Podľa Amnesty International Slovensko výlučne rómske triedy na levočskej škole naďalej existujú.
LEVOČA/BRATISLAVA. Amnesty International (AI) Slovensko vyjadrilo pochybnosti nad tým, že zástupcovia ministerstva školstva a splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák sa naozaj presvedčili o tom, že na ZŠ na Francisciho ulici v Levoči nedochádza k segregácii rómskych detí.
Podľa AI dokonca nie je isté, či zástupcovia ministerstva a splnomocnenec na škole vôbec boli.
Podľa AI je potrebné oceniť pozornosť, ktorú oznámeniam o nezákonnej segregácii na levočskej škole venujú slovenské úrady.
"Na druhej strane je nám ľúto, že návšteva predstaviteľov ministerstva školstva a vládneho splnomocnenca pre rómske komunity neviedla k skutočnému preskúmaniu, či súčasný stav v škole naozaj predstavuje protiprávnu formu segregovaného vzdelávania," uviedla zástupkyňa AI Lenka Šoganičová.
Šoganičová sa odvoláva na to, že zo zápisu z pracovnej návštevy v Levoči 5. apríla nie je jasné, ako zúčastnení dospeli k záveru, že podmienky v materských a základných školách v Levoči nie sú segregačné.
"Zo zápisu dokonca nie je jasné ani to, či ZŠ Francisciho vôbec priamo navštívili," vysvetlila Šoganičová.
Zápis zo stretnutia hovorí, že segregáciu nezistili
Ministerstvo školstva v reakcii na túto pochybnosť poslalo TASR zápis z pracovného stretnutia, ktoré sa konalo Mestskom úrade v Levoči za účasti štátneho tajomníka ministerstva školstva Štefana Chudobu, splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Petra Polláka, zástupcov mesta Levoča a vedúcich odborov školstva Prešovského samosprávneho kraja (PSK) i Obvodného úradu (ObÚ) Prešov.
V zápise sa konštatuje, že "po prerokovaní problematiky a oboznámení sa so situáciou bolo konštatované, že podmienky v levočských školách nedávajú predpoklad na segregáciu detí".
Ďalej sa v zápisnici uvádza, že materské školy prijímajú aj rómske deti a Rómovia sú aj v každej triede na základných školách.
Na stretnutí sa prijalo aj odporúčanie ministerstva školstva, aby bola situácia naďalej monitorovaná tak, že ani v budúcnosti nebude dochádzať k segregácii rómskych detí.
Amnesty trvá na tom, že sa segreguje
Podľa informácií AI, odvolávajúc sa na stretnutia s vedením školy, rodičmi a deťmi zo školy, však výlučne rómske triedy na základe etnicity na škole naďalej existujú.
AI kritizuje aj postoj Petra Polláka a tvrdí, že Pollákov postoj po návšteve v Levoči je v rozpore s jeho predošlými tvrdeniami, v ktorých sa opakovane verejne ohradil voči segregácii rómskych detí.
Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák v tejto súvislosti vydal vyhlásenie, v ktorom zdôrazňuje, že je proti akejkoľvek segregácii a oddeľovaniu rómskych žiakov od ostatných detí na základe etnicity.
"Som rád, že ZŠ na Francisciho ulici v Levoči ide cestou zaraďovania rómskych žiakov do zmiešaných tried a verím, že mesto Levoča bude v tomto trende pokračovať, " dodal Pollák.
Na segregáciu rómskych detí upozornila AI v tomto školskom roku.
Primátor Levoče Miroslav Vilkovský (Smer) myšlienku segregácie na základe etnicity odmietol a vec vysvetlil "individuálnym prístupom" k deťom, ktoré nenavštevovali predškolské zariadenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš