SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Polícia v Spišskej Novej Vsi v tomto roku omladzuje zostavu služobných psov. Pribudli dvaja mladí nováčikovia, dvoch psov zase čaká dôchodok. Policajti využívajú pri svojej práci spolu ôsmich psov.
Cix a Ymmo sú psy, ktoré do Spišskej Novej Vsi pridelili z policajnej chovnej stanice z Dlhých Lúk.
Sú to už ročné psy, ktoré už pomaly vedia, ako sa majú správať v službe.
„Policajný pes musí byť do istej miery flegmatický a nič ho nesmie vyviesť z miery. Keď je v teréne, má ho zaujímať len jeho práca. Aj preto ich berieme v rámci výcviku na rôzne miesta, aby si zvykli. S našimi novými psami sme boli napríklad vo vlaku, na železničnej stanici, ba dokonca aj v krčme, aby si vedeli zvyknúť na veľa ľudí a hluk. Snažíme sa ich brať na rôzne atypické miesta,“ opísal nám Ľuboslav Kažmír, ktorý má práve ako vedúci na starosti policajnú kynológiu v Spišskej Novej Vsi.
Tento odborník s úsmevom spomína, že psov zoberú psovodi aj domov, napríklad medzi sliepky či inú hydinu, aby si zvykali na všetko.
V teréne totiž nesmie dôjsť k situácii, že pes sa vykašle na svoju prácu a rozbehne sa, napríklad za sliepkami s cieľom loviť ich.
Aj psy sa vedia uraziť
Psy ako 18–mesačné už môžu absolvovať previerky a potom nasleduje práca v teréne, čiže služba. Psy vraj, podobne ako ľudia, majú svoje povahové vlastnosti.
Dnes už o nováčikoch Ľ. Kažmír vie povedať, že Ymmo je dosť drzý a Cix má zase citlivejšiu povahu. Dokonca sa psy vedia aj uraziť a trucovať. Preto aj výcvik by sa mal niesť hlavne v rámci hry a mal by psovi spôsobovať radosť.
„Dobrý psovod vie, že kedy je už jeho pes unavený a kedy by mu mal dať pri výcviku prestávku,“ tvrdí Ľ. Kažmír.
Dožívajú v policajných domácnostiach
V Spišskej Novej Vsi však dvoch psov čaká dôchodok, majú už totiž 10 rokov. „Pes, ktorý trávi svoj život v rodinnom dome na záhrade, dožíva sa aj 14 rokov. Policajné psy však pracujú v snehu, mraze aj daždi,“ opisuje Ľ. Kažmír.
Psovodom je od roku 1991 a spomína aj na prípady, keď pes uhynul na rakovinu hrubého čreva, iný mal zase nádor na slezine.
Podľa predpisov policajného psa, ktorý už doslúžil, môžu zo zdravotných dôvodov utratiť, druhá možnosť je, že ho predajú.
Kažmír tvrdí, že medzi psovodom a psom sa vždy vytvorí citový vzťah, preto si policajti takmer vždy zvyknú psov kúpiť. Ich štvornohí priatelia potom vraj dožívajú u nich doma.
„Predstavte si, že so psom pracujete desať rokov, nikto potom nemá to srdce dať ho utratiť,“ hovorí Ľ. Kažmír.
S úsmevom opisuje, že so psom zvyknú viesť dialógy, chvália ich či karhajú, sledujú pozorne ich zdravotný stav, kašeľ alebo prípadné tráviace ťažkosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš