Sentencie, mýty a legendy Tibor Gurin je aktuálna výstava, ktorú organizuje Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Vernisáž výstavy sa koná v stredu 10. apríla o 16.00 hod. v Galérii umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi.
Umelec, amatér. Takto by sme mohli charakterizovať umelca kameňa a farby Tibora Gurina. Hlavným motívom jeho tvorby je mytológia. Staroslovanské legendy a povesti vkladá do kameňa a na plátno.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Každá jeho socha a obraz má myšlienku. Autor nevytvorí dielo, ktoré nevie zdôvodniť. V každej soche a obraze vidíme príbeh alebo osobu, dej, ktorý, ak ho nepoznáme, s radosťou a zanietením nám ho vyrozpráva sám autor.
Jeho vedomosti o mytológii sú prekvapujúce. Bohov prevtelil do kameňa, obrazu.
Prvú plastiku, ako spomína sám autor, ktorú urobil vlastnými rukami, bola snehová guľa, neskôr snehuliak. V letnom čase po daždi to boli koláčiky alebo postavičky z blata.
Vhodným materiálom pre ľudové hračky boli aj kukuričné šúľky. Raz sa menili na volky, lebo boli chlpaté, a keď boli olúpané „žgolky“ z červenej kukurice, tak potom to boli jasne koníky. Neskôr, keď pásol kravy, v kríkoch si odrezal palicu a do čerstvej kôry vyrezával ornamenty podľa vlastnej fantázie.
Najcennejšie pre neho boli všakovako zakrivené odzemky. Samorast si dotvoril a bola z neho palica s rukoväťou v tvare hlavy bájneho vtáka, inokedy to bol had.
Ako chlapec veľa čítal a vo voľnom čase kreslil. Jeho celoživotným povolaním sa však stalo baníctvo. Ako baník v podzemí nachádzal odtlačky rastlín, lístia, konárikov a morských živočíchov. Okamihy takýchto nálezov ho očarovávali.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš