Obradná sieň Radnice v Spišskej Novej Vsi zažila príjemnú udalosť. Primátor mesta Ján Volný (Smer) udelil Cenu primátora trom Novovešťanom za ich celoživotné dielo.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Cenu primátora dostal v oblasti insitného umenia Tibor Gurin, v oblasti propagácie a vydavateľskej činnosti Ladislav Jiroušek a v zdravotníctve doktorka Erika Zimová.
Tibor Gurin je insitným sochárom, rezbárom, maliarom, členom Klubu amatérov výtvarníkov. Pôvodne bol baníkom.
Od roku 1988, kedy odišiel do dôchodku, sa naplno venuje kresbe, maľbe, drevorezbe, kamennej plastike a šperkom z minerálov.
Na jeho konte je mnoho ocenení. Vo svojej tvorbe zachytáva slovenskú mytológiu, jej mystérium a báje, ktoré zvečňuje do prírodného materiálu, kameňa. Ide najmä o ťažko opracovateľnú rudnú horninu s veľkým obsahom medi a železa.
„Dlhé roky som skúmal slovanské zvyky podľa legiend, venoval som sa histórii staroslovanských božstiev. Mal som doma výborné zázemie. Moje výtvory v kameni nie sú dohladka vypracované, musí z nich sálať život prírody,“ opisuje T. Gurin.
Ako hovorí, má v pláne vytesať ďalšie slovanské božstvá pre súčasníkov, ktorí mytológiu poznajú len veľmi málo.
Hippokratova prísaha
„Ocenenie som prijala s veľkou úctou a pokorou. Úprimne poviem, veľmi ma prekvapilo, pretože som nerobila nič zvláštne, len som sa venovala pacientom a dodržiavala Hippokratovu prísahu,“ vyznala sa skromne doktorka Erika Zimová, ktorá má mimoriadne zásluhy na rozvoji zdravotníctva v metropole Spiša i v celom regióne.
V roku 1970 začala pracovať na internom oddelení NsP v Spišskej Novej Vsi ako sekundárny lekár.
„Mala som šťastie pracovať pod vedením primára Alexandra Jedlovského, vynikajúceho internistu. Odovzdal mi nielen svoje odborné znalosti, životné skúsenosti, ale naučil ma poznať iný rozmer lekára. Etický, vysoko morálny s empatiou k pacientom. Byť lekárom je poslanie. To som si zobrala do vienka od začiatku spolupráce s primárom,“ hovorí s vďakou.
Zimová na sklonku svojej profesnej kariéry pracovala ako zástupkyňa primára interného oddelenia a zároveň ako vedúca lekárka oddelenia dlhodobo chorých. V marci tohto roku po 45 rokoch aktívnej práce lekárky internistky odišla do dôchodku.
Obrovská tekvica
Ladislav Jiroušek je vynikajúci východoslovenský umelecký fotograf. Fotografom sa stal vďaka učiteľke zo základnej školy a jej obrovskej tekvici vypestovanej na školskom pozemku, ktorú chcela mať zdokumentovanú. Zaujal ho tiež starý fotoaparát Kodak.
Po prvých oceneniach sa Ladislav vo fotografovaní čoraz viac zdokonaľoval a postupne začal vydávať jednu knihu za druhou. Okrem kníh je tiež autorom desiatok pohľadníc, skladačiek, brožúr, turistických sprievodcov a máp.
Vo svojej fotografickej tvorbe sa zameral najmä na prírodu, krajinu, folklór, kultúrne a historické pamiatky.
„Hoci nie som rodák, Spišská Nová Ves mi dala pekné detstvo, mladosť až po roky, keď som odišiel do dôchodku. Mám 70 rokov a je to jedno z mojich najkrajších období. Ak mi zdravie bude slúžiť, chcel by som nielen pre toto mesto, ale pre celý východoslovenský región vytvárať i naďalej krásne fotografie,“ nádejá sa V. Jiroušek.
Autor: ešl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš