Keď chceš jarcu (jačmeň), zasej v marcu. Takáto zaujímavá pranostika platí na Spiši. V tomto roku však poľnohospodári pre bohatú nádielku snehu nemôžu o marcových prácach na poli ani chyrovať. Možné preto je, že to ovplyvní úrodu jačmeňa, z ktorého sa vyrába aj pivo.
SPIŠ. Poľnohospodári z regiónu pamätajú aj časy, keď do polí vyrážali už 25. februára. V Poľnohospodárskom družstve v Smižanoch pripravili na siatie tony osív. Dúfajú, že do terénu vyjdú v prvej polovici apríla.
Dobrá správa však je, že snehová perina chránila ozimné obilniny, ako napríklad pšenicu či raž. V praxi to znamená, že pšeničnej múky by malo byť dosť, teda aj chleba.
„Áno, je pravda, že táto zima je veľmi atypická. Jeseň však bola veľmi suchá, preto nám bohatá nádielka snehu práve pre vlhko padne vhod. Sneh sa však nesmie roztopiť veľmi rýchlo a naraz, aby čo najviac vody vniklo do pôdy,“ opísal nám Ján Uhliar z Poľnohospodárskeho družstva v Smižanoch.
Podľa neho je však predčasné hodnotiť už teraz, aká bude úroda. „Je veľmi nezvyklé, aby na konci marca bolo vonku toľko snehu. Musel by som však vedieť veštiť zo sklenenej gule, aby som predpovedal, aký to bude mať vplyv na úrodu,“ smeje sa tento odborník.
Sme vraj malým hráčom
Pravdou však je, že meškajú s výsevom jačmeňa. Ten predávajú aj ako sladovnícky jačmeň, z ktorého sa vyrába pivo. Majú sa teda pivári obávať, že tento nápoj zdražie, prípadne že ho bude menej?
„Sme otvorení Európskej únii a v rámci tohto trhu sme veľmi malým hráčom,“ hovorí J. Uhliar.
Ak by nastala aj takáto situácia, deficit by sa zrejme riešil dovozom tak, ako v prípade iných potravín.
„Bohužiaľ, až 50 percent potravín, ktoré si vieme dorobiť a dopestovať doma, dovážame. Aj tento fakt veľmi zle vplýva na slovenské poľnohospodárstvo,“ tvrdí J. Uhliar.
Jačmeň síce vysejú neskôr, dôležitý však bude aj samotný zber. „Veľmi zlá je pre nás mokrá žatva. Dôležité teda je, aké bude počasie v auguste a ako rýchlo jačmeň dokážeme pozbierať z polí,“ dodal J. Uhliar.
Skúsia aj sóju
V Smižanoch pestujú jačmeň na ploche 160 hektárov. Na 30 hektároch by chceli posiať jarnú repku olejnú.
V tomto roku skúsia aj novinku, pestovať chcú pokusne sóju na kŕmne účely. Obilniny vysiali na ploche 600 hektárov. Ide o pšenicu, raž a jačmeň.
Poľnohospodárske družstvo v Smižanoch disponuje poľnohospodárskou pôdou o rozlohe 1 930 hektárov, z toho je orná pôda 1 300 hektárov.
Peter Endel zo Spišskej Novej Vsi je milovníkom piva, jeho koníčkom je zbieranie etikiet, podpivníkov aj pivových vrchnákov. Keďže veľa cestuje, v zbierke má kúsky z rôznych krajín.
„Zaujímam sa síce aj o samotnú výrobu piva, o tej pranostike som však nevedel. V čase, kedy takmer všetko dovážame, ma veľmi teší, že naši pestovatelia zo Spiša predávajú jačmeň na výrobu piva. Myslím si, že neskoré siatie jačmeňa možno ovplyvní cenu, ale na druhej strane dúfam, že to tak nebude,“ povedal nám svoj názor milovník piva zo Spiša.
Tvrdí, že hoci ochutnal pivo v rôznych krajinách, to slovenské mu chutí najviac. „Naposledy som pil pivo v Slovinsku,“ spomína.
Na tento mok nedá dopustiť, pretože vraj najlepšie dokáže uhasiť smäd.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš