VYSOKÉ TATRY. V kompetenčnom území Správy Tatranského národného parku, ako aj na poľskej strane Tatier, žije približne 134 medveďov.
Súčasťou kompetenčného územia Správy TANAP-u sú aj Chočské vrchy. V samotnom Tatranskom národnom parku žije okolo 100 jedincov.
„Pracovníci strážnej služby a zoológovia za uplynulý rok presne zmapovali jednotlivé strážne úseky. Bola to kombinácia mapovania, stopovania, kontrola oterových stromov, sledovanie fotopascami a prekryli sme to s výsledkami zo satelitnej telemetrie. Mali sme aj výsledky genetických analýz srsti medveďov v rámci slovensko-poľskej spolupráce,“ priblížil riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko spôsob, akým sa ochranári dopracovali ku konečným číslam.
Málo či veľa? Ťažko povedať
Podľa Majka nemožno povedať, či uvedený počet medveďov je veľa alebo málo.
„Početnosť ktoréhokoľvek druhu je závislá na tom, či má dostatok potravy a či dokáže prežiť v tom území,“ uviedol Majko.
Ani tatranské medvede si nenechajú ujsť príležitosť, aby sa nenakŕmili na poľnohospodárskych plodinách, ktoré sa pestujú v Podtatranskej kotline, v jej spišskej i liptovskej časti.
„Keď sa zobudia, vyčistia úhyny v území, ako kamzíky či jelenice a postupne prechádzajú do podhoria, kde sú až do neskorej jesene,“ uviedol Majko.
Medvede nepohrdnú ani ponukou, ktorú nájdu v prikrmovacích zariadeniach pre lesnú zver v podhorí Tatier.
Tieto poznatky získali ochranári z telemetrického sledovania medveďov v oblasti Vysokých Tatier.
„Kde inde bude žiť medveď na Slovensku, ak nie v národnom parku,“ uviedol Majko.
Populácia medveďa má aj straty, ako sú napríklad zrazené medvede rôznymi dopravnými prostriedkami.
Vzájomné strety medveďov, ktoré sa nezriedka končia smrťou jedného z nich, ale napríklad aj zmrznuté mláďatá v brlohoch.
„Nie je to tak, že sa chrlí jeden medveď za druhým a my ho chránime demagogicky a dogmaticky,“ uviedol Majko.
Pokiaľ rozsah škôd a rizika presahuje určitú mieru, schvaľuje sa aj v prípade medveďov v Tatranskom národnom parku odstrel.
„Samozrejme, považujeme to za krajné a posledné možné riešenie,“ zdôraznil Majko.
Problém kontajnerových medveďov
Povolenia na odstrel sa vydávajú najmä v prípadoch tzv. kontajnerových medveďov, ktoré stratili plachosť a predstavujú nebezpečenstvo v obývaných oblastiach.
Majko však zdôrazňuje, že dôležitý je spôsob nakladania s odpadmi, ktoré predstavujú pre niektoré medvede ľahší spôsob získania potravy.
Problém s „kontajnerovými“ medveďmi je podľa Majka prakticky v celom území národného parku.
Najviditeľnejší je v meste Vysoké Tatry, keďže ľudia tu žijú v zalesnenom prostredí národného parku a 365 dní v roku vnímajú tento problém.
Majko priznáva, že prípadov „kontajnerových“ medveďov v poslednom období pribúda, čo však súvisí s celkovým nárastom medvedej populácie.
„Od druhej svetovej vojny medvedia populácia v rámci Slovenska rapídne narástla. Súvisí to so systematickou ochranou, poľovníckou starostlivosťou, rozvojom na Slovensku a prispôsobením sa medveďa k zmeneným podmienkam a tomu, čo mu krajina ponúka,“ uviedol Majko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš