Ľudia si môžu skontrolovať znenie spotrebiteľských zmlúv na internete, či nie sú v rozpore s rozhodnutiami slovenských súdov.
POPRAD. Zmluva o spotrebnom úvere a zmluva o revolvingovom úvere Popradčana Fabiána Gordiaka zvíťazila v súťaži o neprijateľných zmluvných podmienkach, ktorú vyhlásilo Občianske združenie Spoločnosť ochrany spotrebiteľov S.O.S. Poprad.
Popradčan Fabián Gordiak si na jednej z predvádzacích akcií kúpil mixér. Predajca ho uistil, že ak si objedná mixér priamo na mieste, zaplatí výrazne nižšiu sumu.
„Chceli sme si ho seriózne kúpiť. Pôvodná cena bola 531 eur, ale keď ho objednáme na tejto akcii, bude stáť 355 eur,“ zdôvodnil rozhodnutie pre kúpu mixéra Fabián Gordiak.
Preto priamo na predvádzacej akcii podpísal zmluvu.
„Ten pán až u nás zistil, že uzavrel dve zmluvy za veľmi nevýhodných podmienok,“ uviedla Petra Vargová Čakovská zo Spoločnosti ochrany spotrebiteľov S.O.S. Poprad.
Okrem podpisu zmluvy o spotrebnom úvere na sumu takmer 400 eur, ako aj revolvingového úveru na viac ako 500 eur s úrokom vyše 43 %, „podpísal“ spotrebiteľ aj to, že individuálne dohodnuté podmienky sú neplatné.
Neprijateľnou podmienkou je aj súhlas na dohodu o zrážkach zo mzdy. „Tých neprijateľných podmienok tam bolo viac,“ uviedla Petra Vargová Čakovská.
Spoločnosť ochrany spotrebiteľov v Poprade sa veľmi často stretáva s rôznymi nevýhodnými podmienkami pre spotrebiteľov. Príkladom sú lízingové zmluvy, keď napríklad pri predčasnom splatení lízingu preplatí spotrebiteľ aj trojnásobne sumu, ktorú potreboval pri kúpe auta.
Dodávateľovi energií navrhli mimosúdnu dohodu
Osobitnou kapitolou sú v súčasnosti zmluvy s dodávateľmi energií. Občianske združenie Spoločnosť ochrany spotrebiteľov S.O.S. Poprad začalo v mene spotrebiteľov rokovať so spoločnosťou Energetické centrum, a. s.
Na základe záveru komisie na posudzovanie podmienok v spotrebiteľských zmluvách zriadenej na ministerstve spravodlivosti, ktorým vyhodnotila existenciu veľkého množstva neprijateľných zmluvných podmienok, navrhlo združenie tomuto alternatívnemu dodávateľovi energie mimosúdnu dohodu.
Energetické centrum ponuku na rokovanie prijalo. S.O.S. Poprad preto vyzvalo spotrebiteľov, ktorí sa cítia byť poškodení alebo sa domnievajú, že ich zmluvy so spoločnosťou Energetické centrum neboli uzavreté v súlade so zákonom, aby kontaktovali S.O.S. Poprad.
Od víkendu, kedy túto výzvu zverejnili, sa do pondelka prihlásilo v S.O.S. Poprad približne 250 spotrebiteľov.
Zmluvy si môžete skontrolovať
Nekalým praktikám niektorých predajcov by mohla zabrániť nová služba Občianskeho združenia S.O.S. Poprad. Na internetovej stránke www.okospravodlivosti.sk si môžu záujemcovia skontrolovať spotrebiteľské zmluvy, či nie sú v rozpore s rozhodnutiami slovenských súdov.
Na Slovensku totiž platí ustanovenie, že ak raz súd o nejakej podmienke rozhodne ako o neprijateľnej, nemôže sa ďalej používať. Doteraz však spotrebitelia nemali možnosť tieto podmienky nájsť na jednom mieste a zorientovať sa v nich.
Na stránke sa dá vyhľadávať nielen podľa kľúčových slov, ale je možné skontrolovať si aj celé znenie zmluvy.
„Úlohou stránky je hlavne dať spotrebiteľom, laickej i odbornej verejnosti do rúk elektronický nástroj na kontrolu zmlúv, aby si veľmi jednoducho a rýchlo vedeli nájsť neprijateľné zmluvné podmienky, ktoré už niektorý súd na Slovensku právoplatne rozhodol,“ povedala Petra Vargová Čakovská.
Do užívania službu spustili v utorok, zatiaľ je v akejsi testovacej prevádzke.
"Táto verzia portálu nie je konečná, ide o testovaciu fázu. Chceme, aby nám ľudia dali spätne vedieť, ako by sa dala vylepšiť," dodala Vargová Čakovská.
Stránku budú rozširovať o ďalšie funkcie, už teraz sa napr. pracuje na tom, aby kontrola zmlúv bola možná aj cez mobilné telefóny.
S.O.S. sa v súčasnosti darí riešiť mimosúdnou dohodou približne 70 až 80 % sporov, na súde je úspešnosť ešte vyššia. S.O.S oficiálne funguje v Poprade od apríla 2011, spotrebiteľským sporom sa však venuje dlhšie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš