Prípad z Lomničky, keď pri páde schátranej budovy zomreli dve deti, by podľa Úradu splnomocnenca vlády pre Rómov mal byť varovaním pred ďalšími tragédiami.
LOMNIČKA. Stavby s narušenou statikou chce úrad splnomocnenca odstraňovať v rámci stavebného zákona. Zároveň chce podporovať bývanie ľuďom, ktorých chatrče by boli odstránené.
Pri nedeľňajšej tragédii zomreli po páde zrúteného muriva dvaja súrodenci.
Podobných stavieb, ako zrútená budova v Lomničke, je po osadách množstvo.
„Podobné polozrútené stavby s narušenou statikou nie sú v rómskych osadách žiadnou zriedkavosťou. Prípad z Lomničky je varovaním pred ďalšími tragédiami,“ napísali nám v stanovisku z ministerstva vnútra, pod ktoré Úrad splnomocnenca Petra Polláka spadá.
Úrad navrhuje, aby sa nebezpečné chatrče búrali, a ich obyvateľom stavali nové.
„Navrhujeme odstraňovanie chatrčí a príbytkov nevhodných na bývanie v zmysle stavebného zákona. Avšak tiež vytvorenie mechanizmov podpory legálneho bývania pre obyvateľov, ktorých príbytky boli odstránené,“ navrhli úradníci.
Podľa nich sa práve takto dá zamedziť ďalším nešťastiam.
Bývanie pomenúva aj rómska reforma
O probléme, ktorý súvisí s prípadom v Lomničke, sa nepriamo hovorí aj v pripravovanej rómskej reforme. Prvou podmienkou je vysporiadanie pozemkov.
„Následne treba rozšíriť výstavbu obecných nájomných bytov nižšieho štandardu a podporovať samovýstavbu rodinných domov, ktoré by spĺňali potrebné bezpečnostné a technické normy,“ konkretizoval úrad zámery z reformy.
V súvislosti s týmto prípadom úrad vyjadril ľútosť a úprimnú sústrasť.
Zvalenú budovu obec povolila zbúrať
Problémom, a to nielen v Lomničke je, že množstvo obyvateľov žije v čiernych stavbách bez úradných povolení.
Budova v Lomničke však bola obecnou. Starostka Mária Oračková nám potvrdila, že ju síce plánovali zbúrať, pred tragédiou to však nestihli.
„Ľudia nemajú povolené na takéto miesta chodiť, často to však nedodržiavajú.“ Po tragédii už budovu zrútili.
Problematickú obec chce užšie dozorovať aj príslušný obvodný úrad.
„Plánujeme s ministerstvom vnútra pilotný projekt, kde by sme sa na problematické body v obci zamerali. Išlo by o súčinnosť viacerých úradov, napríklad aj kňaza,“ povedal Peter Sokol, prednosta v Starej Ľubovni.
Polícia prípad naďalej vyšetruje ako prečin usmrtenia. Ako nám potvrdili na Okresnom riaditeľstve v Starej Ľubovni, policajti vykonávajú v obci naďalej akýsi nepísaný dozor.
Najmä deti odháňajú od na pohľad nebezpečných miest. Napríklad z miesta, kde sa neobývaná budova v nedeľu zrútila, odháňali deti už deň predtým.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš