Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika tvrdí, že mesto Spišské Podhradie v okrese Levoča robí obštrukcie pri poskytovaní informácií. Mesto nesprístupnilo informácie na základe e-mailovej žiadosti. Spišské Podhradie s obvinením nesúhlasí.
SPIŠSKÉ PODHRADIE. Žiadosť o informácie prišla e-mailom na mestskú adresu z adresy inštitútu v polovici februára.
Išlo o informácie týkajúce sa bežného chodu samosprávy, konaní referenda v meste, zhromažďovanie obyvateľov mesta a uplatňovania petičného práva.
O tri dni mesto žiadateľovi odpovedalo s tým, že má doplniť žiadosť o meno, priezvisko, adresa, obchodné meno žiadateľa, lebo zo žiadosti nie je zrejmé, kto ju podáva.
Podľa Ondreja Dostála z KI, žiadosť obsahovala stanovené náležitosti, preto požiadal primátora mesta o upresnenie.
Odpoveď znela, že zo žiadosti nie je možné identifikovať žiadateľa, keďže žiadosť bola odoslaná z e-mailovej adresy inštitútu, i keď v závere e-mailu bolo uvedené meno i adresa žiadateľa O. Dostála.
Mesto to v zmysle zákona nepovažovalo za dostatočné, žiadalo informácie doplniť. Podľa O. Dostála tento postup odporuje zákonu o slobodnom prístupe k informáciám.
„Ten umožňuje podávať žiadosť elektronickou poštou. Zákon vyžaduje, aby zo žiadosti bolo zrejmé meno, priezvisko a adresa žiadateľa, táto podmienka však bola naplnená uvedením týchto informácií k žiadosti. Prístup mesta je vyslovene obštrukčný,“ tvrdí O. Dostál.
Dodáva, že ak by takýmto spôsobom postupovali všetky úrady, vôbec by nemohli poskytovať informácie na základe žiadostí zaslaných elektronickou poštou, rovnako telefonicky, lebo tam tiež nie je možné overiť si identitu žiadateľa.
Ochrana tretích osôb
Hlavný kontrolór mesta Jozef Tekeli tvrdí, že mesto nemá problém informácie poskytnúť, žiadosť však musí spĺňať podmienky dané zákonom.
„Dnes je bežné, že si vytvorím nejakú adresu na meno niekoho iného, hromadne rozpošlem e-mail do všetkých obcí Slovenska a v jeho mene budem žiadať najrozmanitejšie informácie. Veď takýto postup môže maximálne spoločensky zdiskriminovať osobu, v mene ktorej je žiadosť podávaná. Predstavme si situáciu, že v mene spoločensky známej osoby, z mailovej adresy registrovanej na jej meno, rozpošlem žiadosti o informácie tisíckam povinných osôb. Orgán verejnej správy, teda obec je preto povinná chrániť oprávnené záujmy tretích osôb a v zmysle zákona trvať na preukázaní zákonnej požiadavky – „kto žiadosť podáva“, zdôraznil kontrolór mesta.
Akékoľvek obštrukcie zo strany mesta odmieta. „V zákone je uvedené, že z faxovej ani elektronickej žiadosti nie je možné jednoznačne vyvodiť záver, kto žiadosť podáva, taktiež ani telefonická žiadosť nespĺňa zákonom stanovené požiadavky, odhliadnuc od toho, či prijímateľ žiadosti osobne telefonujúceho pozná,“ zdôraznil.
Stačilo žiadosť doplniť
Podľa J. Tekeliho, ak bol žiadateľ presvedčený, že mesto konalo nesprávnym spôsobom, mal podať odvolanie, v ktorom zdôvodní svoje tvrdenie.
„Sme toho názoru, že žiadosť bolo potrebné doplniť. Buď k žiadosti pripojiť zaručený elektronický podpis, alebo doplniť písomným potvrdením, či ústne doplniť do zápisnice priamo na mestskom úrade. Jednoducho, aby obec nemala pochybnosti o skutočnom podávateľovi žiadosti o sprístupnení informácií. To však neurobil,“ dôvodil J. Tekeli.
Podľa neho zákon o slobodnom prístupe k informáciám je na jednej strane nástrojom kontroly, na strane druhej však dochádza častokrát k jeho zneužívaniu.
Dostál podá voči tzv. fiktívnemu rozhodnutiu mesta o odmietnutí informácie odvolanie.
Stanovisko
Aký je názor ministerstva spravodlivosti
Hovorkyňa Ministerstva spravodlivosti SR Jana Zlatohlávková informovala, že podanie žiadosti elektronickou poštou je spôsobom, ktorý predvída zákon.
„A teda nie je dôvod, aby povinná osoba vyzývala žiadateľa o doplnenie žiadosti predložením jej písomného znenia, resp. ústne do zápisnice a pod. Takýto postup povinnej osoby nemá oporu v zákone,“ uviedla hovorkyňa.
Platí, že každý má právo na prístup k informáciám, bez toho, aby bližšie preukazoval dôvod či záujem na informácie.
„Ak teda žiadateľ vo svojej žiadosti podanej elektronickou poštou uviedol všetky náležitosti (meno, priezvisko, názov, obchodné meno, adresu bydliska či sídla), niet dôvodu, aby si povinná osoba „overovala ich pravdivosť“. Iná situácia by bola, ak by žiadateľ neuviedol všetky náležitosti,“ doplnila J. Zlatohlávková.
„Ak žiadosť nemá predpísané náležitosti, povinná osoba bezodkladne vyzve žiadateľa, aby v určenej lehote, ktorá nesmie byť kratšia ako sedem dní, neúplnú žiadosť doplnil. Poučí žiadateľa aj o tom, ako treba doplnenie urobiť. Ak napriek výzve povinnej osoby žiadateľ žiadosť nedoplní a informáciu nemožno pre tento nedostatok sprístupniť, povinná osoba žiadosť odloží.“
Oprávneným podávať právne záväzný výklad právnych predpisov je Najvyšší súd SR.
šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš