Premiér na východe podpísal dve memorandá. Štát zaplatí investorom za vznik pracovných miest.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Sme a Korzár.
PRAKOVCE. Premiér Robert Fico mal v utorok na východnom Slovensku povznesenú náladu.
Obyvateľom Prakoviec (okres Gelnica) a Vranova nad Topľou priniesol dobrú správu. Vláda podporí v oboch nezamestnanosťou sužovaných regiónoch vznik približne 740 nových pracovných miest.
Bez práce
„Odfoť nás,“ oslovil premiér jedného z členov svojho tímu.
Vo výrobnej hale spoločnosti Railway Casted Components (RCC), ktorej vláda prisľúbila stimuly vo výške takmer 10 miliónov eur, si podal ruky so skupinkou robotníkov, usmial sa do objektívu a spolu s predsedom predstavenstva RCC a Tatravagónky Poprad Alexejom Beljajevom sa pobral podpísať pripravené Memorandum o porozumení.
„Považujeme túto podporu za absolútne nevyhnutnú, pretože sme v regióne, kde je vysoká miera nezamestnanosti,“ prehlásil Fico. „Teším sa spolu s vami, pretože je to veľmi ťažké obdobie. Teraz bojujeme o každé jedno pracovné miesto.“
Predsedu vlády odmenili zamestnanci potleskom.
V okrese Gelnica je bez práce štvrtina aktívneho obyvateľstva, v samotných Prakovciach dosahuje nezamestnanosť šestnásť percent.
Premiér dal na brífingu priestor na jednu novinársku otázku. Ponáhľal sa podpísať ďalšie memorandum do Vranova nad Topľou, kde je nezamestnanosť 24 percent.
Zamestnancom sľubujú plat 700 - 800 eur
Fabrika už v súčasnosti zamestnáva 140 ľudí, podľa plánov celkový počet 350 až 360 pracovníkov by mala dosiahnuť do konca tohto roka.
„Potrebujeme zlievačov, technológov, konštruktérov, meračov, administratívne sily. Prijímame ľudí, ktorí majú pracovné návyky. Zamestnancov určených na zlievanie školíme, preto nových pracovníkov prijímame priebežne,“ uviedol predseda predstavenstva Tatravagónka a.s. Alexej Beljajev.
Platy v Prakovciach sa budú pohybovať na úrovni slovenského strojárenského priemyslu, pôjde o sumu 700 až 800 eur.
Vo výrobnej hale, kde podpisovali memorandum, sa ale nie každý úprimne tešil a tlieskal.
„Je to drina, ale na výplatu dostanem 385 eur čistého,“ hovorí jeden zo zamestnancov. „Ľudia nastúpia do roboty, lebo im nič iné neostáva. A po čase odtiaľ sklamaní odchádzajú. Fluktuácia je veľká. To je krutá realita. Aj ja si hľadám inú prácu.“
Aktuálne ponúkajú v RCC trvalý pracovný pomer pre brusičov, zváračov, paličov a žeriavnikov.
Starosta obce Miroslav Pisko (nezávislý) priznáva, že ľudia vo fabrike zarábajú málo. Je však optimista:
„Keď sa výroba naplno rozbehne, určite aj platy budú vyššie. Môžeme byť len radi, že takýto výrobca k nám prišiel. Prácu pre 360 ľudí len tak nenájdete.“
Zlievareň RCC v Prakovciach dnes zamestnáva 140 ľudí. Foto k článku: Erika Karasová
Export do Ruska
RCC odlieva v Prakovciach komponenty na širokorozchodné podvozky nákladných železničných vozňov pre ruský trh. V súčasnosti zamestnáva okolo 140 ľudí. Do konca roka vytvorí pracovné miesta pre ďalších približne 220 zamestnancov.
„Keďže v Prakovciach máme kováčňu, kde zamestnávame zhruba 120 ľudí, rozhodli sme sa naďalej investovať v tomto regióne. Využili sme tunajšiu zlievarenskú tradíciu i opustené výrobné priestory. Keby sme chceli dnes postaviť takúto novú zlievareň, stála by minimálne sto miliónov euro,“ vysvetlil rozhodnutie vedenia firmy umiestniť výrobu do hladovej Hnileckej doliny predseda predstavenstva RCC a Tatravagónky Poprad Alexej Beljajev.
Firma je momentálne v skúšobnej prevádzke, naplno by sa mala rozbehnúť do konca roka. Spoločnosť má podľa Beljajeva kontrakt na šesť rokov na celý objem výroby, teda približne 10-tisíc podvozkov ročne, potreby ruského trhu sú však oveľa väčšie.
Prakovčania dodnes spomínajú na ZŤS-ku
Za socializmu zamestnávali Závody ťažkého strojárstva (ZŤS) v Prakovciach 2860 ľudí.
Tatravagónka si vybrala Prakovce, pretože v miestnom priemyselnom areáli našli vhodné podmienky.
V čase socializmu tu bola vojenská výroba, z Prakoviec vyvážali napríklad komponenty do tankov.
Situácia sa rapídne zhoršila po zmene spoločenského systému. Dnes v areáli sídli niekoľko spoločností, spolu tu pracuje len niekoľko stoviek ľudí.
Manželia Hudákovci bývajú v tesnom susedstve areálu. Vedľa nich stojí opustená, niekedy honosná vila, ktorá bol určená na ubytovanie pre riaditeľa fabriky.
Títo manželia v dôchodkovom veku pracovali v miestnom učilišti, vyučovali technické predmety, pripravovali budúcich pracovníkov pre vtedajší prakovský priemyselný areál.
„Každé ráno o šiestej nás budila siréna. Viete si predstaviť, aký tu bol ruch, keď tu pracovalo takmer 3-tisíc ľudí? Celý región tu prichádzal za prácou. Z Prakoviec denne odchádzalo a prichádzalo niekoľko desiatok autobusov a vlakov. Keďže tu sídlila fabrika, postavili aj sídlisko pre mladé rodiny, bola tu dobrá občianska vybavenosť,“ spomínajú títo Prakovčania.
Správu o novom zamestnávateľovi uvítali, dokonca vyšli pred svoj dom, aby videli prichádzať do Prakoviec vládnu návštevu.
„Už to nikdy nebude tak ako predtým, ale je to veľmi dobrá správa, že v areáli vzniknú pracovné miesta,“ povedali nám manželia Hudákovci.
Erika Karasová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš