Kým mnohí farmári na Slovensku sa živočíšnej výroby zbavujú, v Spišskej Starej Vsi sa rozhodli rozbehnúť unikátny nápad. Z vyzretého ovčieho trusu začala spoločnosť Zamagro vyrábať organické hnojivo v podobe granúl.
SPIŠSKÁ STARÁ VES. Hoci myšlienka môže znieť jednoducho, na starom kontinente nenašli jediného partnera, ktorý by sa zaoberal podobnou výrobou.
„Podobný produkt vo forme ekologického hnojiva z ovčieho trusu sme zaznamenali iba na Novom Zélande a Austrálii, a to je na nadviazanie úzkeho kontaktu trocha priďaleko,“ smiala sa Ružena Dlhá nad pokusom získať skúsenosti v novom odbore.
V Nemecku a ďalších okolitých krajinách sa ovce chovajú takmer výlučne len pasením na voľnom priestranstve. Na zamagurských lúkach sa ich podľa odhadu Dlhej pasie približne 4 až 5-tisíc.
Na Zamagurí sa počas zimy ovce ustajňujú. Maštaľného hnoja sa tak počas šiestich mesiacov nazbiera dosť a jeho nadbytok bol na farme jeden z impulzov vedúcich k jeho využitiu.
„Zužitkovať sme vedeli len jeho časť, s likvidáciou zvyšku boli spojené problémy, keďže ide o nebezpečný odpad,“ naráža Dlhá na poplatky a náklady spojené s prísnymi predpismi.
Pustili sa do veľkej investície
Na výrobu granúl je potrebný polročný maštaľný hnoj. Pri jeho spracovaní využili vlastné skúsenosti s výrobou vykurovacích peliet zo sena a pilín. Do nákupu a prispôsobenia technológie na unikátnu produkciu investovali viac ako 300-tisíc eur.
„Okrem samotnej linky sme museli zrekonštruovať výrobnú halu, vytvoriť zázemie pre zamestnancov. Aj samotnú linku sme si museli prestaviť podľa špecifických požiadaviek a podmienok,“ opísala konateľka farmy, na ktorej sa chovu oviec venujú už 12 rokov.
Pomocnú ruku od štátu nedostali
Realizácia nápadu ekologického hnojiva vytvorila priamo 8 nových pracovných miest, celkovo ich je desať.
Ďalších štyroch by chcela Dlhá zamestnať v najbližšom období, ak sa hnojivo z ovčieho trusu uchytí na trhu.
Ani na samotnú investíciu, ani na vytvorenie nových pracovných miest nezískala agrofirma žiadnu štátnu podporu, čo konateľku veľmi mrzí.
„Od štátu sme nedostali žiadnu pomocnú ruku, nedosiahli sme ani na podporu z eurofondov. Štát sa k nám zachoval macošsky a otočil sa k nám chrbtom,“ poťažkala si na nesplniteľné dotačné podmienky.
„Je nám veľmi ľúto, keď vidíme, aký meter sa pre podnikateľov používa. Zahraničné spoločnosti dostávajú rôzne stimuly a domáci nič nedostane. My sme tu skutočne hladová dolina,“ dodala.
Nápadom pomôžu aj ďalším chovateľom
Celkovo farma zamestnáva 25 ľudí a stala sa tak jedným z najväčších zamestnávateľov v regióne. V letných mesiacoch bude hnojivo kupovať od okolitých farmárov spod Troch koruniek.
„Časť hnoja, ktorý nespotrebujeme, budeme môcť predať a speňažiť,“ povedal konateľ spoločnosti Pienspol Lechnica Jaroslav Čačík.
Hnojivo na báze ovčieho trusu podľa Dlhej spĺňa všetky hygienické a kvalitatívne vlastnosti podľa aktuálnych platných noriem na Slovensku. Hodí sa na všetky druhy rastlín, kvety, zeleninu, zakladanie trávnikov či výsadbu stromčekov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš