Podľa zoológa Štátnych lesov Tatranského národného parku sa to prejaví na slabšie vyvinutých mláďatách a vyššej úmrtnosti divo žijúcej zveri.
POPRAD. Dokazuje to aj kuriózna skúsenosť nášho čitateľa Roba Slavkovského z Popradu, ktorý pri prechádzke prírodou zažil netradičnú príhodu. Podľa jeho slov strácajú vyčerpané zvieratá prirodzený strach z ľudí.
„Pri pochôdzke Slovenským rajom sa mi naskytol pekný zážitok, keď ma prenasledoval malý vtáčik. Je vidieť, že zvieratá aj vtáky majú tejto zimy až po krk, lebo zabúdajú na svoju prirodzenú plachosť,“ poznamenal.
V lokalite Malá Poľana si dokonca vtáčik sadol na jeho ruku a tak ho mohol nakŕmiť.
Zvieratá nekončiaca sa zima vyčerpala
Keďže zima sa nechce vzdať svojho žezla, ešte stále sa na zasnežených poliach v blízkosti ľudských obydlí a pri cestách objavuje divá zver hľadajúca potravu.
Podľa Jozefa Hyblera, zoológa Štátnych lesov Tatranského národného parku, dlhotrvajúca zima na zver pôsobí vo viacerých aspektoch.
„Gravidné jelenice, srny či kamzice prechádzajú kritickým obdobím, počiatočné štádium gravidity už prechádza do fázy, kedy začína plod rásť. Zver potrebuje čím skôr prejsť na zelenú pašu. Môžeme teda očakávať slabšie vyvinuté mláďatá s vyššou úmrtnosťou,“ predpokladá Hybler.
Podľa jeho slov už viaceré druhy cicavcov porodili.
„Diviačice a líšky už teraz majú starosti, ako ochrániť mláďatá pred vplyvom nepriaznivého počasia a pritom zabezpečiť pre seba dostatok potravy, aby mali potrebné látky na tvorbu mlieka pre svoju mlaď,“ vysvetlil.
Ako zdôraznil, zvieratá sú už celkovo vyčerpané z nekončiacej sa zimy.
„Tukové zásoby im došli, sily ubúdajú, kondične slabé jedince končia svoju púť v pazúroch a zuboch dravcov a šeliem. Aj takouto krutou formou príroda reguluje početnosť mnohých druhov zvierat,“ opísal Jozef Hybler prirodzený vývoj vo voľnej prírode.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš