Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
LEVOČA. V Levoči ukončili komplexný reštaurátorský prieskum najvyššieho gotického oltára na svete. Unikátne dielo Majstra Pavla naposledy opravovali pred päťdesiatimi rokmi.
Prieskum odhalil zaujímavé skutočnosti. Hlavy dvanástim apoštolom z oltára majstri tesári z neznámych dôvodov odpílili. Reštaurátori odhalili stáročné tajomstvo.
Inšpirácia da Vincim
Oblastný reštaurátorský ateliér (ORA) v Levoči odštartoval prieskum ešte vlani. V týchto dňoch ho ukončili.
Prieskumu podrobili oltárny nadstavec, architektúru i sochársku výzdobu oltára, ktorú tvoria sochy dvanástich apoštolov. Datované sú do roku 1370, takže sú staršie ako samotný oltár z rokov 1507-17. Starí majstri ich do oltára pred stáročiami vmontovali, reštaurátori ich z neho vybrali a preniesli do svojich ateliérov.
Ako zdôraznil riaditeľ ORA Ivan Tkáč (na snímke), aby sa sochy do oltára zmestili, majstri tesári ich museli upravovať.
„Boli upravené častokrát tak, aby sa tam doslova vtesnali. Niekde znižovali ich podstavce, niekde okresali ruku. Bolo jednoduchšie upraviť sochu, ako prerábať celý oltár,“ prezradil čosi z histórie.
Juraj Maták, vedúci reštaurátorskej skupiny, ktorá na generálke levočského oltára pracuje, prezradil aj ďalšie zaujímavosti, o ktorých sa až doposiaľ nevedelo. Sochy apoštolov tesali do lipového dreva.
„Do tela sochy sa zo zadnej časti vydlabalo akési korýtko. Trup bol vyrezaný z jedného kusa, hlava však bola z neznámych dôvodov odpílená. Doposiaľ sa nevedelo, prečo to tak bolo, tak sme sa snažili na to prísť,“ uviedol J. Maták.
Ako zdôraznil, sochy sa vyrezávali z čerstvého lipového dreva, do ktorého sa rezalo ako „do masla“.
„Lipové drevo časom pracuje. Aby sa zabránilo popraskaniam na tvárach apoštolov, tie odpílili a dali variť do čistej vody. A tak drevo ostalo bez zmien,“ vysvetlil pravdepodobné dôvody J. Maták.
Reštaurátorov k tomuto tvrdeniu priviedol pokus, ktorý urobili s lipovým drevom. Tvrdé drevo po 12–hodinovom varení vo vode akoby „napučalo“ o takmer osem percent svojho objemu. Čerstvé mäkké drevo nie, ostalo bez zmien.
„Toto varenie sa spomína už v da Vinciho traktátoch, ktoré sa v súvislosti so stavbou oltára už spomínali, no dôvody ostali neznáme.“
Majstri teda pravdepodobne poznali traktáty Leonarda da Vinciho a použili ich pri tvorbe týchto sôch.
Foto: TASR/Oliver Ondráš
Druhá etapa na budúci rok
Objavom pre reštaurátorov boli aj písmená umiestnené v zadnej časti tiel sôch, písané gotickou minuskulou.
„Napríklad na soche Petra je písmeno možno podobné P, na Ondrejovi W. Písmeno na Pavlovi vyzerá ako G. No konečné slovo povedia archivári či odborníci na historické písma. Zatiaľ nevieme, či tie písmená súvisia s menami apoštolov, možno má to súvis s nejakým nápisom, môže to byť slovo. Je to zatiaľ veľká neznáma,“ poznamenal šéf reštaurátorského tímu.
Prieskum bol súčasťou prvej etapy obnovy oltára vysokého 18,62 metra. Tú by podľa Tkáča chceli stihnúť do tohtoročných Vianoc.
V druhej etape príde na rad oltárna skriňa, tabuľové maľby, predela. S ich začatím počítajú na budúci rok.
Náklady na prieskum spojený s čistením pamiatky a konzervátorskými prácami sa zatiaľ vyšplhali na približne 10-tisíc eur. Presné čísla budú známe už v najbližších dňoch po vyčíslení.
Náklady financoval Rímskokatolícky farský úrad v Levoči, keďže oltár je súčasťou chrámu sv. Jakuba.
Na obnovu gigantického oltára je ešte potrebných približne 100-tisíc eur.
Fakty
Chrám sv. Jakuba v Levoči
Chrám sv. Jakuba v Levoči, kde sa nachádza dielo Majstra Pavla z Levoče, patrí k najvýznamnejším gotickým pamiatkam u nás.
Hlavný oltár je so svojimi 18,62 metrami najvyšším gotickým oltárom na svete. Tento údaj potvrdili aj merania počas súčasného reštaurátorského prieskumu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš