Od 1. apríla bude záchranka vo Vysokých Tatrách jazdiť bez lekára. Podľa analýzy operačného strediska záchranárov nie je potrebný. Namiesto lekára tak pôjdu na niektoré zásahy iba záchranári. Podľa ľudí z cestovného ruchu to Tatrám nepomôže a oklieštenie záchranky vnímajú ako negatívnu správu.
VYSOKÉ TATRY. Transformáciu 27 staníc rýchlej lekárskej pomoci na stanice rýchlej zdravotnej pomoci, kde už vo výjazdovej skupine chýba lekár, ohlásilo v predchádzajúcich dňoch ministerstvo zdravotníctva s tým, že záujem o zmenu prejavilo k 1. aprílu už 26 staníc.
Mesto Vysoké Tatry, ktoré sa rozkladá od Podbanského až po Tatranskú Kotlinu, tak od nasledujúceho mesiaca príde o lekára jazdiaceho na záchranke so sídlom v Novom Smokovci. Jeho miesto zastúpia záchranári.
„Analýza Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby vychádzala z reálnych podkladov z krajov. Jej výsledky zohľadňujú demografické, geografické faktory a špecifiká regiónov, ako aj počty výjazdov ambulancií a aj to, k akým závažným prípadom išli,“ vymenoval kritériá vedúce k zrušeniu lekára v tatranskej posádke záchranky Boris Chmel, manažér komunikácie s verejnosťou z operačného strediska záchranárov.
Podľa jeho slov sa ukázalo, že časť zásahov smerovala k stavom, ktoré odborne zvládne aj posádka bez lekára.
Cestovnému ruchu zmena neprospeje
Podľa Lenky Maťašovskej, riaditeľky Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry, to pre turistický ruch nepredstavuje pozitívnu správu. V roku 2012 najmenšie veľhory sveta navštívilo celkovo 2,3 milióna turistov, od rodín s deťmi, cez mladých ľudí až po seniorov a ambície smerujú ešte vyššie.
„Lekár v záchranke v Tatrách je nevyhnutný a mal by byť samozrejmosťou. Často dochádza k prípadom, že je potrebná rýchla zdravotná pomoc či už na turistických chodníkoch alebo na zjazdovkách. Máme ambíciu stať sa top destináciou cestovného ruchu a nevieme si predstaviť situáciu, že tu budeme bez priameho rýchleho lekárskeho zásahu v teréne,“ uviedla k blížiacej sa zmene Maťašovská.
Podľa jej názoru by v Tatrách záchranka s lekárom v posádke mala byť, čo ukazuje aj svetová prax v centrách turistického ruchu, akými Vysoké Tatry nepochybne sú. Situáciu, ktorá Tatrancov čaká, prirovnáva k vleku pustenému bez obsluhy či kúpalisku bez plavčíka.
Podľa Daniely Mackovej z organizačného oddelenia Mestského úradu Vysoké Tatry by zrušenie lekára nemalo ohroziť zdravie a životy obyvateľov mesta. „Horšie by to bolo v prípade, že by došlo k úplnému zrušeniu záchranky v Novom Smokovci. Takto tu ostáva aspoň sanitka so záchranármi,“ povedala Macková.
Plné svahy lyžiarov znamenajú aj vysoké riziko úrazov. Foto: TASR/Oliver Ondráš
Podľa záchranára to skomplikuje situáciu
Podľa záchranára pracujúceho na záchranke môže v Tatrách nastať situácia, že sa v Ždiari objaví pacient s vážnejším postihnutím, napríklad pľúcnou embóliou. Doposiaľ by za prípadom vyrazila záchranka z Nového Smokovca s lekárom v posádke, keďže podľa platnej legislatívy nie je záchranár oprávnený poskytnúť v takomto prípade lekársku pomoc.
„Po novom k takýmto akútnym stavom bude štartovať najbližšia záchranka s lekárom, v tomto prípade z Popradu, ale môže nastať situácia, že obe posádky z popradských záchraniek budú na výjazde. V takom prípade sa opäť posiela k postihnutému len záchranka s lekárom a môže sa v extrémnom prípade stať, že k nemu záchranári vyrazia až zo Spišskej Novej Vsi,“ vysvetlil záchranár.
Podľa jeho slov sú síce záchranári školení v štyroch stupňoch odbornosti, ale vzhľadom na finančné ohodnotenie nemajú motiváciu prijať vyššiu mieru zodpovednosti.
„Nikto zo záchranárov si na seba nezoberie zodpovednosť za smrť pacienta. Záchranár môže mať aj najvyššie možné vzdelanie, ale podávanie liekov musí vždy konzultovať po telefóne s lekárom,“ dodal.
S redukciou lekárov v sanitkách nesúhlasí ani Slovenská lekárska komora. Menej lekárov podľa nej môže priniesť zásadné zníženie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti.
Čo navrhuje ministerstvo
Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo zoznam staníc, kde nebude záchranka s lekárom. Na východe ide o tieto miesta:
- Hanušovce nad Topľou
- Stropkov
- Nový Smokovec
- Plešivec
- Dobšiná
- Margecany
- Košice – Juh 1
- Slovenské Nové Mesto
red.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš