Aby na cestách schladili horúce hlavy, na to ich radšej už vopred upozorňujú tatranskí mestskí policajti.
VYSOKÉ TATRY. Nebol by taxík lacnejší? Tejto otázke, do ktorej vyústi dnešná preventívna prednáška mestských policajtov z Vysokých Tatier so študentmi Strednej odbornej školy (SOŠ ) v Hornom Smokovci, predchádza rozsiahla preventívno-bezpečnostná diskusia. Najbližšie ňou chcú apelovať na mladých vodičov sériou prednášok podporujúcich myšlienku – za volantom ani kvapku alkoholu.
„Blíži sa obdobie maturitných skúšok, ktorých úspešné zloženie spolu s ešte čerstvým vodičským oprávnením zvyšuje sebavedomie mladých ľudí. Z tohto dôvodu sa snažíme na nich pôsobiť výchovne,“ vysvetľuje zástupca náčelníka Mestskej polície (MsP) Vysoké Tatry Jozef Štefaňák.
Problém alkoholu za volantom u mladých ľuďí súvisí s oslavami skúšok dospelosti, ktoré sa zrejme bez nejakej tej pijatiky nezaobídu. Alkohol však býva jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd.
„Aj začiatočník si musí uvedomovať vlastnú zodpovednosť pri sadaní za volant. Absolvent vodičáku je nadupaný predpismi, no prax, najmä v krízových situáciách, mu ešte chýba,“ zamýšľa sa Štefaňák.
Vzdelávajú šokovou terapiou
Mestskí policajti na prednáške premietnu sugestívny príbeh obete dopravnej nehody.
„Nad srdcervúcim osudom mladej dievčiny Jackie, oskalpovanej a znetvorenej po ťažkej havárii, ktorú spôsobil opitý vodič, sedia v nemom úžase,“ opisuje Štefaňák reakciu zhrozených študentov.
„Možno je tento skutočný príbeh šokovou terapiou, ale musíme si uvedomiť, že mladí vodiči štatisticky spôsobia každú štvrtú dopravnú nehodu,“ vysvetľuje.
Podľa Štefanáka je ťažká noha na plynovom pedáli auta spoločne s alkoholom v hlave vražednou kombináciou.
Podguráženým vodičom odporúčajú taxík
Práve preto nielen tatranskí strážcovia zákona kladú študentom základnú otázku: „Nevyšlo by vzhľadom na celoživotné následky dopravnej nehody lacnejšie odviezť sa po požití alkoholu radšej taxíkom?“
Presvedčivým argumentom sa policajtom už v minulosti stali okuliare simulujúce stav opitosti v rozsahu do 1,5 promile.
„Už pri dvoch promile alkoholu v krvi nastáva preukázateľné zhoršenie schopnosti riadiť, je znížená schopnosť rozoznať pohybujúce sa svetlá, zvyšuje sa tendencia riskovať či neprimeraná sebadôvera. Horší je aj odhad vzdialenosti. Alkoholom ovplyvnený vodič si svoj stav neuvedomuje a má sklon preceňovať sa,“ uzavrel zástupca náčelníka MsP Vysoké Tatry.
Alkohol za volantom
Motorista vo veku dvadsiatich rokov spôsobí v porovnaní s 35-ročným vodičom až o 94 percent vyšší počet poistných udalostí.
Pravdepodobnosť nehody pri hladine alkoholu:
od 0,3 do 0,9 promile : 7–krát vyššia
od 1,0 do 1,4 promile : 31–krát vyššia
nad 1,5 promile : 128–krát vyššia.
Náraz spôsobený vozidlom idúcim rýchlosťou 50 km/h je ako pád z tretieho poschodia.
Pri strete chodec – vozidlo idúce rýchlosťou 60 km/ h zomiera 84 % chodcov.
Minulý rok polícia zistila, že v 236 prípadoch bol vinník dopravnej nehody v obci pod vplyvom alkoholu. Zomrelo pri nich 16 osôb.
mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš