Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Dostatok snehu na tatranských zjazdovkách predznamenáva, že zimná sezóna sa pre lyžiarov ešte nekončí. V sobotu však pri Chate pod Soliskom tradične pochovávali lyže, čím slávnostne ukončili zimnú sezónu. Súčasťou podujatia bol aj druhý ročník skialpinistickej súťaže Krčmár Skap.
ŠTRBSKÉ PLESO. Program lúčenia sa so zimou a lyžiarskou sezónou začal v dopoludňajších hodinách, odštartoval ho humorný pretek Krčmár Skap.
Na súťažnú trasu vedúcu zo Štrbského plesa cez svah Interski až na Chatu pod Soliskom sa postavilo 36 dvojíc. Okrem domácich sa do pretekov zapojili aj lyžiari z Česka a Fínska.
„Úlohou súťažiacich bolo absolvovať pešo, na lyžiach, snežniciach či bežkách trojkilometrovú trať s prevýšením takmer 500 metrov. Na kontroných stanovištiach museli vypiť dúšok tatranského horca, aby im to do svahu lepšie šlapalo. V krásnom aprílovom počasí všetci došli do cieľa zdraví,“ ozrejmil majiteľ Chaty pod Soliskom a organizátor podujatia Milan Štefánik.
Pred víkendom pritom na Štrbskom Plese lialo ako z krhly.
Na priebeh pretekov dozeral aj policajt
Recesistickej súťaže sa zúčastnilo približne 130 účastníkov. Medzi nimi aj známe osobnosti zo športového a spoločenského života v podtatranskej oblasti.
Na štart sa postavil aj primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš (nez.), ktorý kondíciu naháňal aj v Afrike pri výstupe na jej najvyšší vrch Kilimandžáro.
„Trénoval som, ale formu sa mi úplne nepodarilo doladiť. Verím, že na kontrolách načerpám novú energiu a dôjdem do cieľa bez problémov,“ povedal pred začiatkom preteku.
Podľa primátora priebeh tohtoročnej zimnej sezóny kopíroval počasie. „Zimná sezóna bola kolísavá, chvíľu bolo teplo, potom zase mrzlo, čo sa odzrkadlilo na návštevnosti. December a február bol dobrý, naopak január a marec slabší,“ zhodnotil Mokoš.
Na disciplínu a dodržiavanie poriadku na svahu počas pretekov dohliadal aj obecný policajt zo Štrby Emil Švorc.
„Verejný poriadok lyžiari dodržiavali, ale siedmich z nich som upozornil na dodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti,“ povedal po necelej hodinke výstupu v cieli pri Chate pod Soliskom.
Medzi prvými do cieľa dorazil s vynikajúcim časom 35 minút Michal Novotný zo Štrby.
„Sily sme si postupne rozložili a pomaly sme vyšli hore. Najhoršie bolo na druhej kontrole, keď sme sa museli vydýchať a zvládnuť dva horce,“ zadýchane vysvetľoval víťaznú taktiku.
V obrazoch: V Tatrách pochovali zimnú sezónu
Pozrite si fotogalériu >>
Zima bola chudobná na slnečné dni
Po vyhodnotení poradia súťažného pelotónu nasledovalo udeľovanie cien, ktoré sa ušli všetkým účastníkom podujatia.
Spestrením podujatia bola aj dražba zjazdárskych lyží Adama Žampu za jeho osobnej účasti. Na nich dosiahol zatiaľ najväčší úspech vo svojej lyžiarskej kariére.
Potom sa už účastníci zahalili do smútočných farieb a symbolicky pochovali zimnú sezónu 2013/13 do snehového hrobu.
„Mali sme rozpačitú sezónu s malým počtom slnečných dní. Bolo ich len okolo desať, ale aj napriek tomu sme mali vysokú návštevnosť lyžiarov. Toto je záverečný sviatok lyžovania a pobytu na horách,“ konštatoval Milan Štefánik.
Pochovaním lyží do snehového hrobu sa pre Tatrancov symbolicky uzatvorila zimná sezóna.
„Ojedinele sa stávajú prípady, že niekto umrie a ešte dokáže vstať z mŕtvych. To sa práve deje v Tatrách,“ narážal Štefánik na fakt, že lyžiarska sezóna na tatranských svahoch ešte pokračuje aj po jej symbolickom ukončení.
Podľa jeho odhadu bude lyžovačka pokračovať ešte približne dva týždne. Ak sneh skutočne vydrží do prvých májových dní, Tatranci tak plynule prejdú do letnej sezóny bez hluchého medziobdobia.
Fakty
Zranených na svahoch bolo viac
Predseda Dobrovoľného zboru Tatranskej horskej služby Jaroslav Švorc konštatoval, že zima sa síce začala s menším počtom ľudí na svahoch, ale v januári sa už začali plniť. V ďalších mesiacoch boli podľa neho niektoré zjazdovky až preplnené lyžiarmi, čo sa prirodzene podpísalo aj na zvýšenej úrazovosti.
Členovia DZ THS sa starajú o bezpečnosť na viacerých svahoch.
"Mali sme naozaj plné ruky práce, oproti vlaňajšej sezóne sme zaznamenali nárast v počte úrazov o približne 15 percent. Žiaľ, stúpol aj počet vážnejších poranení, predovšetkým zlomenín dolných končatín, úrazov hlavy, boli aj podozrenia na vnútorné poranenia, konštatoval Švorc.
Za pozitívum označil hlavne to, že lyžiari v Tatrách vo väčšom množstve začali používať prilby, čo podľa neho môže významným spôsobom prispieť k zvýšeniu bezpečnosti pri zimných športoch.
tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš