V rámci slobodného prístupu k informáciám ich zaujíma takmer všetko, rozvoj mesta, chodníky, kanalizácia, odpady, mestské poplatky, úrady vybavovali aj dotazníky pre študentov. Skutočne netradičnú požiadavku mali na levočskom magistráte. Jeden z Levočanov požiadal o zaslanie štruktúrovaného životopisu primátora.
SPIŠ. Poskytovanie informácií upravuje zákon o slobodnom prístupe k informáciám č. 211/ 2000.
Samosprávy Spiša hlásia nárast žiadostí o informácie. Vlani ich bolo na Mestský úrad v Spišskej Novej Vsi podaných 47. V porovnaní s predchádzajúcim rokom to bolo o desať viac.
Novovešťanov najviac zaujímalo hospodárenie s verejnými prostriedkami mesta, až v trinástich prípadoch, oblasť správneho konania – najviac stavebné povolenia, územné rozhodnutia (11 žiadostí) a nakladanie s komunálnymi odpadmi (5). Ďalších 18 žiadostí bolo z iných oblastí. V dvoch prípadoch podanie informácie úrad odmietol.
Na levočský magistrát prišlo vlani 24 žiadostí, jedenásť z nich bolo ukončených, ďalšie sú v sledovaní. Aj tu ich celkový počet narástol, a to o 17 žiadostí oproti roku 2011. Týkali sa rôzneho spektra činností samosprávy.
„Od súčinnosti orgánov verejnej správy, investičnej činnosti mesta, životného prostredia – kanalizácie, chodníky, skládky odpadov, informácií o aktivačnej činnosti, týkali sa aj daní a poplatkov, pobytu občanov, zasadnutí mestskej rady a zastupiteľstva, protestu prokurátora... Dostali sme aj žiadosť o zaslanie štruktúrovaného životopisu primátora mesta,“ vymenovala, o čo všetko mali Levočania záujem, kontrolórka mesta Dana Rusnáčiková.
Rekord 37 žiadostí
Aj v menších mestách Spiša sa obyvatelia dožadujú stále viac informácií.
V takmer deväťtisícových Krompachoch bolo vlani podaných 15 žiadostí. Tu bol nárast enormný vzhľadom len na dve žiadosti z roku 2011. Zatiaľ rekordným však bol rok 2010, keď si žiadosť o informácie podalo až 37 Krompašanov.
Zoznam prevádzok, termíny verejných kultúrnych podujatí, počet obyvateľov mesta, miestne dane, prideľovanie bytov v meste, protesty prokurátora, skládka Halňa, ale aj dotazníky pre študentov, to všetko obsahovali vlaňajšie žiadosti.
Za prvé dva mesiace tohto roka na magistráte evidujú už štyri žiadosti o informácie.
„Vybavovanie si účtov“
Podľa hlavného kontrolóra mesta Spišské Podhradie Jozefa Tekeliho sa so žiadosťami o informácie rozsypalo vrece aj v meste pod Spišským hradom.
Podľa neho zákon o slobodnom prístupe k informáciám je vynikajúcim prostriedkom verejnosti na účinnú kontrolu verejnej správy, nesmie sa však stať nástrojom „vybavovania si účtov“ so samosprávou.
„Pôvodne mal byť tento zákon nástrojom efektívneho výkonu kontroly zo strany verejnosti, žiaľ, v posledných rokoch nadobudlo jeho využívanie práve opačný efekt a postupne sa stáva prostriedkom na šikanózny výkon práva na prístup k informáciám. Pôvodne výborná myšlienka presadenia princípov tzv. dobrej správy sa tak stáva nástrojom podávania špekulatívnych žiadostí o informácie. S tým sa musí aktívne vysporiadať nielen mesto Spišské Podhradie, ale aj ostatné samosprávy, v konečnom dôsledku by však malo podľa môjho názoru, viesť k zmene platnej právnej úpravy,“ zamyslel sa podhradský kontrolór.
Zistili sme
Poplatky za informácie
Zisťovali sme, ako sú spoplatňované žiadosti o informácie.
„Správne poplatky za sprístupnenie informácií sa nevyberajú. Informácie sa poskytujú bezplatne. Mesto vyberá len poplatky spojené s úhradou nákladov, ktoré nesmú prekročiť výšku materiálnych nákladov spojených so zhotovením kópií, so zadovážením technických nosičov a s odoslaním informácie. Sadzobník materiálnych úhrad je zverejnený aj na stránke mesta,“ odpovedala na otázku, koľko sprístupnenie informácií stojí, Edita Sýkorová z PR oddelenia mesta Spišská Nová Ves.
„V rámci vybavovania informácií orgán verejnej správy vyberá správne poplatky len v zmysle platnej legislatívy a v rozsahu zákona o slobodnom prístupe k informáciám,“ znela odpoveď z Levoče.
„Žiadosti dochádzajú väčšinou mailom, správne poplatky za ne mesto nevyberá, len keď poplatky prekročia výšku nákladov, ktoré mesto so spracovaním žiadostí malo. Vlani sme nevybrali žiaden poplatok,“ informovala Ingrid Chudíková z právneho referátu mesta Krompachy .
Sprístupňovanie informácií je v zmysle zákona bezplatné, teda nepodlieha poplatkovej povinnosti. Mesto si môže žiadať iba úhradu reálne vynaložených nákladov súvisiacich so sprístupnením informácie, napr. cenu kancelárskeho papiera a tonera.
„Na uvedený účel má mesto vydaný sadzobník úhrad nákladov za sprístupnenie informácií. Mesto však od úhrady týchto nákladov pravidelne upúšťa a povinnosť ich úhrady vyžaduje iba pri žiadostiach, ktorých vybavenie vyžaduje vysoké náklady na kancelársku techniku, t. j. rozsiahle odpovede sprístupňované listovou formou,“ dodal kontrolór v Spišskom Podhradí.
šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš