Tohtoročná zima zatiaľ drží medvede vo svojich brlohoch, do ktorých sa vrátili aj pred niekoľkými dňami prebudené medvede v blízkosti Podbanského, Smokovcov a Tatranskej Lomnice. Jedného z nich chcú ochranári pozorovať pomocou monitorovacieho obojku. Tatranská radnica vidí riešenie problému s medveďmi v intraviláne mesta v odstrele, čo sa ochranárom vôbec nepáči.
VYSOKÉ TATRY. V Tatrách žije 134 medveďov. K tomuto číslu dospeli po sčítaní medvedej populácie ochranári zo Správy Tatranského národného parku.
„Toto číslo sme získali pozorovaním v teréne, genetickými analýzami, prostredníctvom fotopascí a telemetrických obojkov, ktoré v Tatrách nosí päť medveďov,“ informoval riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko s tým, že ide o územie Tatier vrátane poľskej strany a Chočských vrchov.
Medvede zmenili svoje správanie
Podľa zistení ochranárov pozorovania ukázali zásadnú zmenu v správaní najväčšej šelmy žijúcej v slovenských horách.
„Medveď prestal byť teritoriálny a migruje na veľké vzdialenosti. Dokazuje to aj srsť, ktorú sme odobrali v oblasti Smokovcov. Našla sa aj na poľskej strane pri Zakopanom v oblasti Kasprovho vrchu, čo značí, že medveď prešiel obrovskú vzdialenosť a prechádza sa po veľkej ploche územia Tatier,“ argumentoval Majko.
Za zväčšenou plochou životného priestoru jedného jedinca stojí podľa ochranárov práve zdroj ľahko dostupnej potravy.
„Poskytuje im ju poľnohospodárska krajina, čím sa zásadne zlepšili podmienky pre prežívanie medveďa. V podhorí sa pestuje množstvo plodín a ovocia, v prípade núdze navštevujú aj prikrmovacie zariadenia určené pre vysokú zver,“ konštatoval.
Dôkazom, že medveďom sa darí, je aj fakt, že medvedice dokážu vychovať až štyri mláďatá, čo sa ešte v nedávnej minulosti považovalo za raritu.
Medvediu populáciu zreguluje príroda
Podľa Majka treba priznať, že výskyt medveďov v Tatrách je síce zvýšený, ale spojitosť so slovným spojením o premnožení odmieta.
„Na danom území žije len toľko medveďov, koľko sa ich tu dokáže uživiť. To znamená, že ak majú optimálne podmienky, tak sa množia. Pokiaľ zásadným spôsobom nebudú strpčovať životy obyvateľov, neexistuje dôvod ich počet regulovať odstrelom, alebo podobným spôsobom zasahovať do ich populácie,“ zdôraznil.
Ako riaditeľ Správy TANAP-u dodal, medvedia populácia v Tatrách sa reguluje prirodzeným vývojom. „Tak, ako sa jej počet zvýšil, tak sa v ďalších rokoch môže aj znížiť prirodzeným úhynom, chorobami, či neplodným rokom,“ naznačil.
Ochranári chcú spoznať problémového jedinca
Jednému z nich sa už na jar chystajú nasadiť na krk monitorovací obojok po dobu dvoch rokov. Odchyt chcú ochranári uskutočniť v oblasti Smokovcov.
„Získame tým nesmierne cenné informácie o správaní neprispôsobivých medveďov. Robíme to pre ľudí a spoločnosť, aby sme vedeli správne a preventívne reagovať na takéto šelmy,“ uviedol k chystanému obojkovaniu Majko.
Doteraz sa o ich pohybe a správaní nič nevie. „Nevieme, či sa po rabovaní kontajnerov stiahnu do lesa, alebo sa pohybujú počas celého dňa v blízkosti ľudských obydlí,“ podčiarkol.
Ako zdôraznil, odstrel chlpáčov problém nerieši a treba hľadať inteligentné riešenie v prospech všetkých zúčastnených strán.
Mesto má iný názor
Primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš (nez.) si ale o probléme myslí niečo iné. Ako sa už viackrát v minulosti vyjadril, podľa jeho názoru sú medvede vo Vysokých Tatrách premnožené a ich počet treba regulovať odstrelom.
V minulom roku na základe povolenky zastrelili dva medvede, ktoré sa pohybovali v intraviláne mesta.
Mesto Vysoké Tatry chce pri bytovke Zdravie v Hornom Smokovci, ktorá sa stala obľúbeným útočiskom kontajnerových macov, vybudovať staničku na odpad. Tá bude uzamykateľná a medvede sa tak k odpadkom nedostanú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš