V areáli popradského pivovaru sa začala likvidácia súčasných budov, ktoré už boli v zlom technickom stave. Zachová sa iba sladovňa, ktorá stojí v blízkosti svetelnej križovatky pri sídlisku Juh. S výstavbou nových objektov chce investor, spoločnosť Pilsberg investment, začať čo najskôr.
POPRAD. Mesto Poprad vydalo územné rozhodnutie pre umiestnenie komplexu Pivovar Poprad v priestore súčasného pivovaru ešte v auguste minulého roka.
Celý komplex by mal pozostávať z viacerých hlavných objektov, a to obchodno-administratívneho centra, hotela a troch bytových domov.
Predpokladané náklady na celý projekt Pivovaru Poprad boli vyčíslené na takmer 100 miliónov eur.
Sladovňa sa búrať nebude
Navrhovateľom celého zámeru je prešovská spoločnosť Pilsberg investment, ktorá už začala s asanačnými prácami na jednotlivých objektoch vo svojom areáli.
Z pivovaru, v ktorom pracovali generácie Popradčanov, sa stane minulosť. S búraním sa začalo v sobotu 16. marca.
„Búracie povolenie vstúpilo do platnosti začiatkom februára a je platné do konca roka 2013 a samotné búranie potrvá maximálne do polovice júla tohto roku,“ informoval Marián Balaj z eseročky Pilsberg investment.
V súčasnosti je v asanovanom areáli funkčná už len sladovňa, ktorá ročne vyrába približne 8 600 ton sladu.
Podľa predchádzajúcich plánov ju spoločnosť Pilsberg investment chcela v budúcnosti presťahovať mimo Popradu.
Pôvodné zámery hovorili o výstavbe zhruba 3-krát väčšej sladovne v neďalekej obci Mlynica.
Pivo sa v pivovare nevarí od začiatku roka 2008. Z popradského sladu sa varí inde, pod Tatry sa dopravuje a ďalej distribuuje.
„Búrať sa budú všetky objekty okrem objektu Sladovňa, ktorej vonkajšok sa bude rekonštruovať, aby ladil s novopostavenými objektmi,“ upresnil Balaj.
Chystajú sa postaviť viacero objektov
Pôvodný projekt vypracovaný spoločnosťou Jančina architekti počítal s multifunkčným centrom pozostávajúcim z hotela, ktorý bude zaberať časť parkoviska pod pivovarom, troch výškových 14, 17 až 18–podlažných obytných budov, obchodných a administratívnych priestorov.
„Na pozemku po bývalom pivovare vyrastie súbor viacerých budov, ktorých dominantou bude Retail Centrum. S výstavbou plánujeme začať ihneď po zbúraní a získaní stavebného povolenia,“ doplnil k investičnému zámeru v širšom centre mesta.
O aké budovy a priestory z predchádzajúcej medializácie projektu pôjde, nevedel konkretizovať.
„K ostatným otázkam sa momentálne vyjadriť nevieme, nakoľko prebiehajú rokovania medzi našou spoločnosťou a jednotlivými investormi,“ uzavrel projektový manažér investora Marián Balaj.
Ako dodal, po ukončení výstavby by mala táto investícia v prvej fáze zamestnať okolo 200 ľudí.
Fakty
Minulý rok si popradský pivovar pripomenul okrúhle výročie – 200 rokov svojho vzniku. Pohľad na dominantu Popradu ostane už len nostalgickou spomienkou, v sobotu 16. marca sa začalo jeho búranie.
Prvý pivovar v Poprade bol založený v roku 1812. Najstarší pivovar bol v prevádzke až do postavenia nového pivovaru, ktorého prevádzka začala v roku 1882. Oba tieto pivovary postavili popradskí obchodníci a remeselníci.
Vojnovými udalosťami bola väčšina dokumentácie zničená, niektoré historické údaje sa podarilo dopátrať až v archívoch mesta Poprad. Pôvodný názov popradského pivovaru bol Erste Zipser Dampfbrauerei und Mälzerei, A. G. in Poprad (Prvý spišský parný pivovar a sladovňa, účastinná spoločnosť v Poprade).
Po skončení 2. svetovej vojny v roku 1945 prešla účastinná spoločnosť pod národnú správu. V roku 1948 bol majetok pivovaru skonfiškovaný a znárodnený. Najprv patril do skupiny národných podnikov pod názvom Východoslovenské pivovary so sídlom v Košiciach. Od roku 1953 vznikol nový podnik - Spišské pivovary v Poprade, do ktorého boli včlenené závody v Poprade, Levoči, sklady piva v Spišskej Novej Vsi a Revúcej.
Od apríla 1958 bol na Slovensku zriadený spoločný podnik pre všetky pivovary pod názvom Pivovary a sladovne, n. p. Bratislava. Takto popradský pivovar fungoval len do júna 1960, kedy bol zriadený nový podnik Východoslovenské pivovary v Košiciach, do ktorého bol včlenený aj popradský pivovar. Celý pivovarský a sladovnícky priemysel riadilo toho času Generálne riaditeľstvo pivovarov a sladovní v Bratislave
V roku 1992 bol pivovar sprivatizovaný firmou Vega s.r.o. Poprad. V roku 1998 bola uvedená do prevádzky nová sladovňa na spracovanie sladovníckeho jačmeňa na slad s ročnou výrobou 8300 ton. Od januára 2000 bol pivovar a sladovňa vo vlastníctve spoločnosti Pivovar Tatran a. s. Poprad. Koncom roka 2003 nastala zmena akcionárov spoločnosti a v máji 2004 sa spoločnosť pretransformovala na eseročku Pivovar Tatran 1812. Následne vznikla ďalšia eseročka Tatranská sladovňa Poprad. Celá transformácia sa zakončila v marci 2005, kedy pivovar zmenil obchodný názov na terajší Pilsberg.
mn
Zeman: Toto pivo sa hodí na čistenie zubných protéz
Súčasný český prezident Miloš Zeman zosmiešnil pred viac ako 10 rokmi pivo uvarené v súčasnosti demolovanom popradskom pivovare.
V závere 90. rokov minulého storočia sa vtedajší premiér Českej republiky a terajší český prezident Miloš Zeman hanlivo vyjadril na adresu popradského piva. Ako vtedy Zeman prehlásil, toto slovenské pivo bolo podľa neho vhodné tak akurát na čistenie zubných protéz.
Na popradskom letisku v októbri 1999 vítali českého predsedu vlády Miloše Zemana, ktorý do Tatier priletel na neformálne stretnutie premiérov štátov visegrádskej štvorky, nielen predstavitelia mesta Poprad, ale aj zamestnanci Pivovaru Tatran. Chceli mu odovzdať niekoľko fliaš popradského piva. Prísny protokol ich však k hosťovi nepustil.
Vtedajší riaditeľ pivovaru Pavol Jurčík v rukách držal aj transparent s nápisom: Pivovar Tatran víta pána Zemana. Druhý pokus odovzdať Zemanovi niekoľko fliaš piva Tatran sa uskutočnil v závere tlačovej konferencie po stretnutí premiérov štyroch krajín, keď mu ich podával redaktor Rádia Tatry. Zeman ich aj po druhýkrát odmietol prevziať.
Popradský pivovar Tatran kontroval na urážlivé výroky o jeho pive zavedením nového druhu piva. Po Milošovi Zemanovi v roku 2004 pomenovali nízkostupňové 8 % pivo. Tekutý chlieb určený najmenej solventnému zákazníkovi niesol názov Edelman, čo je po nemecky zeman. Názov Zeman sa nezdal byť veľmi zvukomalebný, a tak siahli popradskí pivovarníci po jeho nemeckom variante.
Vedenie popradského pivovaru sa vtedy snažilo pozvať Miloša Zemana na návštevu do Popradu a na ochutnávku tohto piva. Podľa dostupných informácií na telefonické ani písomné pokusy Zeman vôbec nereagoval.
mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš