Levočanom svitá nádej. Torzo miestneho zimného štadióna možno dajú do poriadku za štátne peniaze. Rozhodne o tom Vláda SR.
LEVOČA. Ako je známe, Levoča a podobne aj Kežmarok doplatili na podvod týkajúci sa olympijských hier pre nepočujúcich, ktoré sa mali konať vo Vysokých Tatrách. Mestá poskytli svoje štadióny na rekonštrukciu, po ktorej mali vzniknúť moderné tréningové strediská.
Stavebná firma však nedostala sľúbené peniaze, práce preto v oboch mestách stopli. Toto sa stalo v auguste v roku 2010. Odvtedy je z oboch štadiónov len torzo.
Investovali len vlastné peniaze
Štadióny mali rekonštruovať za peniaze Slovenského deaflympijského výboru z medzinárodných zdrojov. Financie sa však stratili, prípad sprenevery je na súde.
Zmluvu o dielo v roku 2010 uzavreli Slovenský deaflympijský výbor a Prvá popradská developerská, s. r. o. Následne si Popradčania vybrali ako generálneho dodávateľa stavby TSS Grade, a. s. z Trnavy.
Na štadiónoch sa začali ešte v tom istom roku búracie práce, niečo sa tu aj postavilo. Trnavská spoločnosť investovala do prác len svoje peniaze. Išlo o sumu 2,8 milióna eur. Potom však prepukol škandál týkajúci sa stratených peňazí.
Chceli sa súdiť
Hoci mesto a TSS Grade Trnava neuzavreli žiadnu zmluvu, predsa vznikol medzi nimi spor. Trnavčania totiž žiadali od samosprávy preinvestované peniaze, a to aspoň 60 percent aj formou splátok.
Mesto naopak žiadalo vydanie štadióna, pretože sa snažili nájsť vhodného investora, ktorý dá štadión do poriadku aspoň v čo najskromnejšom prevedení.
Prípad sa mal skončiť na súde, dokonca v marci sa malo konať už prvé pojednávanie. Všetko je však dnes inak. Obe strany sa dohodli, mesto už opäť môže disponovať štadiónom. Trnavskej firme zaplatia iba za oplotenie 4-tisíc eur.
„Dohodou nám vydali stavenisko. Zabezpečili sme už aj stráženie objektu. Vyzvali sme všetkých zainteresovaných, aby si odniesli svoj majetok. Ide napríklad o konštrukcie, tie patria subdodávateľom,“ opísal primátor mesta Miroslav Vilkovský (Smer – SD).
Levoča je na zozname
Korzáru sa podarilo zistiť, že Levoča je na zozname desiatich miest, v ktorých by sa mohli investovať štátne peniaze. Potvrdil nám to aj hovorca Slovenského zväzu ľadového hokeja Peter Dobiáš.
„Po úspešných majstrovstvách sveta v hokeji v roku 2012 nás oslovili z Úradu vlády SR. Náš výkonný výbor navrhol vláde SR výstavbu malých zimných štadiónov v Levoči a v Bernolákove. Okrem toho na zozname sú mestá Skalica, Poprad, Piešťany, Banská Bystrica, Prešov, Kežmarok, Spišská Nová Ves. V ktorých mestách sa budú stavať štadióny v nasledujúcich rokoch, je na rozhodnutí vlády SR,“ uviedol P. Dobiáš.
Prednostne sa malo rokovať najprv o Levoči a Bernolákove, dnes však zatiaľ nie je nič isté.
„Vláda doposiaľ nerozhodla o výstavbe malých zimných štadiónov v Bernolákove a v Levoči. Tento zámer bol schválený v decembri minulého roka v súvislosti s inými mestami,“ opísal aktuálnu situáciu hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák.
Na levočskom zimnom štadióne v roku 2010 vykonali preložky inžinierskych sietí. Okrem toho začali pracovať aj na objekte, kde by mali byť šatne. Pripravená bola aj nová oceľová konštrukcia na halu a nové chladenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš