Víkendové voľby na post starostu v Harakovciach (okres Levoča) nebudú. Ani po štvrtýkrát sa totiž nenašiel nik, kto by mal o funkciu starostu záujem. V najmenšej obci okresu tak naďalej túto funkciu vykonáva Božena Melíšková (HZDS).
HARAKOVCE. Podľa zákona o obecnom zriadení vedie obec pôvodný starosta až do čias, kým nový nezloží sľub.
Riadne komunálne voľby sa konali v novembri 2010. O funkciu neprejavil nik záujem. Nové voľby sa mali konať 12. marca 2011. Nekonali sa, nik sa neprihlásil. Harakovčania mali voliť do tretice vlani vo februári. Znova nemali koho. Situácia sa takmer po roku opakuje.
„Za rok sa nič nezmenilo. Nemáme kandidáta. Záujem nemá nik a asi ani tak skoro mať nebude. Ja som kandidovala v roku 2006 len preto, lebo nebolo koho. Odvtedy sa nik nenašiel,“ informovala starostka.
Z celej situácie je sklamaná. Faktom je, že v obci so 66 obyvateľmi mladí väčšinou cestujú za prácou, dôchodcovia sa na starostovanie „necítia“.
Melíšková nemá komu funkciu odovzdať, aj keď by to rada urobila. Je starostkou a obecnou úradníčkou zároveň, keďže na úrade nemajú ani jedného zamestnanca.
„Mohla by som mávnuť rukou a nechať to tak, ale nedá mi to. V obci som vyrastala, nemôžem to nechať len tak,“ zdôraznila.
„Papierovačky“ pre obec robí zadarmo, aby nezaťažila obecný rozpočet, ktorý je poriadne skromný. Mesačne v obci hospodária v priemere so 450 eurami.
„Snažím sa poplatiť všetko potrebné, aby obec fungovala, odpady, energie, osvetlenie, jednoducho bežné výdavky. Odvody nemáme žiadne, keďže nemáme zamestnanca na úrade. To málo, čo sa zvýši, ostáva na účte,“ uviedla starostka, ktorej ku koncu roka skončil pracovný pomer, momentálne je nezamestnaná.
Budúcnosť v spojení
Čo sa týka obecného zastupiteľstva, to zasadá podľa potreby. Starostka ho zvoláva najčastejšie na základe požiadaviek poslancov.
Ani medzi nimi sa však nenašiel nik, kto by šéfovanie v obci prevzal. Ak v obci vyskočí nejaký akútny problém, zapracuje celá obec.
„Aj teraz, keď bolo toľko veľa snehu, požiadali sme chlapov, ktorí majú traktor a odhrňovali sme. Pomáhame si, ako vieme. Je to aj chyba štátu. Malé obce ako my, to máme ťažké a štát na ne nemyslí.“
Budúcnosť v obci vidí len v spojení so susednou väčšou obcou Dúbrava. Kedysi tomu tak aj bolo. Dúbrava a Harakovce boli spolu.
„Po novembri 1989 komusi napadlo, že by sme sa mali odčleniť, no nebola to šťastná voľba. Kandidovať na starostu tu ani nik nebude, musíme sa spojiť s Dúbravou,“ konštatovala B. Melíšková.
O pričlenení oboch obcí však musia rozhodnúť obyvatelia oboch z nich v dvoch referendách. Potrebná je aj legislatívna zmena, ktorá by pričlenenie umožnila.
„Do najbližších volieb, ktoré budú na rok, by sme chceli splniť všetky podmienky a mohli sa pričleniť k Dúbrave,“ dodala starostka.
Čo hovorí zákon
Má či nemá starostka Harakoviec nárok na mzdu? V obci panujú rôzne názory.
Zaujímalo nás, ako zákon pamätá na takéto prípady, ako sú Harakovce. Podľa zákona o obecnom zriadení funkčné obdobie starostu zaniká zložením sľubu novozvoleného starostu.
„Keďže nový starosta nebol zvolený, starostkin mandát teda naďalej pretrváva. Za výkon funkcie starostu jej patrí plat v zmysle zákona o platových náležitostiach primátorov a starostov,“ uviedla Alena Koišová z komunikačného odboru Ministerstva vnútra SR.
Ako dodala, starostka sa môže obrátiť na miestne príslušný orgán prokuratúry, ktorý vykonáva dohľad nad dodržiavaním zákona o obecnom zriadení. Nárok na plat si môže uplatňovať na súde.
šim
Voľby budú v ôsmich obciach
V ôsmich obciach na východnom Slovensku sa v sobotu uskutočnia nové voľby do orgánov samosprávy obcí.
Voľby boli vyhlásené v desiatich obciach Prešovského a Košického kraja. Neuskutočnia sa v Harakovciach, okres Levoča, kde sa o post starostu nikto neuchádza, a kandidáta na obecného poslanca nemajú ani v Pavľanoch, okres Levoča.
Voľby na uvoľnené miesta starostov sa budú konať v štyroch obciach.
O tom, kto povedie obecný úrad, rozhodnú aj obyvatelia Stráne pod Tatrami, okres Kežmarok. O pozíciu starostu sa uchádzajú Kamil Bačo (HZDS), Ján Badžo (nezávislý), Stanislav Čajka (SDKÚ), Stanislav Polhoš (Smer), Rastislav Sloveňák (Nová väčšina). Podľa informácií obecného úradu v zoznamoch voličov je zapísaných 938 voličov.
Na miesto starostu obce Údol, okres Stará Ľubovňa, kandidujú bývalý starosta Štefan Arendáč a súčasný zastupujúci starosta Miroslav Knap. V obci majú celkom 342 oprávnených voličov.
Volebná miestnosť sa v sobotu o 7.00 h otvorí aj v obci Ondavka, okres Bardejov, kde majú len jedného kandidáta na starostu, ktorým je 75-ročný Andrej Marčišin. V malej obci na severovýchode Slovenska registrujú len 22 oprávnených voličov.
V Košickom kraji budú voľby do orgánov samosprávy iba v obci Luhyňa, okres Trebišov. O kreslo starostu zabojujú Martin Hrivňák (SDKÚ) a Mária Sedláčeková (KDH). V zoznamoch evidujú 271 oprávnených voličov.
Okrem toho sa v ďalších štyroch obciach Prešovského kraja uskutočnia voľby na uvoľnené miesta poslancov obecného zastupiteľstva. Občania budú o nich rozhodovať v obciach Potôčky, Soľník, Mengusovce a Ľutina.
tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš