Pred viac ako rokom oficiálne vznikla zaregistrovaná Oblastná organizácia cestovného ruchu pod názvom Región Vysoké Tatry.
Pred viac ako rokom, presnejšie 17. januára 2012, oficiálne vznikla zaregistrovaná Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) pod názvom Región Vysoké Tatry. Za viac ako rok jej pôsobnosti sa stala jednou z najznámejších organizácií pôsobiacich v cestovnom ruchu na Slovensku. Jej činnosť prispela k nárastu návštevnosti regiónu najmenších veľhôr sveta.
VYSOKÉ TATRY. V prvej polovici marca organizácia odovzdala projekt svojej ďalšej činnosti aj s očakávanou výškou dotácie od štátu vo výške takmer 720–tisíc eur na podporu napredovania cestovného ruchu v Tatrách.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Tatranci by radi pokračovali v rozbehnutých projektoch, pripravili nové a najmä smerovali k svojmu hlavnému cieľu, ktorým je byť najlepšou turistickou destináciou na Slovensku.
Cieľom byť najlepší
Tatranský región zaznamenal podľa výsledkov, ktoré nedávno zverejnil štatistický úrad, lepšie čísla návštevnosti ako celoslovenský priemer.
V roku 2012 bolo v Tatrách až o 11,5 % viac ubytovaných návštevníkov. Pri počte prenocovaní bol medziročný nárast až 8,6 %. Tatranci by trend radi udržali, prípadne výsledky ešte zlepšili. Prispieť k tomu majú aj spoločné aktivity a združené prostriedky obcí a podnikateľov spolu s dotáciou od štátu.
„Po prvom roku našej činnosti sme spokojní. Projekty, ktoré sme rozbehli, nám priniesli viac spokojných návštevníkov. Naše ciele do nového obdobia sú najmä byť TOP destináciou na Slovensku. Zároveň sa chceme stať lídrom medzi horskými destináciami nielen na Slovensku, ale aj v rámci krajín V4, kontinuálne zvyšovať kvalitu ponúkaných služieb, vytvárať konkurenčné výhody regiónu voči iným destináciám na Slovensku, ale tiež využívať atraktívne a trendové formy elektronickej komunikácie,“ predstavil smelé plány Ján Mokoš, predseda predstavenstva OOCR Región Vysoké Tatry.
Rátajú s vyšším rozpočtom
Minulý rok vybrali v OOCR členské príspevky vo výške 818–tisíc eur. Tento rok predpokladajú vyšší výber členského o takmer 8 percent – približne 880–tisíc eur. K nim by mal prispieť aj štát, predpokladaná výška celkovej dotácie na rok 2013 by mala dosiahnuť bezmála 720–tisíc eur.
„Združené finančné prostriedky chystáme využiť na štandardné marketingové aktivity či zabehnutý projekt regionálnej karty zliav Tatry Card, ako aj ďalej pokračovať v realizácii úspešných podujatí – kontrolovať kvalitu ponúkaných služieb v Tatrách, podporovať regionálnu formu dopravy, realizovať športoviská, bežecké trate, ale napríklad tiež podporovať letecké linky do Popradu, či investovať do verejnej zelene,“ vymenovala Lenka Maťašovská, výkonná riaditeľka OOCR Región Vysoké Tatry.
Projekty prinesú do Tatier novinky
Tatranci plánujú priniesť na Slovensko aj takzvané „Via Ferraty“, teda zabezpečené horské cesty v náročných terénoch vybavené fixnými lanami, stúpačkami a inými istiacimi prvkami.
„Novým“ športom, ktorý má doplniť štandardnú letnú turistickú ponuku Tatier, sa stane tenis. Ten v kombinácii s čerstvým vzduchom a výhľadmi na tatranské štíty podľa Maťašovskej dostáva úplne iný rozmer.
Hlavnými krajinami, na obyvateľov ktorých sa chcú Tatranci zamerať, zostávajú domáce Slovensko, Poľsko, Česko, Ukrajina a Pobaltské krajiny. Orientovať sa Tatranci budú v roku 2013 aj na Nemecko, Maďarsko a Veľkú Britániu, pričom hlavnou cieľovou skupinou zostávajú rodiny s deťmi.
Autor: mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš