Výstava Hoja ďunďa, hoja približuje zvyky jarného a letného obdobia.
SMIŽANY. „Na Zelený štvrtok sa nesmelo do zeme nič siať, lebo bude veľa bĺch a vší,“ uviedla jednu zo zaujímavostí veľkonočného obdobia etnografka múzea Mária Staňová Michalková.
Veľký piatok je odjakživa spájaný s prísnym pôstom, kedy ľudia jedli len raz za deň. Málokto však vie, že na tento deň vychádzali aj strigy a mohli ľuďom urobiť zle.
„Preto sa v tento deň robili na dverách domov aj stajniach krížiky, aby sa zlé sily odohnali, aby strigy neškodili,“ vysvetlila.
Na Bielu sobotu sa chodilo jedlo svätiť do kostolov. „Keď prišiel gazda domov, zo sväteného jedla sa ako prvé jedlo vajíčko. Gazda ho rozdelil na toľko častí, koľko je členov rodiny a každému dal kúsok. To malo rodinu spojiť, lebo vajíčko bolo symbolom súdržnosti,“ doplnila etnografka.
Práve na tento deň dievčatá maľovali mládencom vajíčka. Veľkonočná nedeľa bola slávnostným dňom, kedy sa hodovalo, zabávalo sa.
Na Veľkonočný pondelok nechýbala tradičná kúpačka a šibačka. O deň neskôr už dievčatá kúpali chlapcov.
So zvykmi jarného a letného obdobia súviseli aj tradície počas dní svätcov. Tak napr. na Jozefa – ak bolo pekne, mal byť úrodný rok, ak mrzlo, bolo dostatok ovocia.
Na Mareka zasa išli dedinou procesie do polí na čele s farárom. Zasiate oziminy posvätili, aby bola úroda.
Trocha si vzali aj domov a hádzali ich do ohňa, aby do domu neudrel blesk,“ ozrejmila niektoré zvyky etnografka.
Červená farba symbolizuje lásku
A ako to bolo s veľkonočnými vajíčkami?
Ako sme sa dozvedeli, tí bohatší si dávali vajíčka zo zlata či striebra. Tí chudobnejší maľovali kuracie, husacie alebo kačacie.
Najpoužívanejšou bola červená farba, ktorá symbolizovala lásku, zelená znamenala nádej, žltá slniečko.
Okrem zaujímavého zvykoslovia si deti, ktoré navštívili múzeum, mali možnosť urobiť svoju vlastnú veľkonočnú kraslicu.
Veľmi šikovne pri lepení vajíčok si počínali Karinka, Mária, Emka a Ivanka, vo veku od 5 do 6 rokov.
„Už som tu v múzeu bola a veľmi sa mi tu páčilo. Som rada, že sme sem prišli znova. Spolu s mamkou robíme veľkonočné vajíčka. Toto si vezmem domov a ukážem mamke,“ prezradila Karinka.
Výstava v múzeu potrvá do 27. marca.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš