Tá pre vlaňajšiu rekonštrukciu mestskej športovej haly prebiehala po ročnej prestávke a tak ako v predchádzajúcom súťažnom období, aj teraz sa vyznačila vysokou športovou úrovňou. Postaral sa o ňu hlavne výrazný počet zaujímavých a dramatických meraní síl, ktoré pripravili príťažlivý priebeh až do samého záveru tejto ligy.
STARÁ ĽUBOVŇA. O celkovom vývoji a zážitkoch po futsalovej ligy v Starej Ľubovni sme sa pozhovárali s jedným z hlavných dlhoročných organizátorov a zanietencom tohto halového športu Miroslavom Furtkevičom.
Po ročnej prestávke máte za sebou už 23. ročník okresnej futsalovej ligy v Starej Ľubovni. Môžete byť s jej celkovým priebehom maximálne spokojný?
„Môžem otvorene povedať, že po ročnej prestávke sa nám ďalšia sezóna vydarila a s celou sezónou prevláda spokojnosť. V porovnaní s predošlým obdobím sme však tentoraz boli síce skromnejší, keď sme nastúpili so 14 mužstvami, ale na druhej musíme brať ako dôvod viacero aspektov. Treba dodať, že tomuto športu sa už nevenuje toľko mládeže ako to bolo v minulosti. Výpadky pociťovať nielen na školách, ale samozrejme aj fakt, že niektorí hráči majú zamestnanie, ktoré im neumožňuje hrať túto ligu.“
Nakoľko ste pocítili rozdiely v atraktívnosti tejto populárnej súťaže v novom kultivovanejšom hernom prostredí športovej haly?
„Vynovená športová hala bola pre divákov zaiste oveľa kultúrnejším prostredím a zároveň to v tejto sezóne malo i veľmi dobrý vplyv na návštevnosť jednotlivých zápasov. Takmer každý z nich sledovalo minimálne 200 fanúšikov. Musím tu však poznamenať, že z jednej strany nás to teší, ale naším cieľom je stále zapĺňať športovú halu až do posledného miesta.“
Okres Stará Ľubovňa je počas zimnej prestávky známy futsalovou ligou aj v susedných Vyšných Ružbachoch. Ako vnímate konkurenciu týchto líg?
„Osobne si myslím, že o akejsi konkurencii medzi jednotlivými ligami rozprávať nemôžeme. Naopak futsalovú súťaž vo Vyšných Ružbachoch považujem skôr za akéhosi nášho mladšieho brata. Navyše treba dať pred nimi klobúk dole, lebo pre takú obec ako sú Vyšné Ružbachy je zorganizovať takú kvalitnú súťaž niečo výnimočné. Na druhej strane som však presvedčený, že kvalitatívne sme v Starej Ľubovni zaiste niekde inde, vyššie ako Ružbašania. Napriek tomu je celkovým pozitívom pre nás všetkých, že v takomto okrese ako je Stará Ľubovňa máme až dve futsalové ligy.“
Ste presvedčený o zvýšenom záujme tímov a preukázanej rivalite, ktorá by mala aj v budúcnosti zvýrazniť popularitu tejto halovej ligy v Starej Ľubovni?
„V prvom rade treba uviesť, že popularita futsalu u nás je na veľmi dobrej úrovni. Treba si pritom vziať do úvahy fakt, že z našej futbalovej liahne vyšiel i Tomáš Drahovský, ktorý v súčasnosti nielenže reprezentuje mužstvo Slovenska do 21 rokov, ale navyše pôsobí v prvoligovom tíme susedných Čiech. Táto skutočnosť, že niektorí hráči sa dokážu futsalom resp. aj veľkým futbalom živiť aj v nastávajúcej dobe a zároveň je to pre nich koníčkom je aj pre nás všetkých zaiste akýmsi sľubným bonusom. Z opačnej strany však príliš veľké oči nemáme, lebo sponzori k nám podľa želania naklonení nie sú a v činnosti futsalovej ligy nám v podstatnom rozsahu pomáhajú len tie mužstvá svojím štartovným. Pre šport v Starej Ľubovni, ktorý pritiahne takmer 400 - 450 hráčov a ak k tomu pripočítame divácku kulisu v priemere na zápas 200 - 400 fanúšikov treba ale uznať, že v hale sa vystrieda nesmierne veľa ľudí, čo je podľa mňa oproti ostatným okresom a mestám jednoznačne veľké pozitívum.“
Keďže tento kolektívny šport má u vás už veľkú tradíciu, určite by si do budúcnosti zaslúžil ešte väčšiu pozornosť. Čo by ste osobne asi najviac privítali k jeho spestreniu?
„Určite by ma potešilo, ak by niektoré futbalové kolektívy v okrese pôsobiace v okresnej lige dávali vlastným hráčom v zimnom období viac šancí, vďaka čomu by sa mohli predviesť aj niekde inde, než na svojich futbalových štadiónoch. Tohtosezónnym veľkým pozitívom bolo to, že do súťaže sa prihlásilo mužstvo Čirča. Napriek tomu, že táto obec je od Starej Ľubovne trocha vzdialená, predsa len dokázali dať priestor mnohým ich dorastencom, ktorí v súťaži odvádzali veľmi dobré výkony. Zásluhou toho zároveň potvrdili, že v FK Čirč pracujú na futbalovom poli s mládežou spoľahlivo. V opačnom prípade som skôr očakával, že ak pôsobil kvalitný mužský tím Plavnice, zainteresovaní dajú príležitosť zapojiť sa do ligy aj svojim dorastencom, čo sa však bohužiaľ nestalo.“
Vytvárať spoľahlivú organizáciu a zázemie pre nerušený priebeh súťaže určite vyžaduje vynakladať nemálo úsilia, či už v rozvoji spolupráce s futbalovými zanietencami ako aj venovať tomu dostatok času. Ako ste dokázali tieto dôležité požiadavky a úlohy napĺňať v tejto futsalovej sezóne?
„Po dlhoročných skúsenostiach si osobne myslím, že naša organizácia futsalovej ligy nemá žiaden problém a bez akýchkoľvek veľkých starostí sme dokázali pripraviť aj tento ročník. Organizačný štáb, v ktorom nás nie je veľa, v podstate vykonávame celú organizáciu ligy. O hlavnú organizáciu sa spoločne so mnou stará Jozef Krajger, ďalej s nami spolupracuje Peter Karaš, ktorý má na starosť perfektnú internetovú stránku a ostatní šiesti rozhodcovia, ktorí odvádzali naozaj výbornú prácu. Treba podotknúť, že keďže je to amatérska súťaž a mesto na ňu nijak finančne neprispieva, zúčastnené kluby si sponzorov zháňali prakticky sami. Z tohto hľadiska by sme do nastávajúceho obdobia zaiste privítali nejakého generálneho sponzora, pod ktorým by sa táto futsalová liga niesla v hlavičke. Nepochybujem o tom, že o vhodnú reklamu a celkovú popularitu by mal postarané počas celej zimy. Preto pevne verím, že v blízkej budúcnosti sa nám splniť tento cieľ podarí a všetci sa potešíme.“
Čo osobne očakávate od nastávajúceho vývoja a podpory zo strany športovcov a verejnosti pre rozvoj kolektívnych hier nielen teraz v zime, ale i ostatnom období?
„V prvom rade musím zdôrazniť, že šport by mal na začiatku podporovať najmä štát. Ide hlavne o našu mládež, kde si treba uvedomiť, že ak chceme v budúcnosti vychovávať zdravú mladú generáciu formou športu a kultúry, štát s mestom by mali investovať do tohto rozvoja oveľa väčšiu čiastku než doposiaľ. Čo sa týka športu v našom meste Stará Ľubovňa, tu patria na Slovensku medzi špičku hlavne silové športy, ako je napr. karate pod vedením skúseného trénera Františka Vorobeľa. Pri kolektívnom športe akým je futbal musíme v našom prípade brať do úvahy to, že naše malé mesto dokázalo už doteraz v skromných podmienkach vychovať nie jedného perspektívneho a kvalitného reprezentanta Slovenska v rôznych vekových kategóriách (Viktor Jedinák, Kamil Karaš, Štefaňák). Preto som naplno presvedčený, že je pre nás zatiaľ nad naše úsilie v daných podmienkach, v akých sa nám darí vychovávať takýchto talentovaných hráčov. Pevne verím, že v nastúpenom trende budeme pokračovať aj v nastávajúcej dobe a do reprezentácie sa dostanú aj niektorí ďalší naši hráči.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš