Štyri nariadenia mesta Spišské Podhradie (okres Levoča) napadol okresný prokurátor. Neodobril ani zákaz žobrania.
SPIŠSKÉ PODHRADIE. Poslanci mestského zastupiteľstva vyhoveli protestom prokurátora a štyri sporné nariadenia zrušili. Prijali nové.
Ako vysvetlil hlavný kontrolór mesta Jozef Tekeli, texty pri napadnutých všeobecne záväzných nariadeniach (VZN) výrazne okresali.
„Bolo nám odporučené, aby texty nariadení neboli len prepismi zákona. Mali by byť podstatne stručnejšie,“ vysvetlil kontrolór.
Žobranie nahradiť obťažovaním
Čo sa týka nariadenia o ochrane verejného poriadku v meste, vymedzili miesta, kde je stanovený zvláštny, prísnejší režim.
„Pôvodne sme na miestach, ktoré patria do zoznamu UNESCO, zakázali požívať alkohol, fajčiť a žobrať. Prokurátor nás však upozornil na to, že mesto nemôže obmedziť osoby na verejných priestranstvách, čo sa týka žobrania, tak sme boli nútení to z nariadenia stiahnuť,“ vysvetlil kontrolór.
„Možno sme pri tom žobraní nezvolili vhodné slovo. Ak je niekto postihnutý a žobre, je to iné, ako keď je niekto zdravý a žobre. Ja by som to nazval obťažovaním a tak to mohlo v nariadení zostať. No prokurátor to napadol,“ zdôraznil poslanec Miloslav Repaský (nez.).
Ako vysvetlil J. Tekeli, ten, kto vzbudzuje verejné pohoršenie, dopúšťa sa priestupku.
„Prípady, kedy k tomu došlo, musí posúdiť polícia a je to rôzne od prípadu k prípadu. Žiaľ, je to spoločenský problém, ktorý tu určite nevyriešime,“ upozornil kontrolór.
Miesta s červeným režimom
Prokurátorovi sa nepozdávalo ani nariadenie určujúce podmienky podnikania v meste. Podľa neho neprimeraným spôsobom zasahovalo do ústavného práva podnikať a narúšalo hospodársku súťaž podnikateľov.
„V pôvodnom nariadení sme mali, že podnikateľ má povinnosť ohlásiť na mesto otváracie hodiny prevádzky. Toto však zákon nevyžaduje, preto obec to nemôže vyžadovať nad rámec zákona. Ohlásenie o konaní tanečnej zábavy má podnikateľ najneskôr sedem dní vopred, ako to určuje zákon, nie tri, ako sme to mali v pôvodnom VZN,“ ozrejmil kontrolór.
„Nové nariadenie už určuje iba otváracie hodiny v obchodných prevádzkach a prevádzkach služieb, nič viac,“ zdôraznil J. Tekeli.
Úpravou prešlo aj nariadenie týkajúce sa podmienok držania psov. Prokurátor odporúčal, aby mesto vymedzilo miesta, kde je pohyb psov zakázaný.
Parkovisko pod Spišským hradom je v tzv. červenom režime, čo sa týka používania pyrotechniky na zábavné a oslavné účely.
„Ide o miesto, kde je zavedený prísnejší režim. Je zakázané používať tu pyrotechniku, nevzťahuje sa to na prvý a posledný deň v roku,“ doplnil kontrolór.
Medzi zóny s prísnejším režimom patria aj Palešovo a Mariánske námestie, areál Spišskej Kapituly či miestny cintorín. Úplný zákaz je na miestach osobitného významu.
„Na ostatných miestach je dovolené používať pyrotechniku od 6. do 22. hodiny nasledujúceho dňa v poslednom a prvom dni v roku,“ dodal kontrolór.
Novinkou na základe odporúčania prokurátora je, že zákaz používania pyrotechniky sa nevzťahuje na prvý a posledný deň v roku, bez vymedzenia hodín, ktoré boli v pôvodnom nariadení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš