ŠTRBSKÉ PLESO. Podujatie sa konalo z poverenia Medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS a Slovenskej lyžiarskej asociácie. Technicky ho zabezpečoval Organizačný výbor VCS v spolupráci s TJ Vysoké Tatry. Technickým delegátom FIS bola bývalá československá reprezentantka v zjazdovom lyžovaní Oľga Krížová - Charvátová z Česka, riaditeľom pretekov Ivan Petrovič zo Slovenska.
Na tomto významnom lyžiarskom podujatí, zaradenom do súťaží FIS, štartovali pretekári reprezentujúci štyri krajiny - Slovensko, Česko, Poľsko a Ukrajinu. Z dôvodu kolízie termínu so svetovým juniorským šampionátom sa na štart nemohla postaviť dvojica mladých pretekárok, ktorá dominovala v minulých ročníkoch - slovenské reprezentantky Barbara Kantorová a Petra Vlhová. Neštartovala ani Jana Gantnerová, ani muži dominujúci v minulých ročníkoch Adam Žampa a Andreas Žampa, ktorí v tomto roku súťažia v rámci podujatí Svetového pohára, pričom starší z bratov Adam sa prezentuje peknými výsledkami. Milovníci tohto športu si isto pamätajú, že na nedávno skončenom svetovom šampionáte v Rakúsku vybojoval 13. miesto v superkombinácii, 15. miesto v slalome (v druhom kole bol dokonca najrýchlejší) a 17. miesto v obrovskom slalome. I napriek týmto absenciám sa však v Tatrách zišla kvalitná a početná konkurencia. Do úvahy treba zobrať i skutočnosť, že na podujatie takejto úrovne lyžiarov nominujú a prihlasujú lyžiarske zväzy príslušných krajín a štartovať môžu iba tí, ktorí majú na svojom konte dostatočný počet FIS bodov, potrebný pre absolvovanie medzinárodnej súťaže.
Na prvý víkendový deň boli pôvodne naplánované súťaže v obrovskom slalome, na druhý v slalome. Plány však organizátorom, ktorí sa na podujatie starostlivo pripravovali dlhé obdobie, prekazilo nepriaznivé počasie. Silný vietor strhával na trati pod Soliskom pokrývky z hláv pripravujúcich sa súťažiacich, organizátorov a divákov a pričinil sa i o zmenu tvaru záchranných sietí postavených vedľa trate. Ešte viac však dala o svojej sile vedieť nepríjemná hustá hmla, ktorá neumožnila pretekárom a rozhodcom na mieste plánovaného štartu a na začiatku trate potrebnú viditeľnosť. Organizátori boli preto prinútení voliť náhradné riešenie - výmenu poradia súťažných disciplín a ich presun do pokojnejšieho prostredia z hľadiska vetra a viditeľnosti, ba nakoniec v nedeľu i nedokončenie pripravovaného obrovského slalomu. Podľa pôvodného plánu sa mal počas prvého víkendového dňa konať obrovský slalom na trati vo Furkotskej doline pod Soliskom, z vyššie uvedených dôvodov ho však nahradil slalom. Štart trate bol presunutý do nadmorskej výšky 1 710 m, cieľ bol v nadmorskej výške 1 550 m. Výškový rozdiel predstavoval 160 m.
Trať slalomu žien obsahovala v prvom kole 57 brán, v druhom o jednu menej. Štartovná listina súťaže žien v slalome obsahovala mená 35 lyžiarok. V cieli prvého kola z nich bolo klasifikovaných 18 a po druhom kole iba 13. Pod takéto veľké výpadky sa podpísala náročná trať. Zaujímavosťou je, že poradie medailistiek prvého i druhého kola bolo totožné. V konečnom súčte oboch kôl si prvenstvo vybojovala 22-ročná Kristína Saalová jazdiaca v drese Slovenska (členka ŠK Šachtičky) celkovým súčtom časov 1:42,64 min. Druhú priečku obsadila 24-ročná Anna Berezik z Poľka celkovým časom 1:43,91 min. Spoločnosť na stupni víťazov im robila tretia, 18-ročná Magdalena Klusak z Poľska (1:47,75 min.). Tesne za stupňom víťazov na štvrtej pozícii sa umiestnila 20-ročná Popradčanka Eva Trajčíková súťažiaca v drese Slovenska celkovým súčtom časov 1:49,09 min. Miesto v prvej desiatke si vybojovala ešte ďalšia Slovenka 17-ročná Evelyn Hrehorová (1:55,18 min.).
Trať slalomu mužov obsahovala v prvom kole 57 brán, v druhom 56. Súťaž mužov v slalome bola obsadená 68 pretekármi, z ktorých bolo po prvom kole klasifikovaných 36 a cieľom druhého kola úspešne prešlo 32. V celkovom súčte oboch kôl bol najrýchlejší 25-ročný Kežmarčan Šimon Štancel v drese Slovenska výkonom 1:39,72 min. Na druhej pozícii sa umiestnil 26-ročný Jakub Ilewicz z Poľska (1:40,42 min.). Medailové umiestnenie vybojoval i ďalší Slovák - celkovo tretí 24-ročný Martin Rázus (člen LKŠ Banská Bystrica) časom 1:40,48 min. V prvej dvadsiatke sa ešte umiestnili lyžiari v drese Slovenska: 15. Ján Barica (1:45,16 min.), 19. Filip Gazo (1:48,45 min.), 20. Branislav Brozman (1:49,01 min.). Účastník nedávnych majstrovstiev sveta v alpskom lyžovaní Vladimír Siráň zo Svitu (člen LKŠ Banská Bystrica) v drese Slovenska vypadol v prvom kole.
Na druhý víkendový deň organizátori presunuli obrovský slalom, ktorého trate mali starostlivo pripravené. Pre nepriaznivé poveternostné podmienky, spôsobené veľmi hustou hmlou, sa však nepodarilo absolvovať celú súťaž podľa plánu. Bránky obrovského slalomu boli postavené na trati s názvom Furkota, pričom štart sa nachádzal v nadmorskej výške 1 830 m, cieľ 1 550 m, výškový rozdiel predstavoval 280 m. Pretekárky mali zvládnuť 37 brán. Najviac sa v prvom kole spomedzi 36 lyžiarok darilo podobne ako v sobotu Kristíne Saalovej v drese Slovenska, ktorá trať zvládla za 1:03,36 min. Na druhej priečke sa držala Bára Straková z Česka výkonom 1:03,77 min. a tretie miesto patrilo Anne Berezik z Poľska časom 1:04,56 min. Iba o 31 stotín sekundy pomalšia bola Popradčanka v drese Slovenska Eva Trajčíková. Prvú desiatku po prvom kole uzatvárala Slovenka Andrea Saxová časom 1:05,66 min. Organizátori v cieli klasifikovali spolu 33 pretekárok, ktoré boli pripravené pokračovať v súťaži v druhom kole. To sa však pre obrovskú hustú hmlu ani po dvoch hodinách čakania uskutočniť nemohlo, a tak organizátori odmenili pretekárky podľa umiestnenia v prvom kole. FIS body však lyžiarky získať nemohli, pretože druhé kolo obrovského slalomu bolo zrušené.
Štart i cieľ mužskej trate bol v rovnakej nadmorskej výške ako v súťaži žien. Rovnaký bol i počet bránok - 37. Štartovná listina obsahovala 70 mien. Na rozdiel od súťaže žien, na trať sa pre nepriaznivé poveternostné podmienky nepodarilo dostať všetkým pretekárom. Organizátori v cieli prvého kola klasifikovali 38 lyžiarov, 8 lyžiarov súťaž nedokončilo. Ďalších 24 pretekárov sa však na trať pre veľmi hustú hmlu ani nedostalo. Po prvom kole prvú priečku „okupoval“ 22-ročný Vladimír Siráň zo Svitu (člen LKŠ Banská Bystrica) súťažiaci v drese Slovenska časom 1:00,67 min. S odstupom 0,80 sek. sa na druhej priečke držal Poliak Jakub Ilewicz (1:01,47 min.) a na tretej Čech Adam Kotzman (1:01,53 min.). Piate miesto patrilo Slovákovi Heiko Pedanovi (1:02,14 min.) a o pätnástu priečku po prvom kole sa delili ďalší dvaja Slováci - Jakub Kupčok a Martin Rázus časom (1:02,95 min.).
Napriek všetkej snahe organizátorov a pretekárov o priebehu ďalšieho (ne)pokračovania v súťaži rozhodovala hmla, ktorá sa tentoraz stala nepríjemnou „víťazkou“.
Autor: db
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš