Sprístupnenie Spišského Jeruzalema v susedstve Spišskej Kapituly je súčasťou podujatí v rámci programu Terra Inkognita – Krajina nepoznaná.
SPIŠSKÉ PODHRADIE/SPIŠSKÁ KAPITULA. Unikátny Spišský Jeruzalem sa návštevníkom z celého sveta otvorí v máji tohto roka.
Súčasťou otvorenia bude aj výstava diel umelcov rôznych žánrov. Bohatý duchovno-kultúrny program bude spojený s tématikou Veľkonočného Trojdnia.
„Veríme, že vznikne tradícia, ktorá podporí myšlienku smerovania tohto priestoru aj k náboženskej turistike. Tento segment cestovného ruchu má vo svete stúpajúci trend a vychádza z pútí na miesta spojené s duchovnom,“ povedala vedúca odboru kultúry a cestovného ruchu Košického samosprávneho kraja Jana Kovácsová.
Spišský Jeruzalem alebo Kalvária na Pažici bola vybudovaná jezuitmi niekedy v rokoch 1666 - 1675. Ide o kópiu historickej jeruzalemskej Kalvárie. Postavená je v mierke 1:1.
Symbolický charakter Kalvárie odhalili před 11 rokmi a odvety sa tu uskutočňuje výskum. Podobný krajinný výjav sa nikde na Slovensku nenachádza.
Zaujímavosťou spišskej kalvárie je fakt, že zaberá aj čas Trojdnia (posledná večera, zastavenie v Getsemanskej záhrade, Kristovo zatknutie). Tradičné kalvárie zachytávajú poslednú etapu, od odsúdenia po ukrižovanie.
Spišská kalvária je tak výnimočná v rámci strednej Európy. Existencia zachovaných kaplniek na Pažici podčiarkuje tradície krížovej cesty. Miesto Getsemanskej záhrady bude na Rybníkoch pri Jablonove.
Film o Spišskom Jeruzaleme
O Spišskom Jeruzaleme vznikol aj krátky dokumentárny film, ktorého autormi sú historik Pavel Dvořák a režisér Ján Sabol.
Projekt Spišský Jeruzalem bude zastrešovať organizácia Pro Comitatu, ktorú tvoria Prešovský i Košický samosprávny kraj, Spišské biskupstvo, mesto Spišské Podhradie a združenie Spišský hrad Podbranisko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš