Živnostník Miloš Michalko z Popradu sa živí osobnou dopravou osôb, vozí ľudí na blízke i vzdialenejšie letiská. V minulosti spolupracoval aj s konkurenčnou autoprepravou inej prevádzkovateľky, s ktorou sa sporí o nevyplatené peniaze.
POPRAD. Pre konkurenčnú firmu mal Michalko ešte v nedávnej minulosti prevážať zákazníkov ako zmluvný vodič.
Konflikt medzi nimi vznikol v priebehu minulého roka, kedy za svoje služby Michalko, ako tvrdí, nedostal zaplatené.
Vtedy prostredníctvom konkurencie vozil pracovníkov popradskej strojárenskej spoločnosti Tatravagónka.
„Vždy, keď som sa pýtal na dlžné peniaze, tvrdila mi, že ešte spoločnosť nepreplatila faktúry. Peniaze údajne nemala a čakala na zaplatenie za prepravné služby. Takto sa to vlieklo niekoľko mesiacov,“ opísal kameň úrazu profesionálny vodič Michalko.
Keďže sa preplatenie dlžnej sumy vo výške približne 400 eur stále vlieklo, Michalko stratil trpezlivosť s vyčkávaním na vyrovnanie starého dlhu.
„Aj keď možno nejde o veľkú sumu, pre mňa je to dosť. Všetko som si odpracoval, tak chcem svoje peniaze aj vidieť. Stále však dostávam rovnakú odpoveď,“ povedal.
Za sporom vidí konkurenčný boj
Majiteľka druhej firmy za sporom vidí tvrdý konkurenčný boj v oblasti prepravy osôb pod Tatrami. Na trhu už podniká osem rokov a venuje sa najmä medzinárodnej preprave.
„Pán Michalko za mnou s ponukou spolupráce prišiel sám. Vidím to z jeho strany ako istú formu konkurenčného boja, pretože podmienky na trhu sú skutočne tvrdé,“ uviedla k finančným sporom majiteľka.
Pracovný vzťah s Michalkom a spoločnosťou Tatravagónka potvrdila.
„Pracovníkov popradskej vagónky vozil, ale s preplácaním za služby to bolo z jej strany skutočne problematické. Pre tak veľký podnik zrejme malé finančné položky vo výške stoviek eur nepredstavovali problém. Už s touto spoločnosťou nespolupracujem,“ povedala.
Ako ďalej uviedla, vodičom sa peniaze za služby vyplácali priamo na mieste konečnej zastávky a v hotovosti.
Podlžnosti vraj nemá, o čom svedčia aj tri kontroly z daňového úradu, ktoré u nej za posledné roky prebehli.
„Celé účtovníctvo bolo v poriadku, nezrovnalosti sa nenašli,“ uzavrela.
Za prepravu osôb Tatravagónka nedlhuje
Oslovili sme aj strojárenského giganta, spoločnosť Tatravagónka.
„Voči dodávateľovi prepravných služieb sme k 31. 12. 2012 neevidovali žiadne nevyrovnané záväzky, pričom 9 z 15 platieb za dodané služby v danom roku boli realizované v hotovosti,“ informovala hovorkyňa spoločnosti Tatravagónka Poprad Zuzana Janečková.
Ako dodala, v roku 2011 živnostníčka fakturovala za prepravné služby iba dva razy a oba tieto záväzky boli taktiež vyrovnané ešte v danom roku.
„V roku 2013 už neevidujeme žiadne záväzky voči uvedenej,“ uzavrela Janečková.
V prípade sporov sa treba obrátiť na komoru
Ervín Boháčik, predseda Krajskej živnostenskej komory v Košiciach, radí v takýchto prípadoch poškodenému kontaktovať práve lokálne zložky Slovenskej živnostenskej komory. Zákon o živnostenskom podnikaní im ukladá a umožňuje v takýchto prípadoch zakročiť.
„Ak ide o nečestné podnikanie živnostníka, v prvom kroku prípad preveríme a listom ho upozorníme na jeho konanie. Živnosť mu následne, ak nenastane náprava, môžeme dočasne pozastaviť alebo v oprávnených prípadoch ako krajné riešenie aj zrušiť,“ uviedol Boháčik.
Vo svojej praxi sa s takýmito prípadmi už stretol.
„Využili sme svoje možnosti a väčšinou pozitívny efekt prinieslo už len upozornenie,“ dodal.
Podľa jeho slov si dokonca jeden živnostník z Košického kraja svoju živnosť zrušil po upozornení aj sám.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš