MARGECANY. Brehy Ružínskej priehrady zasypané odpadom čistili cez víkend mladí ľudia z občianskeho združenia Com.unity a miestni rybári. Ruku k dielu priložili aj domáci. Na sobotný deň vyhlásil starosta Margecian Igor Petrík (nez.) v dedine jarné upratovanie.
„Ružínsku priehradu čistíme pravidelne. Do boja s naplavenými smeťami vyrážame každý rok s čoraz väčším počtom plastových vriec. Nemôžeme sa len dívať, ako si devastujeme životné prostredie,“ zdôrazňuje rybársky hospodár z Rady Žilina Rudolf Halmi.
Brehy priehrady pripomínali smetisko. V naplavenom neporiadku sa našli okrem bežných úžitkových predmetov aj golfové loptičky, detské hračky či použité pneumatiky. Všade sa váľali plastové fľaše a nádoby.
Brenda Szőllősová. Popasovala sa s vyhodenou pneumatikou.
Macošské správanie
„Je neuveriteľné, čo všetko dokážu nezodpovední ľudia nahádzať do vodných tokov. K prírode sa správame macošsky. My takéto konanie odsudzujeme, a preto sme sa dnešnej akcie zúčastnili,“ vysvetľuje študent Peter Vápeník z Rožňavy.
Sedemdesiatnik Emil Lipták sa tiež pridal k dobrovoľníkom. „Prišiel som pomôcť, pretože súcitím s prírodou. Samo sa to predsa neuprace. Vyzerá to tu hrozne. Výrobu plastov by mali zakázať,“ hnevá sa obyvateľ Margecian.
Ekonomická katastrofa
Starosta obce Igor Petrík poukazuje na problém, ktorý pretrváva desaťročia.
„To, čo na tokoch Hornádu a Hnilca vysypú ľudia do vody, sa sústredí v Ružínskej priehrade. Za odpad zodpovedáme my, pretože sa nachádza v našom katastri. Na jedného nášho obyvateľa pripadá 270 kilogramov vyprodukovaného odpadu. Je to v porovnaní s okolitými obcami omnoho viac. Štátna správa by sa mala viac sústrediť na kontrolu udržiavania čistoty pri tokoch a nielen u nás,“ vysvetľuje.
Podľa jeho slov samospráva robí, čo môže. Kvantum odpadu však sama zvládnuť nemôže.
„Bola by to pre nás ekonomická katastrofa,“ dôvodí starosta.
Študenti. Hromada smetí ich neodradila.
Dohoda s vodohospodármi
Margecany v Gelnickom okrese uzatvorili dohodu so Slovenským vodohospodárskym podnikom, ktorý vyváža časť odpadu. Obecná spoločnosť, ktorá spracováva odpad, zase dostáva separovanú zložku do obehu ako návratnú komoditu.
V sobotu sa z brehov Ružínskej priehrady vyzbierala skoro stovka vriec. Upratovanie sa touto akciou neskončilo. Vďaka projektu z úradu práce zamestnávajú v Margecanoch ľudí na čistenie priehrady a vodných tokov.
Odpad na Ružíne. Večný problém.
Foto k článku: Eva Šoltísová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš