Napríklad ja nemám žiadnu šancu získať peniaze z európskych fondov, na rozdiel od tých väčších. U nás sa vytvára monopol, čo likviduje menších prevádzkovateľov. Domáci sú jednoducho vytláčaní a podporujú sa bohatí,“ povedal Štefan Bekeš z lyžiarskeho areálu v Ždiari.
Vyššie ceny si vraj dovoliť nemôžu
Povinnosť registračnej pokladne si splnili aj v stredisku v Spišskom Bystrom.
„Určite je to aj pre nás zásah do vrecka, zvyšuje nám to náklady. Ak pokladne musíme mať my, potom nech ich majú aj ostatní. Trebárs taký doktor pokladňu mať nemusí,“ povedal majiteľ Vladimír Žemba.
„Hore ide elektrina, odvody a neviem čo ešte. My si však nemôžeme dovoliť ísť s cenami hore. Všetko mi pripadá tak, akoby to spelo k likvidácii malých stredísk.“
Prežívajú aj v Litmanovej
„Kasy sme si kúpili ešte pred 15. februárom. Keď ich musíme mať, nevidím v tom problém. Máme aj turnikety, systém však nie je kompatibilný. Zdržiava nám to lyžiarov, no nenarobíme nič,“ povedal Ľubomír Cintula z lyžiarskeho strediska v Litmanovej.
Podľa neho vážnejším problémom ako pokladne je súčasný stav na svahoch. Lyžiarov je málo, kým náklady stúpajú.
„Neviem, dokedy takto vydržíme ťahať,“ skonštatoval Ľ. Cintula.
Ministerstvo uviedlo, že zverejnilo výzvu na predkladanie žiadostí o príspevok na projekty v tejto oblasti. Malé strediská sa môžu zapájať aj do vznikajúcich organizácií cestovného ruchu.
Reakcia
Ministerstvo ponúka projektovú výzvu
Ministerstvo hospodárstva cez svojho hovorcu Stanislava Jurikoviča tvrdí, že menšie lyžiarske strediská chce podporovať. Možnosti ich dobudovania či modernizácie vidí prostredníctvom Operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast.
Podobné odporúčania dáva aj ministerstvo regionálneho rozvoja. „Ministerstvo hospodárstva zverejnilo výzvu na predkladanie žiadostí o príspevok na projekty v tejto oblasti. Žiadosti môžu podnikatelia predložiť Slovenskej agentúre pre cestovný ruch do 3. apríla 2013,“ poznamenal jeho hovorca Martin Kóňa.
Dodal, že ministerstvo považuje malé lyžiarske strediská za významné v oblasti turizmu. „Na našom, ako aj na medzinárodnom trhu cestovného ruchu pôsobia predovšetkým malí a strední podnikatelia. Preto ďalšiu existenciu a rozvoj takýchto podnikov možno vidieť v ich vzájomnej koordinácii a spolupráci a súčasne v konkurencieschopnosti.“
Podľa M. Kóňu sa malé strediská môžu zapájať aj do vznikajúcich organizácií cestovného ruchu. „Ide o priestor na spoluprácu nielen podnikateľov, ale aj samospráv a ostatných subjektov, ktoré v cestovnom ruchu pôsobia. Môžeme preto odporučiť, aby sa takíto podnikatelia zapojili do už založenej oblastnej organizácie cestovného ruchu. Ich činnosť je pritom podporovaná aj prostriedkami štátneho rozpočtu.“
rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš