Situáciu vystupňovala tragédia spred troch týždňov, kedy murivo z časti opustenej budovy zavalilo dve deti.
LOMNIČKA/STARÁ ĽUBOVŇA. Nešťastie, pri ktorom zahynuli dievča a chlapec, poukázalo na ďalšie ťažkosti.
Obývané, ale aj opustené budovy v dedine sú hrozbou pre miestnych obyvateľov. Viazne organizácia vo vedení samosprávy.
Aspoň sčasti by malo problémy vyriešiť zriadenie funkcie prednostu. Iniciatívu chce presadiť Obvodný úrad v Starej Ľubovni (ObÚ).
„Išlo by o pilotný projekt z ministerstva vnútra. Chceme, aby v obci vládla väčšia systémovosť a organizácia. Všetci dobre vieme, že v obci zaostávajú so schopnosťami riadiť samosprávu,“ povedal Peter Sokol, prednosta ObÚ.
V Lomničke podľa viacerých ľudí znalých miestnych pomerov pretrvávajú ekonomické i organizačné nedostatky.
Viazne aj vízia do budúcnosti. Neustále rastúci počet sociálne odkázaných obyvateľov, ktorí žijú v zložitých životných podmienkach, na problémoch pridávajú.
Zanedbané obydlia sú časovanou bombou
Ťažobou obce sú aj zanedbané obydlia. Pre zlé podmienky takto prišli pred dvoma rokmi o život štyri maličké deti a obaja ich rodičia. Pri nedávnej tragédii zas zahynuli dvaja súrodenci.
„Z pohľadu vzniku požiarov či statiky tunajších obydlí ide neustále o časovanú bombu,“ povedali nám staroľubovnianski hasiči.
Zámeru zriadiť funkciu prednostu v Lomničke má pomôcť budúci poradný tím. Ten by vytvorili pracovníci verejnej správy. Svoje poznatky by doň mali vniesť okrem obvodného úradu aj úrad práce, polícia, hasiči, hygienici a ďalší.
„Na túto tému sme už s niektorými hovorili, postupne sa schádzame. Zámeru je naklonená aj starostka obce a to je podstatné,“ poznamenal P. Sokol. Podľa neho prednostom v Lomničke by mal niekto s veľkými skúsenosťami
Funkciu v obci by chceli stihnúť ešte v tomto roku. Projekt s prednostom by mal byť prvým na Slovensku.
Budovu na mieste tragédie búrajú
Smrtiacu budovu, kde prišli o život dievčatko a chlapec, búrali až tri týždne od tragédie.Deti prišli o život po zrútení múrov obecnej budovy. Hasiči krátko nato odstránili najnebezpečnejšie časti stavby. Ďalšie búranie už bolo na samotnej obci.
„Chlapi zvyšky stavby zbúrajú, aby nehrozilo ďalšie nebezpečenstvo. Dala som im príkaz. V časti, kde sa budova zrútila, nastane medzi obyvateľmi väčší pokoj,“ povedala nám tri týždne od nešťastia Mária Oračková (SDĽ), starostka Lomničky.
Po tragédii museli ako prví zvaliť najrizikovejšie časti budovy hasiči. Použili ťažkú techniku. Obec by vraj na podobné práce nemala financie ani možnosti.
Ďalšie drobné práce na rozoberaní stavby však začali svojvoľne ľudia. Niektorí poriadne riskovali, keď ignorovali nebezpečenstvo ďalšieho zrútenia. Z tehál si totiž začali robiť zásoby.
Starostka po nešťastí, pri ktorom umreli dvaja malí súrodenci hovorila, že areál obecnej budovy chceli dávnejšie oplotiť. Nestalo sa. Množstvo detí, ale i dospelých schátranú murovanú stavbu využívalo na toalety, či miesto na rúbanie dreva.
„Obecný pozemok, kde sa tragédia stala, ostane nedotknutý. Avšak radi by sme tu postavili komunitné centrum. Peniaze však nemáme, takže uvidíme do budúcna,“ poznamenala M. Oračková.
Peter Rindoš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš