V Nálepkove domáci v týchto dňoch tŕpnu. Sú závislí od elektrickej energie. Všetky byty tu vykurujú práve elektrinou.
NÁLEPKOVO. Naposledy boli v bytoch bez elektrickej energie viac ako tri dni. Aj na jar a na jeseň musia rátať s častými výpadkami. V Nálepkove je spolu 50 bytov.
Takáto raritná situácia vládne v dedine v okrese Gelnica dlhé roky.
„Moja dcéra aj so svojimi deťmi býva v krásnom slnečnom novom dvojizbovom byte v centre dediny. Všetko je tu však na elektrickú energiu, sporák, ohrev vody aj vykurovanie. Častými výpadkami sa práve spotrebiče kazia. Mesačne platí len za spotrebu elektriky 138 eur,“ opísala nám pani Šarlota.
Ďalšia Nálepkovčanka Eva Kuliková hovorí, že stačí búrka, silnejší vietor či iné výkyvy počasia a už sú bez elektrickej energie.
Svedectvom toho bola nedávna kalamita v zime, keď miestni boli štyri dni bez elektriny.
Aj teraz očakávajú s napätím, ak sa bude vyvíjať počasie. „Ak by dcéra chcela zmenu, mohla by kúriť len drevom, nová transportná pec by ju stála peniaze. Okrem toho dom je projektovaný tak, že komín z jej bytu aj z bytu susedky je práve v jej byte. Predstavte si to čistenie,“ dodáva pani Šarlota.
Pekná príroda a nič viac
Paradoxne aj ona sama býva so svojím manželom v byte, ktorý musia vykurovať elektrickou energiou. Jej susedka, ktorá býva v trojizbovom byte, platí mesačne za elektrickú energiu 100 eur.
„V máji máme vyúčtovanie, ťažko však ušetríme, takže preplatky nečakáme. Tohtoročná zima je veľmi tuhá,“ hovorí E. Kuliková.
Byt má v osobnom vlastníctve. Na otázku, či neuvažuje o zmene vo vykurovaní, so smiechom hovorí, že jediná zmena je asi útek z Nálepkova.
„Teraz, keď sme na dôchodku, čo už navymýšľame. Zmena by nás stála peniaze. Niektorí hovoria, že v Nálepkove je pekné bývanie pre prírodu, ale to je asi všetko,“ tvrdí táto obyvateľka dediny.
Chcú zmenu
V Nálepkove je spolu 50 bytov. Jeden bytový dom sa nachádza pri základnej škole, postavili ho v 70. rokoch minulého storočia. Ďalšie tri bytové domy sú v centre dediny, nachádzajú sa tu obecné byty.
Obec nie je plynofikovaná. V čase, keď na Slovensku vládla éra plynofikácie, v Nálepkove sa takýto projekt nepodarilo zrealizovať.
Keď nastal čas na zavedenie plynu, miestni už nemali záujem, ceny za plyn totiž medzitým stúpli.
Nálepkovčania, ktorí bývajú v domoch, kúria drevom, byty a inštitúcie, ako napríklad miestny domov dôchodcov, je závislý od dodávky elektriny. Výnimkou je základná škola, zaviedli tu zmenu, vykurujú ju biomasou.
Súčasný starosta Dušan Slivka (SDKÚ) hovorí: „Elektrické kúrenie je síce čisté, poučení kalamitou však uvažujeme o zmene. Chceli by sme kúrenie biomasou, zmena by nás však stála peniaze, preto sledujeme výzvy na projekty.“
Investujú
Východoslovenská energetika a. s. danú situáciu komentuje: Východ Slovenska má veľmi špecifické prírodné podmienky. Ide o rôzne prevýšenia, členitosti terénu a historicky dané pôvodne trasy.
„Aj preto je veľmi dôležité obnovovať distribučnú sústavu, o čo sa každoročne snažíme. Ročne investujeme do modernizácie a obnovy distribučnej sústavy vyše 40 mil. eur. V obci Nálepkovo sa podarilo za ostatné tri roky zrealizovať 3 stavby, a to rekonštrukciu zariadení na nízkonapäťovej úrovni na Zimnej ulici a Strednom riadku. Ďalšia stavba sa týkala lokality Čierna hora. V minulom roku sme vybudovali ďalšie 2 transformačné stanice v časti Zahájnica. V obci sú na rok 2013 naplánované ešte ďalšie 2 stavby, konkrétne zriadenie 2 ďalších trafostaníc, pričom jedna bude v časti Druhý Hámor,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Andrea Danihelová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš