Deň otvorených dverí na meteorologickom pracovisku v Gánovciach sa konal v piatok pri príležitosti Svetového dňa vody a Svetového dňa meteorológie. Pre verejnosť bolo otvorené aj najvyššie položené pracovisko Slovenského hydrometeorologického ústavu na Lomnickom štíte. Už tradične sa najatraktívnejším bodom ukážok stalo vypúšťanie rádiosondy.
GÁNOVCE. Aerologické a radiačné pracovisko Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) v Poprade – Gánovciach sa na súčasné miesto presťahovalo v roku 1977 z popradského letiska.
„Hľadala sa približne identická poloha spĺňajúca viacero kritérií a našla sa práve na kopci nad obcou Gánovce,“ vysvetlil geografické umiestnenie pracoviska Miroslav Chmelík, vedúci Aerologického a radiačného centra v Poprade – Gánovciach.
Typický obraz gánovskej meteostanice vytvára červenobiela kupola na streche.
„Pod ňou sa ukrýva parabola starého rádiosondážneho systému. Ide už o muzeálne, nefunkčné zariadenie,“ načrel do histórie meraní.
Gánovce sú súčasťou svetovej siete rádiosondáže
Od roku 1951 sa v Poprade vypúšťa rádiosonda z pracoviska aerológie a merania ozónu. To je zároveň aj jediné na Slovensku, ktoré takéto rádiosondážne merania základných meteorologických prvkov vykonáva.
Práve vypúšťanie meteorologickej rádiosondy sa teší najväčšiemu záujmu návštevníkov Dňa otvorených dverí u meteorológov.
„Rádiosondy vypúšťame denne dve – na poludnie a o polnoci. Na svete stále existuje približne 850 miest, z ktorých v rovnaký čas meteorológovia vypúšťajú sondu. Slúži na meranie základných meteorologických prvkov vo vyšších vrstvách atmosféry, od zemského povrchu až po dolet balónu, čo je približne 32 kilometrov nad zemským povrchom. Informácie z nej poslúžia pri zostavovaní predpovede počasia, ale napríklad aj na zabezpečovanie leteckej dopravy z pohľadu bezpečnosti a ekonomiky letu nad Slovenskom,“ vysvetlil Chmelík.
Merajú aj ozón a slnečnú radiáciu
Okrem rádiosondážneho merania robia pracovníci ústavu od roku 1993 ako jediní na Slovensku aj merania celkového atmosferického ozónu.
Posledných šesť rokov sú Gánovce aj centrom siete na meranie slnečnej radiácie na Slovensku. Základná sieť týchto meracích zariadení sa nachádza v Bratislave, Hurbanove, Banskej Bystrici, Milhostove pri Trebišove a v Poprade – Gánovciach.
„Aj keď má pracovisko v Gánovciach v názve radiačné centrum, nemeria sa tu rádioaktivita. Meriame viditeľné zložky slnečnej radiácie. Niekedy sa to dá aj v noci pri splne Mesiaca pomocou odrazeného slnečného žiarenia,“ ozrejmil Chmelík.
Zaujíma ich, ako vzniká predpoveď počasia
Do Gánoviec sa po rokoch opäť prišla pozrieť aj Antónia Janečková z Levoče.
„Naposledy som tu bola v šiestej triede so základkou. Je zaujímavé zoznámiť sa s prácou meteorológov a podľa mňa to patrí k všeobecnému prehľadu,“ povedala.
Deň otvorených dverí prilákal aj Milana Horvátha z Popradu. „Bývam blízko Gánoviec, ale ešte som u meteorológov nikdy nebol. Chcel som nazrieť do útrob pracoviska a vidieť, ako vzniká predpoveď počasia,“ prezradil Horváth, podľa ktorého sa meteorológom predpovede počasia vyplnia vo väčšine prípadov takmer do bodky.
Celkovo gánovské pracovisko počas trvania Dňa otvorených dverí navštívi až 250 záujemcov. Najväčší podiel na návštevnosti majú základné a stredné školy z blízkeho aj ďalekého okolia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš