Záhradkári by už najradšej v týchto dňoch pracovali na svojich políčkach. Snehom zaviate záhrady však nateraz stopli ich prípravy. Aprílový sneh by im vraj nevadil a studený máj by bol na nezaplatenie. Ako nám povedal záhradkár zo Spišskej Novej Vsi Cyril Klinga, ideálne by bolo, keby prax potvrdila aj túto pranostiku: Marec, vyhnal zo stodoly jarec (jačmeň). Apríl, každý kút ešte zakryl. Máj, kravám daj a za pec ešte utekaj.
SPIŠ. Tento skúsený záhradkár sa svojmu koníčku venuje viac ako 40 rokov. Hovorí, že nepamätá rok, kedy ešte koncom marca polia a záhrady zakrýval sneh.
Dlhá a na sneh bohatá zima sa môže, samozrejme, podpísať aj pod tohtoročnú úrodu. Otázne napríklad je, aké jablká a hrušky budeme oberať na jeseň.
„Veľmi negatívne totiž pôsobia na stromy tak veľké teplotné výkyvy, aké sme mali v posledných týždňoch. Náhle oteplenie spôsobí, že korene stromov sa doslova zobudia a zo zeme začnú čerpať miazgu. Ochladilo sa však, kôra stromov môže pukať a inak sa poškodzovať. Stromy si totiž kabát obliecť nemôžu,“ tvrdí tento skúsený záhradkár.
Dobrí pestovatelia sa vraj pripravujú aj na takéto situácie a kmene stromov na jeseň bielia. Náter chráni strom pred slnkom aj mrazom.
Ovocinári už pracujú
Hoci vonku sú ešte periny snehu, ovocinári už bez problémov pracujú pri orezávaní stromov, konkrétne jadrovín. Aktuálne počasie nie je totiž žiadnou prekážkou.
Dokonca C. Klinga hovorí, že čerešne sa majú štiepiť vtedy, keď nám mrznú ruky. Vraj je to najvhodnejší čas.
Pestovatelia však tŕpnu, aby po zime nenastalo rýchle a prudké otepľovanie. „Ak nastane takáto zmena, stromy začnú rýchlo pučať a kvitnúť. Všetko má však svoj čas. Môže sa to potom negatívne odraziť na úrode. Plody zo stromov môže byť menšie, alebo chýbať im bude tá správna kvalita,“ vysvetľuje C. Klinga.
Posledné zvonenie
Aj samotní záhradkári vyjdú na svoje políčka o niekoľko týždňov neskôr. „Dva týždne po Veľkej noci, tak to je posledné zvonenie pre záhradkárov,“ opisuje pán Cyril.
A kedy je ten správny čas začať s výsevom? „Pôda musí byť prehriata do hĺbky osem až desať centimetrov. Zistíme to tak, že do pôdy strčíme prst. Je to najlepší barometer,“ s úsmevom radí tento záhradkár.
Dlhá zima vraj môže narobiť šarapatu s cesnakom, ktorý sa sadí na jeseň. „Cesnak by mal byť v tomto období už tak na päť až šesť centimetrov vonku. Lenže keď je sneh, tak chudák cesnak nevie, ako sa má správať. Podľa našich starých mám, vraj najlepší petržlen je tiež siaty na jeseň. V týchto dňoch je to však s ním podobné ako s cesnakom,“ dodáva pán Cyril.
V marci je vhodný čas na výsev hrachu, maku alebo sadenie cibule. Koncom marca už pestovatelia zvyknú pripravovať hriadky pre skorú odrodu zemiakov. Všetky tieto práce však stopol sneh a mráz.
Príroda si rozkazovať nedá
To, aká bude úroda v tomto roku, ovplyvní teda počasie v nasledujúcich týždňoch. Ideálne by bolo, keby po zime prišli vyrovnané teploty, žiadne prudké výkyvy či nadmerne daždivé dni alebo nebodaj veľké suchá.
Isté je, že hoci sa do záhrad pôjde o pár týždňov neskôr, neznamená to automaticky aj neskorší zber úrody.
„Najsilnejšia osobnosť je matka príroda, a tá si rozkazovať nedá,“ hovorí pán Cyril.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš